Nové drogy okamžite nezakážu

O rizikách byliniek a práškov úrady mesiace vedia. Nelegálne budú najskôr v lete.

Predajňa v Pentagone, ktorý je v Bratislave známy ako centrum drogových dílerov a závislých ľudí.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Obchody s novými drogami sa po príchode z Poľska ešte rozšíria.

BRATISLAVA. Sieť obchodov, ktorá predáva na Slovensku nové drogy ako suveníry, sa zatiaľ nemusí obávať zákazu.

Hoci polícia a Národné monitorovacie centrum pre drogy už na jeseň minulého roka vo výrobkoch odhalili látky s účinkami podobnými marihuane či tanečnej droge extáza, ich zákaz uviazol v legislatívnom procese.

Látky treba zakázať priamo v zákone a pri štandardnom postupe sa to podarí až niekedy pred letom. Obchodov je dnes deväť, ich majiteľ Peter Zubek hovorí, že čoskoro otvorí ďalšie v Košiciach, Prešove, Poprade a Nitre.

Predavačky siete obchodov sa po štvrtkovej návšteve reportérov SME poučili a už zákazníkom neradia, či majú látky šnupať, alebo fajčiť.

Riaditeľ odboru farmácie ministerstva zdravotníctva Jozef Slaný upozorňuje, že zákazom problém nezmizne. Na trhu už čaká nová generácia drog, ktorých zákaz potrvá rovnako dlho.

Pri každej látke treba dokázať, že spôsobuje závislosť, navyše stačí aj malá zmena v chemickej štruktúre molekuly a už ide o novú látku, ktorá nie je zakázaná, vysvetľuje Slaný.

Chemickí experti sa zhodujú, že vytvoriť novú obdobu drogy nie je problém ani pre študenta strednej školy, ktorého baví chémia.

Suvenír posúdi parlament

Tvrdou poľskou cestou proti sieti obchodov, ktoré ponúkajú nové drogy pod rúškom suvenírov, sa Slovensko zrejme nevydá.

Poliaci obchody na jeseň zatvorili a okruh zakázaných látok zákonom značne rozšírili. Po tvrdých opatreniach sa sieť Crazy Shopov, ako sa u nás obchodíky nazývajú, presunula do slovenského a českého pohraničia. V týchto dňoch otvára pobočky po celom Slovensku, najnovšie na východe.

Obchodníci využívajú dieru v zákonoch a do výrobkov miešajú látky, ktoré môžu účinkovať podobne ako známe drogy, no štát ich ešte nestihol zakázať.

Zakazujeme už rok

V bylinkách a práškoch s imidžovými názvami ako Kokolino či Tvrdý Míša polícia zistila syntetické kanabinoidy a mefedron. Majú podobné účinky ako marihuana a tanečná droga extáza.

„V spolupráci s Národným monitorovacím centrom pre drogy sme predložili návrh na ich zaradenie do zoznamu medzi zakázané látky. Návrh je v legislatívnom konaní,“ informovala Andrea Dobiašová z policajného prezídia.

Podnet na zákaz štyroch nových syntetických kanabinoidov dalo centrum ešte vlani v januári, mefedron nariadila štátom do roka zakázať Európska komisia v októbri.

Látky však u nás stále zakázané nie sú, naša legislatíva vyžaduje zdĺhavé novelizovanie zákona o omamných a psychotropných látkach, v ktorom musia byť všetky zakázané látky vymenované.

„Novela by mala byť do mesiaca v pripomienkovom konaní, v apríli v parlamente a zakázané by mohli byť do leta,“ hovorí riaditeľ odboru farmácie ministerstva zdravotníctva Jozef Slaný. Zmena zákona sa podľa neho rodila veľmi ťažko.

„V podnete sme dostali slangové názvy kanabinoidov. Museli sme ich presne chemicky identifikovať,“ vysvetľuje.

Pribúdajú veľmi rýchlo

Slaný upozorňuje, že ani zákazom nových látok sa problém nevyrieši. „Tieto štyri už síce presne chemicky poznáme, no za ten čas na trhu pribudli ďalšie desiatky ich nových variácií. Takto môžeme zákon novelizovať donekonečna.“

Časť odborníkov sa preto prihovára za širší zákaz celých skupín látok. „Uvažovali sme, že to stanovíme zo širšia, môže sa však stať, že do toho padnú aj látky, ktoré sa používajú napríklad v priemysle,“ upozorňuje Slaný.

Šéf Národného centra pre drogy Imrich Šteliar navrhuje, aby o zákaze návykových látok nerozhodovali zdĺhavo poslanci, ale rýchlejšie vo vyhláške ministerstvo zdravotníctva.

Slaný by pružnejší proces privítal, považuje to skôr za právny problém. Na zoznam zakázaných látok v zákone o omamných látkach sa odvoláva aj trestný zákon a trestné je iba nakladanie s látkami z tohto zoznamu.

Poslanci sú opatrní

Zjednodušenie zákazov sa nepozdáva ani poslancom. „Záleží od látky, ktorú ideme zakázať. Čo keď sa používa v priemysle alebo zdravotníctve? Malo by to ísť celým procesom, aby sa zvážili všetky dôsledky,“ myslí si členka zdravotníckeho výboru Darina Gabániová zo Smeru.

Jej kolega Peter Kalist z SaS si tiež myslí, že na vydanie zákazu potrebuje štát dáta zo všetkých oblastí. „Aby sme snahou o zlepšenie nezakázali niečo, že nebudeme môcť vyrábať ani potravinárske farbivo.“

Nové drogy sa vyrábajú ľahko

Na výrobu syntetických psychotropných látok stačia priemerné znalosti chémie a tisíceurová aparatúra.

BRATISLAVA. Je to ako trojrozmerný plastický model chemickej látky. Stačí vymeniť pár jeho „paličiek“ a „guľôčok“ a vznikne nová droga.

„Je to presne o tom,“ reaguje na prirovnanie výroby novej drogy k výmene častí modelu Ján Kyselovič, dekan Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. Vytvoriť novú omamnú látku, ktorú zákon ešte nestihol zakázať, je podľa neho pomerne ľahké a lacné.

Drogu pripraví aj študent

„Farmaceutický priemysel v 60. a 70. rokoch minulého storočia prišiel na to, ako sa veľmi rýchlo dajú syntetizovať látky,“ hovorí dekan. „Vieme veľmi rýchlo vymieňať jednotlivé komponenty tak, aby sme nezmenili vlastnosti molekuly, ale dostali ju do tela.“

Hovorí, že existujú stroje, v ktorých sa dá naprogramovať, ako bude syntéza prebiehať. Dajú sa „sledovať stotisíce látok ročne a hľadať novú molekulu, ktorá bude účinná“. Bude mať vlastnosti zakázanej látky, ale ich nositeľom bude nová, ktorú zákon nezakazuje.

„Takto pripravené účinné farmaceutické substancie sú potom súčasťou liekov dostupných aj na našom trhu,“ dopĺňa Dušan Berkeš z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.

Z nich vie drogu, ktorá nie je zakázaná, podľa Kyseloviča vyrobiť aj študent strednej školy, ktorý sa zaujíma o chémiu. Ide o niekoľkokrokový postup.

Berkešov kolega Peter Szolcsányi však hovorí, že výrobca musí „minimálne vedieť, čo je destilácia, extrakcia či kryštalizácia“.

Laboratórium v pivnici

Naučiť sa to podľa Kyseloviča nie je až také náročné. „Stačí sledovať internet a dostupnú odbornú literatúru a uspôsobiť to do podmienok laboratória v pivnici.“

Szolcsályi hovorí, že v takýchto podmienkach si vie predstaviť výrobu mefedrónu. Kriminalistické expertízy ho našli aj vo výrobkoch, ktoré sa u nás predávajú v Crazy shopoch.

Výroba je podľa Szolcsályiho nenáročná, lebo chemická štruktúra tejto látky je jednoduchá. Materiál na výrobu podobných drog je podľa dekana ľahko dostupný. V lekárni sa dajú kúpiť lieky, ktoré nie sú na predpis, a dá sa z nich vyrobiť omamná látka. Ešte jednoduchšie je kúpiť si priamo substanciu, ktorá sa potom „relatívne jednoducho“ upraví.

Nákladná nie je podľa Kyseloviča ani zostava, pomocou ktorej sa droga dá vyrobiť. Dá sa podľa neho kúpiť v obchodoch, ktoré sú „v pozitívnom zmysle slova určené pre mladých chemikov“.

Dekan hovorí, že výrobcovi stačia bežné chladiče, kadičky, odmerné valce a analytické váhy. „Vyjde to do tisíc eur.“

Výnosy sú obrovské

Nové drogy tak obchodníci s nimi nemusia dovážať zo zahraničia, pretože sa dajú vyrobiť kdekoľvek na Slovensku.

Nízke náklady potom prinášajú vysoké zisky. „Je to neuveriteľne ziskové,“ hovorí Kyselovič. Gram účinnej látky sa podľa neho dá vyrobiť za menej ako euro a predáva sa za sto až tisíc eur.
Ján Krempaský
Majiteľ: Neviem o tom, že to ľudia konzumujú

Majiteľ siete Crazy shop PETER ZUBEK je z Námestova. Obchody otvára pri školách vraj len zhodou okolností.

Kto je vlastníkom siete obchodov?

Som majiteľom.

A kto je investor?

Asi ja, keď som majiteľom.

Nestojí za vami niekto z Poľska?

Žiadny sponzor nie je, všetko je moje.

V Poľsku sa predávali tie isté výrobky.

Tam to už zakázali.

Prečo ste sa teda rozhodli predávať ich na Slovensku?

Ako vám napadne, že si kúpite mlieko v Poľsku a na Slovensku ho vypijete?

Aké boli závery kontrol?

Keby našli nejaké pochybenia, asi by bol zákaz.

Policajti váš obchod už načas zavreli.

My sme zavreli sami, keď nám robili rozbory.

Vo výrobkoch zistili nové drogy, ktoré majú účinky ako napríklad extáza.

Drogy to nemôžu byť, lebo nie sú na Slovensku zakázané.

Majú účinky ako drogy, len ešte nie sú zakázané.

O tom neviem nič, my predávame darčeky.

Vy neviete, že sú v tom drogy?

Vy keď prídete do farieb - lakov a kúpite si riedilo a vypijete ho, tak čo sa vám stane? Tiež je to nebezpečné. Zákazníci sú varovaní, že výrobky sú určené vyslovene pre zberateľské účely a je zakázaná ich konzumácia.

Odkiaľ výrobky privážate?

To je naša vec.

Prečo obchody otvárate pri školách, internátoch a v problematických štvrtiach?

Je problém nájsť nejaké priestory na prevádzku. To je náhoda, že tam boli voľné priestory.

Štát už pracuje na zákaze týchto látok. Čo urobíte po ich zákaze?

Tak obchody zavrieme.

Nezačnete predávať iné suveníry?

To ešte neviem.

Prečo na výrobkoch neuvádzate zloženie a pôvod látok?

Keď prídete do kvetinárstva a kúpite si ako suvenír plechovú značku s menom do auta, máte tam zloženie?

Tá sa nedá konzumovať.

Ani toto, je to darček.

Vy neviete, že to niektorí ľudia konzumujú?

Nie, neviem o tom.

Veď to priznávajú aj vaše predavačky.

Tak to sú dajaké hlupane poriadne, to im hneď zavolám.
Michal Piško
Predavačka túži po médiách

Obsluha v obchodoch so „suvenírmi“ už radí zákazníkom opatrnejšie.

BRATISLAVA. Predavačky Crazy shopov v Bratislave po zverejnení článku o ich obchodoch zmenili pri predaji taktiku. „Nemôžem vám k tomu nič povedať, je na vás, čo s tým urobíte,“ odpovedá dievčina za počítačom v obchode pri internátoch v Mlynskej doline. Na to, či sa ich bylinky dajú fajčiť, neodpovedali. Ešte vo štvrtok o tom hovorili celkom otvorene.

„To nemôže takto hovoriť,“ komentovala predavačka rozhovor svojej kolegyne v SME. Obchod je otvorený dlho do noci, hneď pod ceduľou s otváracími hodinami je odkaz, že v právnych sporoch firmu zastupuje vlastná advokátska kancelária.

„Písali o nás na SME, ale ešte som chcela, aby prišla Jojka. Zatiaľ tu neboli, nemôžem im predsa sama volať,“ hovorí predavačka v ďalšej predajni. Obchody aj tak podľa nej išli včera lepšie. Do vitríny pozerá pár v stredných rokoch.

Ak by niekto mal záujem zobrať viac, nie je problém, vysvetľuje predavačka. „Možno by sa dala dohodnúť zľava.“

Z predajne v bratislavskom Pentagone vybehne asi desaťročná školáčka, vnútri zostala len predavačka. Ak by nejaký partner mal záujem o rajón Karlovky či Petržalky, prepustili by mu ho a mohol by predávať.

„Je jednoduchšie niekomu predať väčšie množstvo, ako živiť ďalší obchod.“ Ďalšiu pobočku plánujú v Starom Meste.
Michal Trško

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 2. Malé knedličky, veľké dojmy
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 6. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 7. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 10. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 259
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 990
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 9 036
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 277
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 5 322
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 692
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 321
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 514
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 789
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 633

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

ŠPORT

Sagan: Keď idem so Slovákmi, navzájom sa motivujeme

Majstra sveta čaká prvý ostrý štart.

Neprehliadnite tiež

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Inštruktor: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je trénerom lyžovania a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Mount Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

Úrazov na svahoch je viac ako vlani

Horskí záchranári v tomto roku zaznamenali viac ako 1400 úrazov na lyžiarskych svahoch.

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop