Bratislava 14. júna (TASR) - Zlepšenie vzťahov medzi rómskymi pacientmi a lekármi vzhľadom na štvornásobne väčšiu chorobnosť v porovnaní s minoritou odporučili účastníci dvojdňového seminára o zlepšení postavenia Rómov na Slovensku, ktorý sa dnes skončil v Bratislave.
Priblíženie prístupu k lekárskej starostlivosti, ako aj posilnenie zdravotnej výchovy na všetkých úrovniach označili zahraniční odborníci a domáci experti za kľúčové v oblasti zdravotnej starostlivosti o rómsku minoritu.
Pracovná skupina, ktorá sa zaoberala zamestnanosťou, zdôraznila, že Rómovia by mali byť intenzívnejšie zapájaní do budovania vlastných domov. Štát by mal podľa odborníkov motivovať stavebné firmy realizujúce tieto projekty, aby prednostne zamestnávali Rómov. Experti tiež navrhli, aby sa venovala väčšia pozornosť odbornej príprave rómskej minority.
Prijatie aktualizovanej koncepcie vzdelávania rómskych detí by malo byť prvým krokom vo sfére vzdelávania rómskych detí. Zintenzívniť by sa mala predovšetkým predškolská príprava a programy zamerané na matku a dieťa.
V oblasti bývania je nevyhnutné zefektívniť informovanosť starostov o možnostiach štátnej a zahraničnej podpory, ako aj realizácia bytového fondu.
Seminár Zlepšenie postavenia Rómov na Slovensku bol prvým z troch workshopov, ktoré sa uskutočnia v rámci twinningového programu Phare pod záštitou predvstupového poradcu Michela Digna pôsobiaceho pri Sekretariáte splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity.
TASR informácie o seminári poskytla koordinátorka pre styk s verejnosťou a médiami Sekretariátu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Lucia Najšlová.