Zajac pokladá za vylúčené, že by OKS prispela ku demisii vlády Ivety Radičovej, vzniku menšinovej vlády či k odvolaniu niektorého zo súčasných ministrov.
BRATISLAVA. Ako uviedol predseda strany a poslanec klubu Most-Híd Peter Zajac, predstavitelia OKS stále rokujú o tom, aby mohli byť súčasťou rokovania Koaličnej rady.
Nevylúčil, že v tejto otázke dospejú k dohode, avšak nechcú si ani vynucovať prítomnosť na rokovaní koalície. Považovali by to však za racionálne, keby mohli byť na začiatku vzniku dohovorov, aby sa predišlo zbytočným nedorozumeniam v rámci koalície.
Zajac si nemyslí, že by sa toto ich stanovisko nejakým spôsobom vylučovalo s rozhodnutím vstúpiť do parlamentu na kandidátke strany Most-Híd.
Podľa jeho slov, ktoré odzneli v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť, nevidí v ich ambícii nič konfliktné, čo by mohlo vyostrovať napätie vo vládnej štvorke.
Pokladá za vylúčené, že by OKS prispela ku demisii vlády Ivety Radičovej, vzniku menšinovej vlády či k odvolaniu niektorého zo súčasných ministrov. "To sú pre nás úplne jasné axiómy," konštatoval Zajac.
V súvislosti s postojom OKS v otázke voľby nového generálneho prokurátora spomenul ich výhrady k zmene tajnej voľby na verejnú.
Tajná voľba má podľa neho význam v tom, že nevzniká vzťah medzi poslancom a tým, koho volí. V slovenskom parlamente sa však tajná voľba zdiskreditovala a prestala byť tajnou, vyhlásil predseda OKS.
Keďže verejná voľba nenarúša ústavný systém SR, všetci štyria poslanci OKS podporia návrh na verejnú voľbu, pretože ich argumenty prevážila politická zodpovednosť. Rozhodovali uvážlivo, preto predseda OKS označil za úplný nezmysel tvrdenia opozície o politickom obchode.
OKS mieni rokovať s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (SDKÚ) a so zvyškom koalície o zverejňovaní zoznamov sudcov, ktorí boli členmi komunistickej strany. Zajac vysvetlil, že ich cieľom nie je "žiadna honba na čarodejnice".
Domnieva sa však, že ak sa slovenská justícia nachádza v zlom stave, treba hľadať odpoveď, prečo. OKS chce poukázať na to, či náhodou nie je príčinou tohto stavu aj fakt, že na kľúčových pozíciách zostal veľký počet bývalých komunistov, ktorí narúšajú fungovanie systému.
Zajac vyslovil tiež názor, že dvojaké občianstvo by nemali mať štátni zamestnanci, ktorí prichádzajú do styku s utajovanými skutočnosťami.
Nemuselo by to však podľa neho platiť pre všetky oblasti štátnej služby policajtov či vojakov tak, ako to navrhuje KDH. Zdôraznil však, že slovenská odpoveď na maďarský zákon o dvojakom občianstve by nemala byť odvetou, ale rozvážnou právnou úpravou.