BRATISLAVA. Platy prokurátorov sa neznížili, hoci to prikazuje zákon. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka hovorí, že ich nemá ako vyrátať.
Mzda prokurátorov sa odvíja od poslaneckej. Trnka tvrdí, že parlament na čele s Richardom Sulíkom (SaS) určil plat poslanca v rozpore so zákonom. „Neviem, odkiaľ vzali toto číslo, ale asi si ho vycucali z prsta,“ reagoval.
Od januára platí novela zákona o platoch ústavných činiteľov. Národná rada určila, koľko budú zarábať poslanci. K dvojtisícovému platu dostávajú aj paušálne náhrady.
Trnka Národnej rade vyčíta, že sumy počítala z údajov z roku 2009. Plat poslanca je pritom trojnásobok priemernej mzdy v hospodárstve za uplynulý rok. Toto číslo Štatistický úrad oznámi až v marci. „Zákon je platný od 1. januára,“ hovorí Sulíkov kancelár Michal Nižňan. V marci platy prerátajú a rozdiel ústavným činiteľom vrátia.
Podobne hovorí šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin. „Je pre mňa legislatívnou záhadou, ak neexistuje potrebný údaj, ktorý zákon ukladá, ako vypočítali a urobili platové dekréty pre poslancov.“ Spor má vyriešiť ministerstvo práce. Na otázky včera podvečer neodpovedalo.
Proti zníženiu platov protestujú sudcovia, ich priemerný zárobok bol vlani 2 234 eur, zníži sa asi o dvesto. Smer už oznámil, že za nich podá sťažnosť na Ústavný súd. Ďalšiu pripravil Trnka.
Sudcovia namietajú, že opatrenie zasahuje do ich nezávislosti a odvolávajú sa na medzinárodné dokumenty.
Podľa stanoviska Benátskej komisie by však „úroveň odmeňovania sudcov mala byť stanovená s ohľadom na sociálne podmienky v krajine a porovnaná s úrovňou odmeňovania vyšších štátnych funkcionárov“.

Beata
Balogová
