Čo je TNT?
"Ide o vojenskú trhavinu, ktorá sa nedá kúpiť na civilné účely. V poslednej dobe sa však dá získať aj z rozobratých granátov či rakiet. Ak je výbušná náplň čistý tritol, tak sa neničí, ale môže sa zamiešať do iných výbušnín na priemyselné použitie."
Koľko trhaviny sa používa pri bežných kontrolovaných výbuchoch?
"Záleží od toho, čo chceme odstreliť. Ak je to pol kubíka horniny, tak použijeme trikrát dvestopäťdesiatgramovú nálož. Na odstrel 50-metrového komína použili teraz štyri a pol kilogramu trhaviny. Toto sú však priemyselné trhaviny, ktoré sú oveľa menej účinnejšie ako čistý tritol."
Čo dokáže päť kilogramov TNT v uzavretom priestore?
"Okrem ťažkého ublíženia na zdraví priamym výbuchom sú druhotné účinky aj rozlet črepín. Následne zasiahne priestor tlaková vlna, popukajú steny, naruší sa statika. Záleží od priestoru, ak je v budove dostatok vzduchu, vyfúkne ho oknami a črepiny z nich môžu niekoho zraniť. Ak je budova menšia, môže prísť aj k narušeniu statiky či zbúraniu menšej budovy. Päť kilogramov je dosť."
Čo môže situáciu ešte zhoršiť?
"Predpokladám, že to bolo ešte zosilnené nejakými klincami, skrutkami a podobne. Tam zabíja aj ten druhotný účinok. Trhavina vybuchne rýchlosťou niekoľko tisíc metrov za sekundu. To, čo je v jej bezprostrednej blízkosti, je vymrštené rovnakou rýchlosťou do okolia. Ide teda o desiatky až stovky predmetov, ktoré zabíjajú všetko čo majú v ceste."
Ako sa u nás k trhavine dá dostať?
"Licenciu musíte mať na nákup, predaj, výskum a vývoj výbušnín. Následne musíte urobiť ročný výkaz, čo ste s výbušninou urobili. Veľkým problémom sú však aj amatérski vyhľadávači, ktorí hľadajú vojnovú muníciu a rozoberajú ju. Často obsahuje aj tritol či príbuzné látky a ak sa tomu človek trošku rozumie, vie ako sa to dá roztopiť a vyliať. V posledných rokoch bolo veľa takýchto úrazov. Aj toto je zásobáreň čierneho trhu s trhavinami."

Beata
Balogová
