BRATISLAVA. Takmer 250 sudcov žiada poslancov Národnej rady a vládu SR, aby im vrátili také platy, aké mali pred novelou zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.
Sudcom klesli platy o desať percent, tvrdia, že nezákonne. Ak nebudú úspešní na rokovaní vlády a v parlamente, obrátia sa na Ústavný súd SR.
"Sme presvedčení, že pokiaľ úroveň základných platov sudcov dosiahla určitú úroveň, nemôže byť znížená ani vtedy, ak si poslanci platy znížia. Je paradoxné, ak je pravdivá informácia, že v súčasnosti sú platy poslancov spolu s ich paušálnymi náhradami o niečo vyššie ako platy sudcov. Nezodpovedá to potom výnimočnosti situácie, pre ktorú parlament pristúpil k úprave znižujúcej platy sudcov," povedala TASR organizátorka petície Katarína Javorčíková.
Sudcovia argumentujú nezávislosťou
Nespokojní sudcovia argumentujú tým, že jednou z garancií nezávislosti súdnictva je aj materiálna nezávislosť samotných sudcov. Dôvodom na zníženie ich príjmov vraj nemôže byť ani ťaživá sociálna a hospodárska situácia štátu.
"Zákon o sudcoch stanovuje, že plat sudcu sa nemôže znížiť s výnimkou jeho disciplinárneho postihu. Táto zákonná ochrana výšky platov sudcov je dôležitou materiálnou garanciou nezávislého postavenia sudcov a oddelenia moci súdnej od moci výkonnej a zákonodarnej," povedala Javorčíková.
Sudcovia, ktorí podpísali petíciu, tiež argumentujú nálezom Ústavného súdu, podľa ktorého "plat sudcu by mal byť stabilnou a nemanipulovateľnou veličinou, a nemal by byť pohyblivým faktorom, s ktorým môže kalkulovať aktuálne vládne zoskupenie".
"Stanovisko sme poslali poslancom a vláde, aby sa mohli jednak oboznámiť s dôvodmi nášho iného názoru, ktorý si môžu aj osvojiť a legislatívnou zmenou obnoviť stav garantujúci predchádzajúcu výšku platov sudcov," uviedla ďalej organizátorka petície.
Ak si podľa nej stanovisko osvojí napríklad skupina poslancov, môžu požiadať Ústavný súd o rozhodnutie, či sporná úprava vo vzťahu k sudcom nie je v rozpore s Ústavou SR.
Ministerstvo popiera zasahovanie do nezávislosti
"Zmenu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov považuje ministerstvo za kompromisné riešenie, ktoré nie je v rozpore s Ústavou SR a nejde o zasahovanie do nezávislosti súdnej moci," reagoval pre TASR hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.
Na základnom princípe výpočtu platov sudcov sa podľa neho nič nemení a priemerný plat sudcu sa stále odvíja od platu poslanca. Pripustil však, že medziročne môže znamenať zmenu priemerného platu sudcu.
"Aj sudcovia sú súčasťou tejto spoločnosti - sú ňou v dobrých časoch a vtedy im platy rastú a pokladám za normálne, že sú jej súčasťou aj v horších časoch a tiež na tom participujú," povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.