Riaditeľka ETP a koordinátori komunitných centier v sociálne vylúčených osadách z Rudňan, Moldavy nad Bodvou, Starej Ľubovne a ďalších miest prezentovali svoje výsledky.
BRATISLAVA. Výsledky práce s Rómami v rámci programu ETP Slovensko - Centrum pre udržateľný rozvoj zameraného na premosťovanie sociálne vylúčených komunít na strednom a východnom Slovensku predstavili dnes na stretnutí na Úrade vlády SR.
Prítomný bol podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Rudolf Chmel, viacerí ministri, štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Lucia Nicholsonová, poslanci, zástupcovia rómskych organizácií, primátori a starostovia miest a obcí, kde žijú rómske komunity.
Účastníkov podujatia privítala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, ktorá v úvodnom príhovore zdôraznila, že každý občan SR, každé dieťa, má právo na dôstojný život. Spolužitie Rómov a majoritného obyvateľstva si vyžaduje toleranciu, porozumenie a vôľu všetkých dosiahnuť zmeny v oblasti začleňovania sociálne vylúčených rómskych komunít do spoločnosti.
Radičová: Postoj majority k Rómom sa zhoršil
Postoj majority voči riešeniu problému segregácie rómskych komunít sa podľa jej slov zhoršil. Verí však, že prezentácia pozitívnych príkladov v živote Rómov na Slovensku bude inšpiráciou a podnetom pre ďalšie zlepšenia.
Riaditeľka ETP Slovensko Slávka Mačáková a koordinátori komunitných centier v sociálne vylúčených osadách z Rudňan, Moldavy nad Bodvou, Starej Ľubovne a ďalších miest prezentovali výsledky dosahované v rámci programov pre Rómov v rôznych oblastiach.
Ako uviedla Mačáková, pracujú so všetkými vekovými skupinami rómskeho obyvateľstva a projekty sa orientujú najmä na oblasť vzdelávania detí a dospelých, na zlepšenie bývania, zdravotnícku starostlivosť a osvetu najmä medzi mladými matkami, ktoré sa oboznamujú so starostlivosťou o deti.
Mikropôžičky sa osvedčili
V rómskych osadách v SR je približne 15 000 nevyhovujúcich obydlí, zatiaľ sa podarilo vyriešiť len malú časť tohto problému.
Veľmi dobre sa však osvedčujú mikropôžičky na stavbu domov, ktoré sa poskytujú Rómom na obdobie štyroch rokov. Je o ne veľký záujem a ukázalo sa, že ľudia sú schopní splácať tieto pôžičky a mnohí Rómovia si dokážu veľmi pekne zrekonštruovať a udržiavať obydlia, sami si urobia podlahy či vykachličkujú kúpeľne a pod.
Dobré výsledky sa dosahujú aj v oblasti vzdelávania, napríklad v predškolskej príprave detí, v oblasti mimoškolských aktivít a zapájaní rómskych detí a mládeže do hudobných, tanečných, počítačových, športových a iných krúžkov. Prospešné je aj vzdelávanie Rómov v oblasti finančného hospodárenia, rómskej kultúry a histórie, protidrogová výchova a ďalšie.
Problémových 20 percent
V diskusii účastníci konferencie poukázali na problém dlhodobej nezamestnanosti Rómov, na dôležitosť spolupráce s miestnymi zastupiteľstvami v tejto a iných oblastiach. Viacerí vyslovili názor, že problémových je asi 20 percent rómskej populácie, kým väčšina nespôsobuje problémy, sú len veľmi chudobní.
Negatíva sa však oveľa viac prezentujú aj v médiách, preto je potrebné venovať väčšiu pozornosť pozitívnym výsledkom a príkladom zo života Rómov.
Veľmi zaujímavým obohatením dnešného stretnutia na Úrade vlády SR bolo vystúpenie členov amatérskeho divadla mladých Rómov z osady Budulovská pri Moldave nad Bodvou - Divadla z chatrče. Uviedli nielen rómske piesne a tance, ale aj scénky zo skutočného života mladých ľudí v osade.