Prokurátori Kandera, Šumichrast, sudca Kohut či syn exriaditeľa SIS Mitra. Aj títo ľudia dostali byty od mesta.
BRATISLAVA. Z prideľovania bytov vplyvným ľuďom nemuseli profitovať len ich užívatelia, ale nepriamo aj vedenie mesta Bratislava.
Zo zoznamu, ktorý zverejnil primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý), vyplýva, že jeho predchodcovia Peter Kresánek a Andrej Ďurkovský (obaja za KDH) rozdali od roku 1991 viac bytov aj sudcom, prokurátorom či bývalým funkcionárom SIS.
„Prideľovanie bytov predstaviteľom polície, tajnej služby alebo prokuratúry môže spochybňovať nestrannosť ich rozhodnutí vo veciach, ktoré súviseli s predstaviteľmi mesta. Z dôvodu osobného prospechu, ktorý získali pridelením bytu, by mali byť vylúčení z prerokúvania takýchto prípadov,” myslí si právnik Transparency International Pavel Nechala.
Mitro: Meno asi zavážilo Obdarovaní v 90. rokoch dostali od mesta byty prominenti z politiky, biznisu, justície a šoubiznisu, z politikov aj Ján Figeľ, Ivan Švejna či Richard Rybníček, byty dostali aj bývalí ministri Ladislav Pittner, PavolDemeš či Viliam Soboňa,l byt má aj Štefan Harabin.
Vladimír Mitro bol v rokoch 1993 až 1995 riaditeľom SIS. V roku 1996 dostal jeho syn od mesta jednoizbový byt v Karlovej Vsi. „Nijako som sa v tejto veci neangažoval, syn si to riešil sám. Je možné, že moje meno zohralo úlohu, no primátora Kresánka som nepoznal,“ hovorí Mitro.
Igor Cibula bol v rovnakom čase ako Mitro šéfom rozviedky SIS. Krátko po odchode z funkcie dostal štvorizbový byt na Dlhých dieloch.
„Vymenil som ho za trojizbový byt v Petržalke, kde som býval s manželkou a starším synom. Keď sa mi narodil druhý syn, požiadal som o väčší byt,“ povedal Cibula. Byt neskôr predal švagrovi za „štandardnú cenu“.
Sergej Kohut je sudcom Ústavného súdu. V roku 1992 dostal od mesta jednoizbový byt v Ružinove. V tom čase bol námestníkom ministerstva spravodlivosti. „Býval som tam do roku 2004, potom som byt vrátil,” tvrdí.
Tibor Šumichrast je riaditeľom trestného odboru na Generálnej prokuratúre. V roku 1994 dostal od mesta štvorizbový byt v Karlovej Vsi. „Dostal som ho výmenou za jednoizbový byt v Devínskej Novej Vsi, v ktorom sme bývali štyria,“ hovorí. Byt neskôr odkúpil za vyše 300-tisíc korún (10–tisíc eur).
Prokurátor Jozef Kandera dostal v roku 1993 jednoizbový byt v Prievoze. „Do práce som dochádzal z Cífera, kde som býval u rodičov.“ V byte býval asi dvanásť rokov, potom ho prenajímal. Teraz je prázdny, Kandera ho chce zrekonštruovať.
Kritériá spĺňa väčšina Peter Šufliarsky je riaditeľom odboru osobitného určenia na Generálnej prokuratúre. V roku 2005 dostal trojizbový byt v Karlovej Vsi.
„V decembri 2006 som byt vrátil magistrátu zrekonštruovaný, investovali sme doň dve až tritisíc eur. Možnosť odkúpiť ho sme nevyužili, a presťahovali sa s rodinou mimo hlavného mesta,“ povedal Šufliarsky.
Nechala hovorí, že systém prideľovania bytov bol „vysoko netransparentný“ a zvýhodňoval prominentných žiadateľov. „Dôvody, ktorými vysvetľujú ich nadobudnutie, spĺňa väčšina obyvateľov.“

Beata
Balogová
