Hrušovského postoj potešil Most. Chce, aby dvojaké občianstvo nemali iba ľudia v styku s tajnými dokumentami.
BRATISLAVA.
„Viem si predstaviť takúto zmenu,“ povedal dnes počas zasadnutia parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Ak by na takúto možnosť klub KDH pristúpil, otvorila by sa cesta k dohode s Mostom-Híd pri podpore poslaneckej novely zákona o štátnej službe policajtov, ktorú predložili zákonodarcovia z radov KDH.
Gábor Gál z Mosta-Híd tento postoj počul z úst poslancov KDH a potešil sa, že sa pohli ľady. „Dúfam, že je to postoj celého Kresťanskodemokratického hnutia,“ povedal pre agentúru SITA. Hrušovský však pripomenul, že takýto postoj nemusí byť definitívny a bilaterálne rokovania medzi oboma stranami sa neskončili.
Návrh zatiaľ nepadol
„Rokovania stále prebiehajú, hľadáme riešenie, ktoré nebude v rozpore s medzinárodným právom a ktoré bude hájiť národnoštátne záujmy SR. Ja som diskutoval voľne, zatiaľ takýto pozmeňujúci návrh nepadol,“ priblížil situáciu Hrušovský.
V predloženom texte novely, ktorý je momentálne v druhom čítaní, viažu poslanci KDH štátnu službu výlučne na občanov SR. Pripomínajú, že výkon štátnej služby policajtov, príslušníkov SIS, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície a Národného bezpečnostného úradu je viazaný na sľub vernosti Slovenskej republike.
Zámer by sa dotýkal aj profesionálnych vojakov, prokurátorov a colníkov. Hrušovský dnes na rokovaní výboru pripomenul, že pri nadobudnutí iného štátneho občianstva, napríklad maďarského, musí osoba sľúbiť vernosť inej krajine, brániť ju, slúžiť jej a dodržiavať jej zákony a ústavnosť.
„Neviem si predstaviť, že človek takto vnútorne rozpoltený dvoma sľubmi bude vykonávať svoje povolanie,“ vysvetlil Hrušovský svoj postoj.
Pod novelou sú okrem Hrušovského podpísaní aj predseda ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka a Pavol Abrhan. Za klub Smer vyjadril tomuto návrhu podporu poslanec Ján Richter. Národná rada sa ním bude zaoberať na nadchádzajúcej februárovej schôdzi.
Číž: Novela je principiálne zlá
Novela zákona o štátnom občianstve z dielne strán SaS, Most-Híd a SDKÚ je principiálne zlá a dáva priestor pre vytvorenie veľmi komplikovaných vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom.
Na rokovaní parlamentného ústavnoprávneho výboru to vyhlásil poslanec za Smer Miroslav Číž, podľa ktorého treba právnu normu "zásadným spôsobom odmietnuť".
"Je to veľmi nekorektný a principiálne zlý návrh zákona. Zásadným spôsobom sa zahráva so základnými národnoštátnymi záujmami SR, je nezodpovedný, pretože v konečnom dôsledku pripravuje priestor pre vytvorenie veľmi komplikovaných a zložitých vzťahov v budúcnosti. Preto ho treba zásadným spôsobom odmietnuť," zdôraznil s tým, že novele vyčíta aj to, ako zle je pripravená.
"Tá dôvodová správa je naozaj výsmechom. Pri takej dôležitej veci ste popísali ani nie 20 riadkov a ani ste nepopísali stav," odkázal predkladateľovi Gáborovi Gálovi (Most).
"Pán poslanec, čo sa týka dôvodovej správy, mali ste čítať dôvodové správy počas štyroch rokov, kedy ste boli v koalícii. Škoda bolo papiera," reagoval Gál, ktorý sa ohradil aj voči Čížovmu emotívnemu vystúpeniu. Mal z neho pocit, že ho Číž obviňuje z obhajoby záujmov Maďarska. "Ja tu nezastupujem Maďarskú republiku. O čom tu rozprávate 15 minút?" obrátil sa na Číža Gál. "Hovoril som o mojom pocite," odpovedal Číž.
Gál: Netrestajme kvôli Orbánovi našich občanov
Gál zdôraznil, že "to, že Maďari príjmu nejaký zákon, ktorý sa Slovákom nepáči, to neznamená, že máme kvôli tomu trestať občanov SR".
"Čo to je za štát, keď trestáme kvôli tomu, že Orbán (maďarský premiér, pozn. TASR) si vymyslel nejaký zlý zákon a my kvôli tomu trestáme našich občanov. Keď sa hneváme na Orbána, tak netrestajme našich štátnych občanov. Veď to nie je normálne," upozornil Gál.
Koaličný poslanec tak reagoval na Čížovu obhajobu zákona o štátnom občianstve, ktorý bol prijatý za minulej vlády Roberta Fica v reakcii na maďarský zákon o dvojakom štátnom občianstve.
Číž pri nej okrem iného označil prijatie maďarského zákona za "akt nekalej agresie", ktorý si vyžadoval razantné riešenie.
Poslanec Gál nesúhlasí. "Aj z vašich radov vyšiel k tomuto zákonu pozmeňujúci návrh. Ak sa dobre pamätám, Fico, Faič a ešte tretí pán poslanec. Tak je potom ten zákon v poriadku alebo nie?" spýtal sa Číža.
Narážal pritom na návrh zákona, ktorým chce Smer zmierniť v súčasnosti platnú právnu normu. Parlament by sa mal opozičným návrhom zaoberať na februárovej schôdzi.
Procházka: Novela nás zosmiešňuje
Koaličná novela zákona o štátnom občianstve čiastočne zosmiešňuje slovenský právny režim, nazdáva sa predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Radoslav Procházka (KDH).
Počas dnešného rokovania výboru zopakoval, že ustanovenie, podľa ktorého Slovensko neuznáva nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva, ak ho občan získal v rozpore s medzinárodným právom, obyčajami a zásadami, je čisto deklaratórne a cudzie zákony na území Slovenska tak či tak neplatia.
Ustanovenie preto považuje za „mimikry“ a prijatie novely by znamenalo len návrat do stavu pred prijatím úpravy, ktorú presadila vláda Roberta Fica.
S názorom Procházku, že ustanovenie o neplatnosti cudzích zákonov je deklaratórne, sa stotožňuje Ondrej Dostál z klubu Most-Híd.
Poznamenal, že by mu neprekážal prostý návrat do právneho stavu pred prijatím „antizákona“ vlády Roberta Fica. Podobný názor má aj Jana Dubovcová z klubu SDKÚ. „Predchádzajúce znenie zákona o občianstve problémy neprinášalo, terajšie isté problémy prináša,“ vysvetlila.