BRATISLAVA. Štvorizbový byt v bratislavskom Starom Meste, ktorý získal v roku 2001 súčasný minister dopravy Ján Figeľ od starostu Andreja Ďurkovského (obaja KDH), nebol jedinou výhodou, ktorú mu poskytli jeho stranícki kolegovia.
Dnešný predseda strany dostal v roku 1994 do nájmu štvorizbový byt. Vyplýva to zo zoznamu pridelených bytov, ktorý zverejnil primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý). Figeľ bol vtedy poslancom parlamentu a podpredsedom KDH pre zahraničnú politiku. Primátorom Bratislavy bol jeho spolustraník Peter Kresánek.
O okolnostiach mlčí Byty Mená v zozname
Štefan Harabin, rok 1991, 4-izbový, predseda Najvyššieho súdu, Ivan Švejna, rok 1992, 3-izbový, poslanec NR SR , Ladislav Pittner, rok 1992, 3-izbový, bývalý minister, Katarína Tóthová, rok 1992, 4-izbový, bývalá ministerka, Viliam Soboňa, rok 1992, 4-izbový, bývalý minister, Richard Rybníček, rok 1994, garsónka, bývalý hovorca primátora a šéf STV, Branislav Záhradník, rok 1996, 2-izbový, politik.
Figeľ okolnosti pridelenia bytu nevysvetlil. Cez hovorcu odkázal, že v 90. rokoch býval v štyroch rôznych bytoch.
„Toto bol jeden z nich, riadne platil nájom mestu. Celá vec bola zverejnená, dokonca tam Slovenská televízia nakrúcala reláciu počas riaditeľovania Kubiša," povedal hovorca KDH Matej Kováč.
Na otázky, v ktorej mestskej časti sa byt nachádzal, akú mal rozlohu, koľko platil mestu za prenájom a či si nemyslí, že bol zvýhodnený, keďže primátorom bol jeho stranícky kolega Kresánek, Figeľ neodpovedal. Podľa zistení SME býval v byte do roku 1999, potom ho vrátil mestu.
O dva roky neskôr dostal Figeľ od Ďurkovského spomínaný štvorizbový byt v Starom Meste. Byt s rozlohou 156 štvorcových metrov neskôr odkúpil za 54-tisíc korún (1800 eur).
Figeľ po zverejnení kauzy povedal, že byt venuje na „dobročinné účely". Včera na otázku, či to už urobil, neodpovedal.
Rybníček: Mal som šťastie V roku 1994 dostal byt od mesta aj bývalý riaditeľ STV, dnes primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý). Išlo o garsónku na sídlisku Dlhé diely. „V tom čase som pracoval ako redaktor SME. Byt mal rozlohu necelých 34 štvorcových metrov."
V roku 2003 byt odkúpil za 180-tisíc korún (6000 eur), o dva roky neskôr ho predal „za trhovú cenu". Rybníček si nemyslí, že bol zvýhodnený, hoci rok na to, ako byt dostal, sa stal hovorcom primátora Kresánka.
„Žil som v rôznych podnájmoch, takže som požiadal o pridelenie bytu, aby som mal kde bývať." Na pripomienku, že mnohí ľudia platia za prenajaté byty trhové ceny, Rybníček reagoval: „Možno som mal v tom viac šťastia ako moji rovesníci."
Harabin: Bola to ubytovňa V roku 1991, teda za primátora Kresánka, dostal štvorizbový byt v Petržalke aj súčasný predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
„Služobný byt mi ponúklo ministerstvo spravodlivosti, nie mesto. Takéto služobné byty, ale v tom čase v lepších štvrtiach, dostali viacerí moji kolegovia. Začiatkom 90. rokov dostávali verejní činitelia bežne byty, aj príslušníci polície."
Harabin si preto nemyslí, že bol zvýhodnený. „Bol som radovým sudcom, keď profesia sudcu nebola vôbec finančne dostatočne ohodnotená. Nemal som v Bratislave byt ani bydlisko, bol som ženatý a mal dve deti. Pôvodne išlo o ubytovňu, kde žili aj sociálne slabšie rodiny a rodiny neprispôsobivých občanov."
Harabin neskôr byt kúpil do osobného vlastníctva, na cenu si už nespomína. „Ale zaplatil som úradnú sumu, tak ako iní sudcovia a predstavitelia štátu." Denníku SME poslal aj zoznam sudcov, prokurátorov, politikov či ľudí zo šoubiznisu, ktorí dostali byty od mesta.
Na otázku, či je príbuzný Beáty Harabinovej, ktorá dostala jednoizbový byt, nevedel „vzhľadom na rozsiahle príbuzenstvo" odpovedať.
„O danom prípade nemám informácie, musíte sa opýtať predmetnej pani," povedal Harabin.
Švejna aj Záhradník V roku 1993 dostal od mesta trojizbový byt v Ružinove aj súčasný poslanec za Most-Híd Ivan Švejna. V tom čase bol zamestnancom magistrátu. Neskôr byt odkúpil a potom predal. „Bolo to za primeranú trhovú cenu," tvrdí Švejna. V pridelení bytu nevidí problém.
V roku 1996 dostal od mesta dvojizbový byt aj bývalý šéf dopravného podniku v Bratislave, miestny a župný poslanec Branislav Záhradník. „Vymenil som ho za 1-izbový byt, v ktorom som vtedy býval. Mal som 23 rokov, bol som po skončení školy a manželka čakala dieťa," povedal Záhradník.
V roku 1992 pridelili štvorizbový byt aj Pavlovi Demešovi, ktorý bol v rokoch 1991 a 1992 ministrom medzinárodných vzťahov. Po niekoľkých rokoch ho odkúpil za 118-tisíc korún, odpovedal Demeš televízii Markíza.
Všetko začal nespokojný dôchodca
Škandál rozpútal obyvateľ Starého Mesta. Magistrát doteraz údaje tajil.
BRATISLAVA. Ako prvý upozornil na podozrivé prideľovanie bytov v Bratislave dôchodca Kristián Straka, ktorý bol nespokojný s ich rozdeľovaním v Starom Meste.
Po tom, čo zverejnil zoznam ľudí, ktorí byty dostali v poslednom období, sa starosta Andrej Petrek rozhodol sprístupniť na webe zoznam všetkých pridelených bytov od roku 1991. Medzi menami boli nielen aktívni politici, ale aj podnikatelia a umelci.
K bytu v centre prišli za symbolické, aj keď zákonné ceny napríklad Ján Figeľ z KDH, Lucia Žitňanská a Ivan Mikloš z SDKÚ alebo bývalá starostka a dnešná šéfka verejnoprávnej rádiotelevízie Miloslava Zemková.
Byty dostávali aj miestni úradníci a ich rodinní príslušníci, ale aj kandidáti v komunálnych voľbách. Kauza mohla prispieť k tomu, že v Bratislave po 20 rokoch vyhral primátorské voľby ľavičiar Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru).
Staré Mesto nakoniec zoznam stiahlo, vraj pre jeho zneužívanie médiami. Mesto na čele s vtedajším primátorom Andrejom Ďurkovským z KDH zoznamy odmietlo zverejniť, vraj by tým neoprávnene vstupovalo do súkromia tých, čo byt dostali. Zoznam zverejnil až nový primátor Ftáčnik. (dot)

Beata
Balogová
