Radičová na konferencii Nadácie otvorenej spoločnosti Súdnické reformy povedala, že situácia v justícii je dominantným pilierom budovania dôvery aj vo svete ekonomiky.
BRATISLAVA. Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (SDKÚ) nesúhlasí s tvrdeniami niektorých sudcov, že zníženie ich platov, ktoré je odvodené od znížených miezd poslancov NR SR, nie je správne, lebo sudcovia ako takí nemajú vplyv na ekonomiku krajiny. Podľa premiérky je to hlboký a vážny omyl.
"Má to väzbu a veľmi priamu," povedala po tom, ako vystúpila s príhovorom na medzinárodnej konferencii "Súdnické reformy: minulosť a budúcnosť".
Zdôraznila, že spoločnosť sa nachádza v hlbokej kríze, vo vážnych problémoch a nie náhodou ústavní činitelia ako prví prikročili k znižovaniu platov.
Ten závisí od výšky deficitu verejných financií, čím je vyšší, tým viac klesne poslancom plat. Tým pádom sa znižujú mzdy aj ústavným činiteľom, ktorých plat je od poslaneckého odvodený.
"Je na sudcoch, aký postoj zaujmú. Je to aj o prejave spolupatričnosti a solidarity," povedala.
Radičová podčiarkla, že situácia v justícii je dominantným pilierom budovania dôvery aj vo svete ekonomiky.
"Vymáhateľnosť práva, nízka miera korupcie, schopnosť súdov včas a kvalitne rozhodnúť je základná podmienka kvalitného podnikateľského prostredia. Preto má stav justície významný ekonomický vplyv a dopad," dodala.
Proti zníženiu sudcovských platov je zameraná petícia skupiny nespokojných sudcov. Ak neuspejú v parlamente, hrozia štátu žalobami. Na ich stranu sa postavil aj opozičný Smer, ktorý v tejto veci avizuje podanie na Ústavný súd.
Sudcovia sa musia podieľať na reforme
Žiadna reforma nemôže byť úspešná, ak sa na jej podobe nepodieľajú aj tí, ktorých sa má dotýkať. Aktivizácia z radov sudcov je preto veľmi dôležitou súčasťou reformy justície, uviedla Radičová.
Sudcov požiadala o aktívny vstup do potrebnej reformy súdnictva s cieľom zvýšiť dôveru celej krajiny. "Reforma je dôležitá preto, že ani nie každý tretí občan SR nášmu súdnictvu dôveruje. Vymáhateľnosť práva a priepasť medzi spravodlivosťou a zákonom je na Slovensku veľmi hlboká a veľká," povedala.
Aj preto je podľa jej slov výmena medzinárodných skúseností vždy veľmi nápomocná. "Veci, s ktorými sa mi teraz trápime, sú v iných krajinách vyriešené a fungujúce. Napr. v súvislosti s čiernymi stavbami majú Rakúsko a Nemecko dávnejšie prijatý zákon, podľa ktorého je to klasifikované ako trestný čin a skutočne tam čierne stavby prestali vyrastať," konštatovala Radičová.
Z konferencie preto očakáva námety na zavedenie spoluzodpovednosti verejných činiteľov, "lebo nie je možné, aby sme vymáhali právo len vo vzťahu štát-občan, ako to máme dnes v legislatíve a z hľadiska zodpovednosti nám absentuje vzťah štát vs. verejný činiteľ. To sú všetko námety, ktoré v mnohých krajinách dlhé roky fungujú a sú overené". Na záver zdôraznila, že podnety, ktoré z dnešnej konferencie vzídu, budú pretavené do legislatívnych zmien.
Harabina nepozvali, je urazený
Predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin sa cíti dotknutý, že jeho a ani žiadneho zástupcu zo Súdnej rady SR nepozvali na konferenciu Nadácie otvorenej spoločnosti Súdnické reformy – minulosť a budúcnosť.
„Plne chápem, že nepozvali nikoho, kto má iný názor, nakoľko dokázať si vypočuť pravdu a príklady z praxe je náročné. Je to vlastne konferencia budúcich politických a totalitných súdnych funkcionárov,“ uviedol Harabin. Agentúru SITA informoval hovorca Súdnej rady SR Michal Jurči.
Na konferencii sú pritom traja členovia Súdnej rady SR, Ida Hanzelová a dvaja noví členovia Jozef Vozár a Ľudmila Babjaková. Hanzelová dostala pozvánku na svoje meno vo štvrtok večer.
Pre agentúru SITA potvrdila, že sa bude na konferencii vyjadrovať ako členka Súdnej rady SR. Babjakovú a Vozára nepozvali ako členov Súdnej rady SR, no Babjaková potvrdila, že poznatky prenesie do rady.
Spoluorganizátorom podujatia je nezávislá sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu. Združenie vyzýva k zmenám v súdnictve, okrem iného tiež kritizovala, že Harabin nevysvetlil svoje kontakty s údajnými predstaviteľmi podsvetia.
Účastníci konferencie si vypočujú príspevky na témy vonkajšie a vnútorné zasahovanie do výkonu súdnictva, profesionálne a etické kritériá pre výkon funkcie sudcov, európsky štandard postavenia sudcov, kontrola súdnictva verejnosťou a dôveryhodnosť súdnictva.
Cieľom podujatia je podľa organizátorov popísať situáciu a "určiť diagnózu súčasného stavu justície" v regióne V4, zadefinovať príčiny problémov a hľadať riešenia smerom k nezávislému a otvorenému súdnictvu.