SME

Viac ako tisícka lokalít je nebezpečne zamorená

Na Slovensku sa nachádza podľa odhadu ministerstva životného prostredia okolo 30-tisíc potenciálnych zdrojov znečistenia, environmentálnych záťaží.

Ministerstvo životného prostredia dalo pripomienkovať Zákon o identifikácii environmentálnej záťaže a určení zodpovednej osoby za environmentálnu záťaž.

BRATISLAVA. "Z nich 1100 lokalít predstavuje závažné nebezpečenstvo pre zdravie človeka a životné prostredia," uviedol dnes na stretnutí s novinármi minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd). Envirorezort chce začať s odstraňovaním záťaží prostredníctvom zákona o identifikácii environmentálnej záťaže a určení zodpovednej osoby za environmentálnu záťaž, ktorý je do 7. februára v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Nagya sa o envirozáťažiach hovorí posledných 20 rokov, pričom o zodpovedných osobách za sanovanie envirozáťaže len od roku 1998. "V roku 2003 sa prvýkrát začal pripravovať zákon, ktorý má už dnes konkrétnu podobu. Máme ambíciu, že tento zákon presadíme a parlament ho prijme," povedal Nagy. Podľa neho zákon nebol doteraz prijatý preto, lebo sa nezdal niekdajším politikom akútny a jeho realizácia náročná. Teraz jeho prijatie podporuje nielen súčasná politická klíma, ale aj následky ekologického nešťastia v maďarskej Ajke, kde sa vlani v októbri pretrhla hrádza s toxickým kalom z miestnej hlinikárne.

Nagy so svojím rezortom počíta s tým, že zákon bude ekonomicky náročný. "Zavedenie tejto novej právnej úpravy bude stáť okolo 487 miliónov eur," informoval Nagy. Táto oblasť sa má financovať do roku 2015 z Kohézneho fondu Európskej únie. Ide o prostriedky, ktoré sa dajú čerpať v rámci Operačného programu životné prostredie. "V najbližšom období sa otvorí výzva z Operačného programu životné prostredie na prieskum a monitoring najrizikovejších oblastí," oznámil. Od roku 2013 sa podľa Nagya skončí financovaním z eurofondov a počíta sa so zdrojmi zo štátneho rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu

"Predpokladá sa, že z verejných zdrojov sa bude financovať 84 percent sanácie týchto záťaží a 16 percent bude pochádzať asi zo súkromných zdrojov," informoval. Dodal, že do roku 2013 má rezort na sanáciu envirozáťaží vyčlenených ešte 116 miliónov eur z eurofondov. "Ďalších asi 300 miliónov eur bude treba v roku 2013 až 2027," povedal. Nagy pripomenul, že rok 2027 je pre envirorezort dôležitý preto, lebo Slovensko sa pri vstupe do EÚ zaviazalo, že do toho času odstráni všetky zdroje znečistenia, ktoré by mohli ohrozovať zdroje pitnej vody a spodné vody celkovo.

Na túto podmienku v zákone narážajú priemyselné podniky a prevádzky, ktoré ju považujú za likvidačnú. Envirorezort to však odmieta. "Každý podnik si urobí svoj program sanácie na časové obdobie, ktoré je dostatočne dlhé, až do roku 2027," povedala generálna riaditeľka sekcie geológie a prírodných zdrojov na MŽP SR Vlasta Jánová. Každá zodpovednosť za envirozáťaž sa bude podľa zákona posudzovať samostatne. "Všetci, ktorí majú so záťažou dočinenia, ak ešte existujú, aj privatizéri, ich právni nástupcovia, majiteľ pozemku, obec, všetci budú účastníkmi konania. A mali by predložiť všetky dokumenty, ktoré sa danej záťaže týkajú," vysvetlila Jánová. Úrad potom posúdi relevantnosť záťaže.

SkryťVypnúť reklamu

Jánová predpokladá, že veľa subjektov sa "vyviní" a bremeno za envirozáťaž sa tak presunie na štát, resp. na ministerstvo životného prostredia. Podľa ministra sa envirozáťaže neriešili aj pre nevyjasnené vlastnícke vzťahy. "Často sa stávalo, že by aj bola vôľa zo strany štátu, obce, vyriešiť problém, len legislatíva neumožňovala nastúpiť sanáciu a potrebovali sme súhlas vlastníka pozemku alebo objektu, ktorý často dával podmienky pre tento postup. Tým sa to celé odsúvalo," zhodnotil Nagy.

Envirorezot začal s mapovaním, systematickou identifikáciou envirozáťaží v roku 2006. "Bol to trojročný projekt, ktorý zmapoval všetky najhoršie lokality na Slovensku," uviedla Jánová. Dodala, že o zmapovaných lokalitách, kde sa nachádzajú environmentálne záťaže, sa možno viac dozvedieť prostredníctvom infosystému na internetovej stránke www.enviroportal.sk. Podľa nej sú environmentálne záťaže často neviditeľné pre ľudské oči. "Ľudí viac iritujú skládky odpadov, ktoré majú na očiach. Ale kontaminácia je skrytá v zemi, je to v pôde, je to vo vode," skonštatovala Jánová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 776
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 894
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 982
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 791
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 136
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu