Pol roka strávili traja muži v zaisťovacom útvare pre cudzincov v Medveďove. Prostredníctvom mimovládnej organizácie sa sťažovali na podmienky, v ktorých žijú a dali o sebe vedieť do sveta.
BRATISLAVA. Tu mali nájsť nový domov, ako sa im to darí, nie je jednoduché zistiť.
Pol roka strávili traja muži v zaisťovacom útvare pre cudzincov v Medveďove. Prostredníctvom mimovládnej organizácie sa sťažovali na podmienky, v ktorých žijú a dali o sebe vedieť do sveta. Chvíľu po tom im slovenské úrady udelili trvalý pobyt a premiestnili do integračného strediska vo Zvolene. Mali sa naučiť slovenčinu a pripraviť na život na Slovensku.
Vieme o nich málo
"Tieto osoby majú trvalý pobyt na území SR, to znamená, že sú tu úplne legálne ako súkromné osoby, a preto rešpektujeme ich právo ostať v anonymite," uviedla pre TASR Ľudmila Staňová z ministerstva vnútra. Podobná odpoveď prišla nedávno aj z integračného strediska vo Zvolene. Ministerstvo neodpovedalo ani na otázku, či boli na Slovensko premiestnené aj rodiny bývalých zajatcov.
Do trojice bývalých väzňov patrí Rafiq Bin Bashir Bin Jalud al Hami (Rafík bin Bašír bin Džalúd al-Hamí). Je to 41-ročný občan Tuniska, ktorého zadržali v januári 2002 v Iráne. Al-Hamí priznal, že sa v decembri 2000 dobrovoľne prihlásil do al-Káidou vedeného výcvikového tábora v Afganistane, kde absolvoval výcvik so samopalmi typu Kalašnikov, s ťažkým delostrelectvom a protilietadlovými zbraňami. Svoju výpoveď o účasti vo výcvikovom tábore neskôr odvolal, podľa jeho slov bola vynútená prostredníctvom mučenia americkými vyšetrovateľmi.
Kontakty na al-Káidu
Poolad T Tsiradzho (Púlad T Ciradžo) je podľa zhrnutia obvinení pre tribunál v Guantáname občanom Azerbajdžanu. Zadržali ho v Afganistane v novembri 2001 a na Guantáname ho väznili osem rokov a šesť mesiacov. Po vypuknutí vojny odcestoval z Azerbajdžanu do Afganistanu, kde vraj nadviazal kontakt s členmi Talibanu a teroristickej skupiny Islamské hnutie Uzbekistanu (IMU) napojenej na al-Káidu.
Tsiradzho počas vypočúvania na Guantáname uviedol, že prišiel do Afganistanu s úmyslom študovať Korán a arabský jazyk. Vo výpovedi pred tribunálom vyhlásil, že sa dobrovoľne vzdal jednotkám Severnej aliancie, keď strážil pakistanský sklad s potravinami na severe Afganistanu. Zbraň údajne nikdy nepoužil.
Posledným z premiestnených bývalých väzňov je Adel Fattouh al-Gazzar, občan Egypta. Al-Gazzara zadržali v Pakistane v decembri 2001 a k januáru 2010 strávil v Guantáname osem rokov, vyplýva z databázy väzňov, ktorú vytvoril denník New York Times.
Al-Gazzar sa v roku 2000 mal stať príslušníkom teroristickej organizácie Laškare tajjaba a po útokoch z 11. septembra 2001 dobrovoľne odcestovať do Afganistanu, kde utrpel zranenia nohy pri americkom bombardovaní. V čase liečby ho pakistanská tajná služba chytila a odovzdala americkej armáde, uvádza sa v zhrnutí obvinení pre tribunál na Guantáname.