Cítime sa politicky zodpovední za osud tejto vlády, tvrdí Peter Zajac. O rozhodnutí podporiť verejnú voľbu informovali dnes predstavitelia OKS premiérku Ivetu Radičovú.
BRATISLAVA. Štyria poslanci OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke Mosta-Híd, verejnú voľbu generálneho prokurátora podporia.
Po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou, ktorej prišli na Úrad vlády SR dnes svoje rozhodnutie oznámiť, to potvrdil predseda OKS Peter Zajac. "Cítime sa politicky zodpovední a zodpovední za osud tejto vlády," odôvodnil.
Zajac podotkol, že poslanci OKS pristúpili k tejto otázke zodpovedne a preštudovali si volebný poriadok všetkých európskych krajín aj možný konflikt verejnej voľby s Ústavou SR.
Ozrejmil, že jednotná legislatívna úprava neexistuje, v niektorých parlamentoch sú všetky hlasovania verejné, v iných sú zasa personálne voľby tajné. Zdôraznil, že na verejnej voľbe generálneho prokurátora nie je nič protiústavné.
Zajac odmietol špekulácie
Zajac odmietol myšlienku, že za ich váhavým postojom by bola snaha o medializáciu a budovanie značky OKS.
"Keby sme nepripustili, že môžeme diskutovať, že môžeme mať názory, ktoré môžu byť aj odlišné a chceme ich zjednocovať, tak to by sme museli povedať, že zmysel demokracie je nám cudzí," nazdáva sa.
Členovia OKS sa s premiérkou zhovárali aj o tom, ako v koalícii účinnejšie spolupracovať. Je pre nich dôležité, aby boli o kľúčových témach a navrhovaných riešeniach informovaní priebežne, nie až keď o nich Koaličná rada rozhodne.
Radičová podľa Zajaca povedala, že k nej budú mať otvorené dvere kedykoľvek budú mať akékoľvek problémy. Vládu sú odhodlaní naďalej naplno podporovať a pri niektorých témach, napríklad boji proti korupcii, šetrení, privatizácii či reforme vzdelávania ísť aj nad rámec bežných koaličných dohôd.
Pripúšťali opačný postoj
Peter Zajac, Peter Osuský, František Šebej a Ondrej Dostál neboli pevne rozhodnutí, či verejnú voľbu podporia a pripúšťali aj možnosť, že ju spoločne nepodporia.
Bez hlasov poslancov OKS by vládna koalícia nemala dostatok hlasov na zmenu rokovacieho poriadku, ktorou sa voľba generálneho prokurátora zmení z tajnej na verejnú.
Vládna štvorka disponuje 79 zákonodarcami. O novele rokovacieho poriadku bude plénum rokovať na februárovej schôdzi, ktorá sa začína v utorok 1. februára.
Koaliční lídri sa dohodli na zmene voľby na tajnú v decembri 2010 po tom, čo sa ani na tretí pokus nepodarilo za generálneho prokurátora zvoliť žiadneho z koaličných kandidátov. Pri štvrtej voľbe poslanci vládnej štvorky využili obštrukciu a znemožnili tak znovuzvolenie Dobroslava Trnku, za ktorého hlasovali poslanci SNS a Smeru.