BRATISLAVA. Kým polícia a úrady sa môžu na sieť obchodov, ktoré predávajú nové drogy ako suveníry, iba prizerať, zbystriť by mali aspoň rodičia.
Po užití bylín či práškov s imidžovými názvami ako Tvrdý Míša či Kokolino nastane skôr otrava ako opojenie, varuje riaditeľ Centra drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Crazy shopy, ako sa sieť u nás volá, majitelia otvárajú v blízkosti škôl, internátov a problémových štvrtí, kde šípia istú klientelu.
„Robia to veľmi nebezpečne a prefíkane. Snažia sa nalákať najmä mladých ľudí, ktorí chcú experimentovať,“ hovorí Okruhlica.
Placebo efekt
Hoci polícia vo výrobkoch objavila mefedrón a syntetické kanabinoidy, ktoré môžu pôsobiť ako niektoré známe drogy, väčšina látok pridávaných do zmesí ich pripomína iba vedľajšími účinkami. Vrátane takých, ako sú zvracanie, búšenie srdca či úzkosti. Odborníci ich preto nazývajú pseudodrogy.
„Ak sa človek smeje alebo má halucinácie, ešte to neznamená že tá látka je drogou. Je to len jeden zo znakov otravy,“ hovorí Okruhlica.
Obchodníci kalkulujú s veľkým očakávaním konzumentov, ktoré im môže pocit opojenia navodiť. „Keď sme hovorili s pacientmi, ktorí sa u nás liečia, väčšina z nich už tieto látky skúsila. Drogu im to však nenahradilo.“
Otravy nepočítajú
Koľko ľudí sa na Slovensku po požití výrobkov z Crazy Shopov otrávilo, nikto netuší. V Poľsku, kde sieť obchodov na jeseň rozbili, spájali „suveníry“ až s 18 úmrtiami a vyše 300 otravami. Väčšina prípadov však ostala nepreukázaná.
Tamojšie nemocnice, podobne ako naše, presnú príčinu otravy zväčša nezisťujú. Je to drahé a treba na to špecializované laboratóriá. Ak lekári v krvi zistia alkohol, ďalej už väčšinou ani nepátrajú.
„Prvoradé je dostať to z pacienta von. Látku väčšinou určujeme iba podľa výpovede pacienta alebo svedkov,“ potvrdzuje Vladimír Mlynárik z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny považskobystrickej nemocnice.
Zákaz bude len čiastočný
Bez analýz je boj s narkotikami výrazne ťažší. „Pomohlo by nám, keby sa na našich pohotovostiach a urgentných príjmoch rutinne brala všetkým intoxikovaným krv a moč a išlo to do laboratórií. Vtedy by sme mohli dať jasné inštrukcie,“ vraví Okruhlica.
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelu zákona, ktorou zakáže aspoň mefedrón a štyri syntetické kanabinoidy. Stihnúť to chcú do leta. Odborníci však varujú, že tieto látky pravdepodobne veľmi rýchlo nahradí nová generácia chemikálií.
Okrem ich zákazu by sa preto podľa Okruhlicu malo oveľa dôslednejšie trestať aj ich ponúkanie na konzumáciu. „Upozornenie, že sa nemajú konzumovať, je samozrejme iba trik, ktorým sa právne chránia,“ vraví.

Beata
Balogová
