Koaličný návrh v súčasnej podobe považuje Matovič za "detinský" preto, že sa podľa neho snaží problém s veľkomaďarskými chúťkami našich susedov riešiť tým, že ich "akože nevidí a nás sa netýkajú".
BRATISLAVA. Štyria poslanci z hnutia Obyčajní ľudia (OĽ), ktorí sa dostali do parlamentu na kandidačnej listine strany SaS, nepodporia novelu zákona o štátnom občianstve v takej podobe, v akej ju navrhuje koalícia.
Za právnu normu zahlasujú až po tom, čo ju plénum doplní o ich pozmeňovací návrh. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval líder OĽ Igor Matovič (SaS), ktorý považuje koaličný návrh za "detinský" a súčasne platnú legislatívu za "buranskú".
"Prišli sme s návrhom, ktorý vylepší Ficov 'buranský zákon', a tak umožní získať občianstvo ľuďom, ktorí majú v danej krajine dlhodobý pobyt, študujú, sú zamestnaní, podnikajú alebo majú silné rodinné väzby," priblížil.
Pozmeňovací návrh má zároveň doplniť zákon o stať z koaličnej novely zákona o tom, že zadefinuje absolútnu neplatnosť zákonov iných krajín na území SR, ak tieto neboli prijaté v súlade s medzinárodným právom a zvyklosťami.
"Znamená to, že aj naďalej by o štátne občianstvo prišli občania, ktorí napriek tomu, že nemajú žiadnu reálnu spomenutú väzbu napríklad na Maďarskú republiku, maďarské občianstvo získajú," vysvetlil s tým, že pozmeňovací návrh považuje za kompromis medzi v súčasnosti platným zákonom a koaličnou novelou.
Šéf klubu SaS, ktorého členmi sú aj Obyčajní ľudia, Jozef Kollár s návrhom zatiaľ oboznámený nie je. "Bude potrebné stretnutie klubu, nevidím to dramaticky, verím, že sa dohodneme na kompromisnom riešení," povedal pre SITA.
Hovorí o veľkomaďarských chúťkach
Koaličný návrh v súčasnej podobe považuje Matovič za "detinský" preto, že sa podľa neho snaží problém s veľkomaďarskými chúťkami našich susedov riešiť tým, že ich "akože nevidí a nás sa netýkajú".
"Pripadá mi to ako správanie malých detí, ktoré si myslia, že ak si zakryjú oči, bubo neexistuje," vyhlásil.
Matovič tvrdí, že "nie je dôvod na to, aby sme sa my naďalej tvárili, že neexistujú nejaké veľkomaďarské chúťky, napríklad maďarského premiéra Viktora Orbána".
Na základe koaličného návrhu novely zákona o štátnom občianstve by už ľudia nemali prichádzať o slovenské štátne občianstvo, keď dobrovoľne požiadajú o občianstvo iného štátu.
Po novom by malo byť možné stratiť slovenské občianstvo iba prepustením zo štátneho zväzku SR na vlastnú žiadosť.
Odsúdili návštevu maďarského prezidenta
Štyria poslanci Národnej rady z hnutia Obyčajní ľudia odsudzujú konanie maďarského prezidenta Pála Schmitta počas jeho minulotýždňovej návštevy Slovenska.
"Oficiálnu návštevu v podstate zneužil na vyslovene kampaň alebo nábor nových občanov veľkého Maďarska a bez hanby na Slovensku nabádal ľudí, aby sa nebáli požiadať o občianstvo Maďarskej republiky," vyhlásil na tlačovej konferencii Matovič, ktorý toto konanie považuje za "chybné a drzé".
Matovičovi aj jeho troch kolegov zároveň mrzí, že vláda SR k Schmittovmu postoju nezaujala vlastné rázne stanovisko a neodsúdila toto jeho konanie.