Javorčíková tvrdí, že zníženie platov je otázkou princípu a nejde o 200 eur mesačne.
BRATISLAVA. Sudcovia na Slovensku určite výšku deficitu verejných financií priamo neovplyvňujú, a preto by ich platy nemali byť znižované. Uviedla to dnes sudkyňa bratislavského krajského súdu Katarína Javorčíková.
Reagovala tak na zníženie sudcovských miezd, ku ktorému došlo v dôsledku zníženia platov poslancov, na ktoré sú priamo naviazané. Mzdy členov zákonodarného zboru sa podľa zákona znižujú v závislosti od výšky deficitu.
"Sudcovia výšku deficitu určite priamo neovplyvňujú, môžme ho ovplyvňovať cez prieťahy v konaní a vymáhateľnosťou práva. Ale to tiež závisí napr. od počtu sudcov a servisu, ktorý majú. Nie je to len otázka pracovitosti," upozornila.
Podľa nej ak sudcovia nepracujú tak, ako majú, má sa to prejaviť v disciplinárnom postihu, ale nie tým, že sú priamo zodpovední za hospodárenie štátu.
Podotkla, že ona sama nemá okrem zapisovateľky žiadny servis. "Riešim teda úplne banálne procesné veci a tým pádom strácam čas pre rozhodovanie. Keby sa zmenili tieto podmienky, samozrejme rýchlejšie rozhodujem. Treba preskúmať, či ideme cestou zvyšovania počtu sudcov alebo zlepšenia servisu," odporučila.
Javorčíková tvrdí, že zníženie platov je otázkou princípu a nie tých 200 eur mesačne. "Keď sme raz do zákona dostali, že plat sudcu sa nemôže znížiť inak, ako formou disciplinárneho postihu, tak tým, že by sme to ticho akceptovali, sa tá zásada prelomí a bude len zdrapom papiera, ktorý nemá váhu," upozornila.
Tvrdí, že nespokojní sudcovia sa na poslancov NR SR obrátili, aby k tomu zaujali stanovisko. "Ak nie, potom naozaj musí rozhodnúť Ústavný súd," upozornila a zároveň pripustila, že výklad zákona zo strany sudcov nemusí byť správny.
Na otázku, či jej neprekáža, že iniciatívy sa už chopil Smer, ktorý v tejto veci pripravuje podanie na ÚS, odvetila, že ak si z toho niekto urobí politickú parketu na sebaprezentovanie, nemožno s tým nič urobiť.