Ficova strana si adoptovala Stanislava Becíka z HZDS a Zuzanu Zvolenskú z poisťovne Dôvera. V tieňovej vláde sú aj stálice strany.
Pôvodný článok tlačovej agentúry som o 21:02 nahradili autorským článkom sme
BRATISLAVA. Smer odsunul do úzadia Vieru Tomanovú či Mojmíra Mamojku, ale aj odborníka na pôdohospodárstvo Mariána Záhumenského.
Nahrádza ich bývalou šéfkou Všeobecnej zdravotnej poisťovne Zuzanou Zvolenskou, mladým poslancom Róbertom Madejom a bývalým ministrom pôdohospodárstva za HZDS Stanislavom Becíkom.
Tomanová, ktorá si nechala vyplácať cez eurofondy tisícky eur za konzultácie, Záhumenský, ktorý skončil po škandále ako štátny tajomník, ani právny expert Smeru Mamojka nie sú v tieňovej vláde, ktorú v stredu predstavil jej „premiér" Robert Fico.
Tieňovou ministerkou spravodlivosti nie je Anna Vitteková, bývalá štátna tajomníčka u Štefana Harabina. Jej odmena 168-tisíc eur krátko po voľbách zapĺňala noviny.
Tieňovému ministerstvu práce nešéfuje bývalý šéf Ficovho tlačového odboru Braňo Ondruš, hoci sa k tejto agende vyjadruje veľmi často.
Tieňovej vláde treba zaželať veľa úspechov, píše Peter Schutz
S cítením, ale bez kresla Tieňová vláda tieňový kabinet má 14 členov, tieňové ministerstvo životného prostredia,ktoré Smer zrušil, neobsadili, chcú mať zasadania aj v regiónoch, viacerí bývalí ministri sa do tieňovej vlády nedostali, nestraníkmi sú Stanislav Becík a Zuzana Zvolenská.
„Pani Tomanová mala vždy moju dôveru. Je to človek, ktorý má neuveriteľne silné sociálne cítenie," odrážal Fico otázku, či už Smer bývalej ministerke nedôveruje. Potrebujú vraj niekoho, kto bude koordinovať sociálnu politiku „z určitého nadhľadu".
Vybrali Zuzanu Zvolenskú, manažérku zdravotnej poisťovne Dôvera. Vstupom do tieňovej vlády sa dostala do zvláštnej situácie. Fico zdravotné poisťovne kritizuje za to, že si brali z poistného zisk, a pre zmeny, ktoré presadil, sa poisťovne súdia so štátom.
Tieňová ministerka to za konflikt záujmov nepovažuje, pretože vo Ficovom kabinete bude vo svojom voľnom čase.
Vznik tieňovej vlády Fico ohlásil už v októbri a rokovať o nej mali pôvodne ešte v novembri. Podľa informácií SME sa vo vedení Smeru dlhšie diskutovalo, či alternatívny kabinet vôbec vytvárať.
Tieňovými ministrami sú aj exministri Robert Kaliňák, Richard Raši, Jaroslav Baška, Ľubomír Jahnátek, Ján Počiatek, Marek Maďarič aj Dušan Čaplovič, ktorý dostal agendu školstva, a pre oblasť diplomacie Oľga Algayerová, bývalá štátna tajomníčka. Vicepremiérmi sú Peter Kažimír a Oľga Nachtmanová.
Prvý raz to nevyšlo Smer postavil prvú tieňovú vládu vo volebnom období 2002 až 2006. Nakoniec sa len päť z jej 19 pôvodných členov dostalo do vlády, hoci mal Smer medzi rokmi 2006 a 2010 až dvanásť vládnych kresiel.
Do vlády sa nedostali niekdajší toppolitik strany Igor Šulaj, ktorý sa stal šéfom daňových úradov, vplyvný Dušan Muňko a Maroš Kondrót či neskorší šéf rozpočtového výboru parlamentu Jozef Burian.
Piati z tieňových predstaviteľov sa nedostali ani na kandidátku. Niektorí po tom, ako sa Fico vyrovnal s ľuďmi okolo Fedora Flašíka. Až na 75. miesto dali tieňového ministra zahraničia Juraja Zervana.

Beata
Balogová
