BRATISLAVA. Záchranárov v Kysuckom Novom Meste zastavil pred pomocou zomierajúcej žene počas výpadku tiesňových liniek v pondelok nielen nejasný zákon. Aj súkromná záchranka Falck zakazuje svojim ľuďom vyraziť zo stanice na vlastnú päsť.
„Naše interné smernice zakotvujú, že posádka nesmie opustiť stanicu záchrannej zdravotnej služby bez pokynu Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby,“ povedala Magdaléna Magdová, hovorkyňa spoločnosti Falck Záchranná. Smernice podľa nej vychádzajú len z existujúcich a platných právnych predpisov.
Šéf linky 112 na ministerstve aj právnik Peter Kováč pritom tvrdia, že napriek ustanoveniam zákona môžu záchranári vo výnimočnej situácii vyraziť aj bez príkazu.
Začína sa vyšetrovanie
Zlyhanie tiesňových liniek a postup záchranárov v Kysuckom Novom Meste, kde počas výpadku zomrela žena, preverí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, potvrdila jeho hovorkyňa Radoslava Miklášová.
Ministerstvo zdravotníctva niekoľko dní po tragédii uvažuje, že zmení zákon, ktorý takto obmedzuje záchranárov, povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.
Zmeny už navrhuje aj Falck. „Momentálne úprava, ktorá by mala stanoviť práva a povinnosti pri krízových stavoch v zákone, chýba,“ povedala Magdová.
„Ak nám prax ukáže, že zákony sú nedokonalé, je čas na ich zmenu,“ povedal Mikuláš Dunda, prevádzkový riaditeľ bratislavskej záchranky. Zákony by podľa neho v takýchto prípadoch mali výjazd umožniť.
Najviac by sa prvá pomoc zišla tým, čo ju majú poskytovať, píše Lukáš Fila.
Chýbajú vysielačky
Problémom podľa záchranárov v teréne je v prvom rade spojenie. Záchranári podľa zdroja SME z prostredia záchranky už krátko po tom, ako sa dozvedeli o problémoch ženy, sedeli v sanitke a pokúšali sa dovolať aspoň na súkromné mobily ľudí v operačnom stredisku.
Iba o pár minút vraj prišla správa o smrti ženy. „Ukázalo sa, že ak by bola rádiofónna sieť, mohli zachranári situáciu riešiť,“ povedal Dunda.
Nepočuli sa ani v Novákoch
Výpadky pevnej a mobilných sietí blokujú pomoc pri tragédiách.
BRATISLAVA. Sanitka by mala byť schopná dohovoriť sa počas zásahu s hasičmi i policajtmi. Žiadajú to všetky záchranné zložky. Jednotnú platformu teraz nemajú.
Klasické mobilné spojenie medzi záchranármi už v minulosti zlyhalo viackrát. Rádiovú sieť dnes využívajú v niektorých mestách napríklad hasiči.
„Ak je mobilná sieť v mieste zásahu nefunkčná, ako to bolo napríklad pri výbuchu v Novákoch, linky prestali fungovať a záchranné zložky nevedeli komunikovať,“ hovorí Mikuláš Dunda z bratislavskej záchranky.
Prepojenie všetkých zložiek si vyžaduje aj zmenu v zákonoch. Napríklad komunikácia policajtov nie je hasičom či záchrannej službe prístupná.
V budúcnosti by si operátori mali vymieňať aj ďalšie informácie. Systém ich zozbiera automaticky. „Linka 112 má technológiu, ktorá zaznamenáva nielen hlas, ale aj dáta,“ povedal Ladislav Sakáloš, šéf Integrovaného záchranného systému. Táto technológia však zatiaľ nefunguje na celom Slovensku.
(trš)

Beata
Balogová
