Obchody s novými drogami sa po príchode z Poľska ešte rozšíria.
BRATISLAVA. Sieť obchodov, ktorá predáva na Slovensku nové drogy ako suveníry, sa zatiaľ nemusí obávať zákazu.
Hoci polícia a Národné monitorovacie centrum pre drogy už na jeseň minulého roka vo výrobkoch odhalili látky s účinkami podobnými marihuane či tanečnej droge extáza, ich zákaz uviazol v legislatívnom procese.
Látky treba zakázať priamo v zákone a pri štandardnom postupe sa to podarí až niekedy pred letom. Obchodov je dnes deväť, ich majiteľ Peter Zubek hovorí, že čoskoro otvorí ďalšie v Košiciach, Prešove, Poprade a Nitre.
Predavačky siete obchodov sa po štvrtkovej návšteve reportérov SME poučili a už zákazníkom neradia, či majú látky šnupať, alebo fajčiť.
Riaditeľ odboru farmácie ministerstva zdravotníctva Jozef Slaný upozorňuje, že zákazom problém nezmizne. Na trhu už čaká nová generácia drog, ktorých zákaz potrvá rovnako dlho.
Pri každej látke treba dokázať, že spôsobuje závislosť, navyše stačí aj malá zmena v chemickej štruktúre molekuly a už ide o novú látku, ktorá nie je zakázaná, vysvetľuje Slaný.
Chemickí experti sa zhodujú, že vytvoriť novú obdobu drogy nie je problém ani pre študenta strednej školy, ktorého baví chémia.
Viac o téme:
Majiteľ: Neviem o tom, že to ľudia konzumujú
Suvenír posúdi parlament
Tvrdou poľskou cestou proti sieti obchodov, ktoré ponúkajú nové drogy pod rúškom suvenírov, sa Slovensko zrejme nevydá.
Poliaci obchody na jeseň zatvorili a okruh zakázaných látok zákonom značne rozšírili. Po tvrdých opatreniach sa sieť Crazy Shopov, ako sa u nás obchodíky nazývajú, presunula do slovenského a českého pohraničia. V týchto dňoch otvára pobočky po celom Slovensku, najnovšie na východe.
Obchodníci využívajú dieru v zákonoch a do výrobkov miešajú látky, ktoré môžu účinkovať podobne ako známe drogy, no štát ich ešte nestihol zakázať.
Zakazujeme už rok
V bylinkách a práškoch s imidžovými názvami ako Kokolino či Tvrdý Míša polícia zistila syntetické kanabinoidy a mefedron. Majú podobné účinky ako marihuana a tanečná droga extáza.
„V spolupráci s Národným monitorovacím centrom pre drogy sme predložili návrh na ich zaradenie do zoznamu medzi zakázané látky. Návrh je v legislatívnom konaní,“ informovala Andrea Dobiašová z policajného prezídia.
Podnet na zákaz štyroch nových syntetických kanabinoidov dalo centrum ešte vlani v januári, mefedron nariadila štátom do roka zakázať Európska komisia v októbri.
Látky však u nás stále zakázané nie sú, naša legislatíva vyžaduje zdĺhavé novelizovanie zákona o omamných a psychotropných látkach, v ktorom musia byť všetky zakázané látky vymenované.
„Novela by mala byť do mesiaca v pripomienkovom konaní, v apríli v parlamente a zakázané by mohli byť do leta,“ hovorí riaditeľ odboru farmácie ministerstva zdravotníctva Jozef Slaný. Zmena zákona sa podľa neho rodila veľmi ťažko.
„V podnete sme dostali slangové názvy kanabinoidov. Museli sme ich presne chemicky identifikovať,“ vysvetľuje.
Pribúdajú veľmi rýchlo
Slaný upozorňuje, že ani zákazom nových látok sa problém nevyrieši. „Tieto štyri už síce presne chemicky poznáme, no za ten čas na trhu pribudli ďalšie desiatky ich nových variácií. Takto môžeme zákon novelizovať donekonečna.“
Časť odborníkov sa preto prihovára za širší zákaz celých skupín látok. „Uvažovali sme, že to stanovíme zo širšia, môže sa však stať, že do toho padnú aj látky, ktoré sa používajú napríklad v priemysle,“ upozorňuje Slaný.
Šéf Národného centra pre drogy Imrich Šteliar navrhuje, aby o zákaze návykových látok nerozhodovali zdĺhavo poslanci, ale rýchlejšie vo vyhláške ministerstvo zdravotníctva.
Slaný by pružnejší proces privítal, považuje to skôr za právny problém. Na zoznam zakázaných látok v zákone o omamných látkach sa odvoláva aj trestný zákon a trestné je iba nakladanie s látkami z tohto zoznamu.
Poslanci sú opatrní
Zjednodušenie zákazov sa nepozdáva ani poslancom. „Záleží od látky, ktorú ideme zakázať. Čo keď sa používa v priemysle alebo zdravotníctve? Malo by to ísť celým procesom, aby sa zvážili všetky dôsledky,“ myslí si členka zdravotníckeho výboru Darina Gabániová zo Smeru.
Jej kolega Peter Kalist z SaS si tiež myslí, že na vydanie zákazu potrebuje štát dáta zo všetkých oblastí. „Aby sme snahou o zlepšenie nezakázali niečo, že nebudeme môcť vyrábať ani potravinárske farbivo.“
Nové drogy sa vyrábajú ľahko
Na výrobu syntetických psychotropných látok stačia priemerné znalosti chémie a tisíceurová aparatúra.
BRATISLAVA. Je to ako trojrozmerný plastický model chemickej látky. Stačí vymeniť pár jeho „paličiek“ a „guľôčok“ a vznikne nová droga.
„Je to presne o tom,“ reaguje na prirovnanie výroby novej drogy k výmene častí modelu Ján Kyselovič, dekan Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. Vytvoriť novú omamnú látku, ktorú zákon ešte nestihol zakázať, je podľa neho pomerne ľahké a lacné.
Drogu pripraví aj študent
„Farmaceutický priemysel v 60. a 70. rokoch minulého storočia prišiel na to, ako sa veľmi rýchlo dajú syntetizovať látky,“ hovorí dekan. „Vieme veľmi rýchlo vymieňať jednotlivé komponenty tak, aby sme nezmenili vlastnosti molekuly, ale dostali ju do tela.“
Hovorí, že existujú stroje, v ktorých sa dá naprogramovať, ako bude syntéza prebiehať. Dajú sa „sledovať stotisíce látok ročne a hľadať novú molekulu, ktorá bude účinná“. Bude mať vlastnosti zakázanej látky, ale ich nositeľom bude nová, ktorú zákon nezakazuje.
„Takto pripravené účinné farmaceutické substancie sú potom súčasťou liekov dostupných aj na našom trhu,“ dopĺňa Dušan Berkeš z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.
Z nich vie drogu, ktorá nie je zakázaná, podľa Kyseloviča vyrobiť aj študent strednej školy, ktorý sa zaujíma o chémiu. Ide o niekoľkokrokový postup.
Berkešov kolega Peter Szolcsányi však hovorí, že výrobca musí „minimálne vedieť, čo je destilácia, extrakcia či kryštalizácia“.
Laboratórium v pivnici
Naučiť sa to podľa Kyseloviča nie je až také náročné. „Stačí sledovať internet a dostupnú odbornú literatúru a uspôsobiť to do podmienok laboratória v pivnici.“
Szolcsályi hovorí, že v takýchto podmienkach si vie predstaviť výrobu mefedrónu. Kriminalistické expertízy ho našli aj vo výrobkoch, ktoré sa u nás predávajú v Crazy shopoch.
Výroba je podľa Szolcsályiho nenáročná, lebo chemická štruktúra tejto látky je jednoduchá. Materiál na výrobu podobných drog je podľa dekana ľahko dostupný. V lekárni sa dajú kúpiť lieky, ktoré nie sú na predpis, a dá sa z nich vyrobiť omamná látka. Ešte jednoduchšie je kúpiť si priamo substanciu, ktorá sa potom „relatívne jednoducho“ upraví.
Nákladná nie je podľa Kyseloviča ani zostava, pomocou ktorej sa droga dá vyrobiť. Dá sa podľa neho kúpiť v obchodoch, ktoré sú „v pozitívnom zmysle slova určené pre mladých chemikov“.
Dekan hovorí, že výrobcovi stačia bežné chladiče, kadičky, odmerné valce a analytické váhy. „Vyjde to do tisíc eur.“
Výnosy sú obrovské
Nové drogy tak obchodníci s nimi nemusia dovážať zo zahraničia, pretože sa dajú vyrobiť kdekoľvek na Slovensku.
Nízke náklady potom prinášajú vysoké zisky. „Je to neuveriteľne ziskové,“ hovorí Kyselovič. Gram účinnej látky sa podľa neho dá vyrobiť za menej ako euro a predáva sa za sto až tisíc eur.Ján Krempaský
Majiteľ: Neviem o tom, že to ľudia konzumujú
Majiteľ siete Crazy shop PETER ZUBEK je z Námestova. Obchody otvára pri školách vraj len zhodou okolností.
Kto je vlastníkom siete obchodov?
Som majiteľom.
A kto je investor?
Asi ja, keď som majiteľom.
Nestojí za vami niekto z Poľska?
Žiadny sponzor nie je, všetko je moje.
V Poľsku sa predávali tie isté výrobky.
Tam to už zakázali.
Prečo ste sa teda rozhodli predávať ich na Slovensku?
Ako vám napadne, že si kúpite mlieko v Poľsku a na Slovensku ho vypijete?
Aké boli závery kontrol?
Keby našli nejaké pochybenia, asi by bol zákaz.
Policajti váš obchod už načas zavreli.
My sme zavreli sami, keď nám robili rozbory.
Vo výrobkoch zistili nové drogy, ktoré majú účinky ako napríklad extáza.
Drogy to nemôžu byť, lebo nie sú na Slovensku zakázané.
Majú účinky ako drogy, len ešte nie sú zakázané.
O tom neviem nič, my predávame darčeky.
Vy neviete, že sú v tom drogy?
Vy keď prídete do farieb - lakov a kúpite si riedilo a vypijete ho, tak čo sa vám stane? Tiež je to nebezpečné. Zákazníci sú varovaní, že výrobky sú určené vyslovene pre zberateľské účely a je zakázaná ich konzumácia.
Odkiaľ výrobky privážate?
To je naša vec.
Prečo obchody otvárate pri školách, internátoch a v problematických štvrtiach?
Je problém nájsť nejaké priestory na prevádzku. To je náhoda, že tam boli voľné priestory.
Štát už pracuje na zákaze týchto látok. Čo urobíte po ich zákaze?
Tak obchody zavrieme.
Nezačnete predávať iné suveníry?
To ešte neviem.
Prečo na výrobkoch neuvádzate zloženie a pôvod látok?
Keď prídete do kvetinárstva a kúpite si ako suvenír plechovú značku s menom do auta, máte tam zloženie?
Tá sa nedá konzumovať.
Ani toto, je to darček.
Vy neviete, že to niektorí ľudia konzumujú?
Nie, neviem o tom.
Veď to priznávajú aj vaše predavačky.
Tak to sú dajaké hlupane poriadne, to im hneď zavolám.Michal Piško
Predavačka túži po médiách
Obsluha v obchodoch so „suvenírmi“ už radí zákazníkom opatrnejšie.
BRATISLAVA. Predavačky Crazy shopov v Bratislave po zverejnení článku o ich obchodoch zmenili pri predaji taktiku. „Nemôžem vám k tomu nič povedať, je na vás, čo s tým urobíte,“ odpovedá dievčina za počítačom v obchode pri internátoch v Mlynskej doline. Na to, či sa ich bylinky dajú fajčiť, neodpovedali. Ešte vo štvrtok o tom hovorili celkom otvorene.
„To nemôže takto hovoriť,“ komentovala predavačka rozhovor svojej kolegyne v SME. Obchod je otvorený dlho do noci, hneď pod ceduľou s otváracími hodinami je odkaz, že v právnych sporoch firmu zastupuje vlastná advokátska kancelária.
„Písali o nás na SME, ale ešte som chcela, aby prišla Jojka. Zatiaľ tu neboli, nemôžem im predsa sama volať,“ hovorí predavačka v ďalšej predajni. Obchody aj tak podľa nej išli včera lepšie. Do vitríny pozerá pár v stredných rokoch.
Ak by niekto mal záujem zobrať viac, nie je problém, vysvetľuje predavačka. „Možno by sa dala dohodnúť zľava.“
Z predajne v bratislavskom Pentagone vybehne asi desaťročná školáčka, vnútri zostala len predavačka. Ak by nejaký partner mal záujem o rajón Karlovky či Petržalky, prepustili by mu ho a mohol by predávať.
„Je jednoduchšie niekomu predať väčšie množstvo, ako živiť ďalší obchod.“ Ďalšiu pobočku plánujú v Starom Meste.Michal Trško

Beata
Balogová
