Agentúrny text sme o 19:25 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Namiesto hotovosti platobná karta. Takmer päťsto obyvateľom Spišského Hrhova, Sveržova, Hlinného, Čičavy a Pečovskej Novej Vsi na východe Slovenska, ktorí sú odkázaní na dávky v hmotnej núdzi, sa na prelome júna a júla zmení život. Peniaze od štátu už nedostanú do ruky, ale na tzv. epay kartu.
Po pilotnom prvom polroku sa do projektu každých šesť mesiacov zapojí ďalších päť obcí alebo miest.
Nástroj proti úžere
„Snažíme sa to nastaviť tak, aby to bolo mechanizmom v boji proti úžere, neplatičstvu a nízkej schopnosti hospodáriť s tým, čo dostanú od štátu,“ vysvetľuje zámer ministerstva sociálnych vecí štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová z SaS.
Ľudia v hmotnej núdzi dostanú na kartu všetky príspevky od štátu, od sociálnych dávok až po príspevok pri narodení dieťaťa.
Výnimkou budú peniaze za aktivačné práce. Nicholsonová predpokladá, že až polovicu z nich by poberateľ mohol dostať do ruky. Využiť ich budú môcť napríklad tí, ktorí si podľa nej dokážu kúpiť od susedov potraviny lacnejšie ako v obchode.
Všetky platby bude sledovať „autorizovaná osoba“ ústredia práce. Ak bude podľa Nicholsonovej niekto míňať viac peňazí, ako môže, nastaví mu denný limit. Ak sa zistí, že „užívateľ holduje alkoholu či cigaretám, jednoducho sa mu nákup na tieto komodity zablokuje“.
Kartou budú môcť cez platobné terminály a po autorizácii sociálne odkázaní ľudia platiť v obchodoch, dopravných prostriedkoch a lekárňach.
Boja sa obchody aj ľudia
Projekt ministerstva sa v dotknutých obciach stretáva s obavami. Stanislav Bučko, ktorý má potraviny v Sveržove, sa obáva, že pri malom obrate prevýšia poplatky za užívanie terminálu zisky.
Súhlasí s ním aj majiteľ obchodu v Spišskom Hrhove Ladislav Cisko. Náklady na terminál odhaduje na 250 eur. Obaja by privítali finančnú spoluúčasť štátu. Ministerstvo ju nevylučuje.
Ľudia v hmotnej núdzi sa naopak podľa Pavla Ceľucha, starostu obce Sveržov, obávajú, že sa stanú „nevoľníkmi“ obchodov, ktoré budú mať terminály. Hovorkyňa rezortu Slavomíra Selešová hovorí, že slobodný výber im umožní dostať aj časť peňazí v hotovosti.
Dodávateľ epay kariet vzíde z konkurzu, ktorý rezort vyhlási na konci februára.
Boja sa rastu cien
Ľuďom nesmieme zobrať vedomie, že na karte majú reálne peniaze, tvrdí PAVOL CEĽUCH, starosta Sveržova.
Ako vnímajú ľudia v hmotnej núdzi zavedenie epay karty?
„U nás sú to v prevažnej miere Rómovia. Rozprával som s nimi pred desiatimi dňami. Vysvetlil som im, ako to bude fungovať. Rozhodli sme sa, že do toho ideme.“
Nezaznamenali ste od nich negatívne reakcie?
„Nie.“
A obavy?
„Obavy sú stále, keď je niečo nové.“
Aké konkrétne majú?
„Majú obavu, že nebudú vedieť s kartou robiť. Boja sa, že keď prídu do obchodu, tak im ju nezoberú. Obávajú sa, že nebudú všade terminály.“
Z obce nie je ďaleko na nákupy do Poľska. Nespájajú sa obavy aj s týmto?
„Majú obavu, že či budú nútení kupovať za draho u obchodníkov namiesto toho, aby si nakúpili lacno v Poľsku. Boja sa, či obchody preto nezdvihnú ceny.“
(jkr)

Beata
Balogová
