BRATISLAVA. Slovenská strana možno odškodní českého vodiča kamióna, ktorého zadržali v Turecku pri zmarenej protidrogovej akcii s kontrolovanou dodávkou prekurzora.
„Pokiaľ turecká strana nebude ochotná vodiča kamióna odškodniť, budeme s ním rokovať my, aj ja osobne, aby sme dosiahli buď zrušenie jeho zákazu vstupu do Turecka, alebo ho v inej forme odškodnili, aj keď nešlo o náš prešľap,“ vyhlásil minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) po dnešnom neverejnom rokovaní brannobezpečnostného výboru parlamentu, ktorý si ho pozval vysvetliť túto akciu.
K možnosti spomínaného postupu sa minister neprikláňa z dôvodu uznania chyby na slovenskej strane – tú odmieta. Ide mu o morálnu stránku. „Všetkých nás mrzí, že bol v Turecku zadržaný nepochopiteľným krokom, prešľapom tureckej polície, zdokumentovateľným prešľapom,“ vysvetľoval.
Ešte tento týždeň bude Lipšic rokovať s tureckou veľvyslankyňou. „Chcem požiadať tureckú stranu – už som to urobil písomnou formou, ale aj osobne, aby kamión nebol ďalej zadržiavaný, ale najmä, aby bol zrušený zákaz vstupu pre vodiča, lebo turecká strana vedela od začiatku o tom, že vodič o ničom nevedel,“ povedal minister, podľa ktorého aj turecké justičné orgány odsúhlasili kontrolovanú dodávku.
Pre exministra vnútra a člena výboru Roberta Kaliňáka (Smer-SD) je najdôležitejšie, že výbor dnes podľa neho dosiahol jeden fakt. „Pán minister sa prvýkrát ospravedlnil aj českému občanovi a o to mi išlo, lebo on je tou osobou, ktorá bola týmto poškodená,“ povedal po rokovaní Kaliňák, ktorý chcel dosiahnuť aj odškodnenie pre vodiča. Kaliňák stále tvrdí, že v rukách polície skončil človek, ktorý podstúpil veľmi veľké riziko, na ktoré doplatil štyrmi dňami v tureckej väzbe. „Boli iné možnosti, ktoré sa dali využiť, aby sme sa takto hlboko ľudského osudu nedotkli a naďalej pokračovali v akcii,“ tvrdí.
Výbor dnes neprijal uznesenie navrhované jeho opozičnými členmi. „Snažili sa presadiť uznesenie, ktorým by spochybnili legálnosť postupu policajného zboru pri tejto akcii,“ vysvetľoval predseda výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS). Podľa neho bola legálnosť akcie potvrdená všetkými krajinami, ktoré sa na nej zúčastnili. Za uznesenie nehlasoval ani jeden poslanec z radov opozície – Rudolf Pučík (SNS), lebo podľa neho nemá výbor kompetenciu posudzovať, či bol postup polície v súlade s trestným poriadkom. „To môže napríklad dozorujúci prokurátor,“ uviedol Pučík. Na výbore neprešlo ani koaličné uznesenie o tom, že zobrali Lipšicove informácie na vedomie, lebo jeden poslanec chýbal.
Lipšic dnes potvrdil, že sú aj nové momenty v komunikácii s tureckou stranou. Povedal ich len poslancom, novinárom nie. „To bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som požiadal v úvode, aby som im mohol poskytnúť informácie, ktoré nie sú zverejniteľné a tie informácie sú veľmi jasné a každého človeka, ktorý by k tomu pristupoval nezaujato a nepoliticky, by presvedčili,“ myslí si minister Lipšic.