Agentúrny text sme o 20:20 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Hoci noví primátori, starostovia a miestni poslanci sa funkcií len ujímajú, do konca funkčného obdobia im možno zostávajú menej ako tri roky.
Ministerstvo vnútra začalo pripravovať nový volebný kódex, ktorý má upraviť pravidlá pre všetky typy volieb. Plánuje v ňom zjednotiť termín župných a komunálnych volieb, čo by zrejme znamenalo jednorazové skrátenie štvorročného obdobia komunálnych politikov. Nových by sme si tak vybrali už so županmi na jeseň 2013.
„Zhoda je, že by mali byť voľby zjednotené. Štandardné je obdobie skôr skrátiť, ako predlžovať,“ vraví minister vnútra Daniel Lipšic z KDH. Zámer pravdepodobne narazí na odpor komunálnych politikov.
„Boli zvolení na štvorročné obdobie a rozhodnutie o jeho skrátení môže byť útokom na práva chránené ústavou,“ upozorňuje hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.
Potrebujú opozíciu Zmeny Volebný kódex
jednotná úprava lístkov, doručovanie kandidátok vo všetkých voľbách, zrušenie moratória, spojenie niektorých volieb, úprava podmienok financovania kampaní.
Právnik Milan Galanda hovorí, že ak sa chce parlament vyhnúť podaniam funkcionárov na Ústavný súd, musí prijať zmenu ústavným zákonom, na čo treba aj hlasy opozície. Štvorročné obdobie samosprávnych politikov totiž spomína aj ústava.
Poslanec Smeru Miroslav Číž si vie predstaviť, že by za skrátenie zahlasoval. Ak sa strany nedohodnú, navrhuje skrátenie mandátu posunúť až do ďalšieho obdobia.
Spojenie župných a komunálnych volieb môže priniesť aj ďalšiu výraznú zmenu. Kým primátorov a starostov si vyberáme len v jednom kole, županov volíme dvojkolovo. Ak žiadny z kandidátov na župana nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, do druhého kola postupujú dvaja najsilnejší.
„Bolo by demokratickejšie, aby aj o primátoroch a starostoch rozhodla väčšina a nie len 15 alebo 20 percent voličov v prvom kole,“ vraví Lipšic.
Dve kolá sú neisté Zástancom dvojkolovej voľby je aj Číž. „Otázka je, či nestanoviť limit, aby sa druhé kolo týkalo len napríklad miest nad 10-tisíc.“
Dvojkolovú voľbu odmieta Most-Híd. „Máme veľmi negatívne skúsenosti s dvomi kolami pri župných voľbách. Ak sa náš kandidát dostal do druhého kola, všetky slovenské strany sa proti nemu spojili, len aby nevyhral Maďar,“ hovorí šéf strany Béla Bugár.
Dvojkolovú voľbu kritizuje aj ZMOS. „Viedlo by k nežiaducej polarizácii síl na miestnej úrovni,“ varuje Kaliňák.
Doterajší priebeh druhých kôl župných volieb väčšiu legitimitu funkcionárov veľmi nepotvrdzuje. Zúčastňuje sa na nich najmenší počet voličov zo všetkých volieb a víťazní kandidáti si v nich zväčša výraznejšie nepolepšia. V posledných voľbách v roku 2009 získal dokonca prešovský župan Peter Chudík v druhom kole o osemtisíc hlasov menej ako v prvom.
Ministerstvo uvažuje aj o spojení termínov eurovolieb a volieb prezidenta.

Beata
Balogová
