Banská Bystrica 13. júna (TASR) - Za triumf občanov označil dnes predstaviteľ Občianskeho združenie (OZ) Občania v akcii - Centrum komunitného organizovania (CKO) Bohdan Smieška rozhodnutie firmy Shell Slovakia, s. r. o., nepostaviť na banskobystrickom sídlisku Radvaň čerpaciu stanicu pohonných látok. Vybudovať ju plánovala na súkromných pozemkoch firmy B.O.L. Real. Proti tomuto zámeru viac ako dva roky dôrazne protestovali obyvatelia spomínaného sídliska, ktorí sa združili v OZ Za dôstojnú Radvaň a dokázali zmeniť pôvodný zámer tejto nadnárodnej spoločnosti.
Dodal, že ak sa obyvatelia spoja a dôrazne reagujú na rozhodnutia úradov, ktoré sú v rozpore s ich záujmom, môžu dosiahnuť ich zmenu. Presadiť svoj záujem sa dá neustálym tlakom na zodpovedné orgány samosprávy a štátnej správy, organizovaním protestných akcií a sústavným mobilizovaním spoluobčanov k presadzovaniu ich potrieb. Radvančania o stanovisko k nároku uplatniť si právo na zdravé životné prostredie sa obrátili dokonca na Ústavný súd SR.
S predstaviteľmi firmy Shell Slovakia viackrát rokoval aj primátor Banskej Bystrice Ján Králik, ktorý, ako uviedol, zastával podobný názor ako OZ Za dôstojnú Radvaň. Dohodol sa s nimi na krokoch, ktoré umožnia odstúpiť firme Shell Slovakia od budovania benzínky v Radvani. Návrh na odstúpenie od zmlúv však musí podať táto firma, v opačnom prípade by si mohla od mesta nárokovať náhradu strát.
Mesto už predtým firmám Shell Slovakia a B.O.L. Real ponúklo za Radvaň náhradné pozemky, čo ale nebolo v súlade s ekonomickými predstavami firmy B.O.L. Real. Shell Slovakia po rokovaniach s primátorom však súhlasila s odstúpením od zmlúv s firmou B.O.L. Real. Jej rozhodnutie nepostaviť novú benzínku ovplyvnilo aj to, že sa sústreďuje na kúpu časti siete CS Avanti v Slovenskej republike, ktorá má čerpaciu stanicu pohonných látok aj v Banskej Bystrici.
Podľa názoru OZ Za dôstojnú Radvaň má hlavnú vinu na vzniku celej kauzy primátor J. Králik. Preto, lebo podpísal pre mesto nevýhodné zmluvy s firmou Shell. Právny poradca OZ Ján Hrubala však zdôraznil, že vinníkmi bola najmä väčšina poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí pri rozhodovaní o možnosti výstavby benzínky v Radvani nerešpektovali názor tamojších obyvateľov, ani právnikov.
Banskobystrické OZ Za dôstojnú Radvaň, predstavitelia ktorého sa dnes stretli s novinármi, podporovalo aj jedenásť občianskych iniciatív, združených v OZ Občania v akcii - CKO. Spoločne dokázali zorganizovať petíciu proti výstavbe čerpacej stanice, protest pred bratislavským sídlom firmy Shell Slovakia, protestnú akciu pred jej šiestimi benzínkami vo viacerých slovenských mestách, dvojhodinovú blokádu čerpacej stanice Shell v Banskej Bystrici a ďalšie akcie. Kauza benzínka v Radvani tak má nielen regionálny, ale celoslovenský rozmer.
*mb rč
NNN