Slovak Telekom ponúkal ministerstvu, že zabezpečí volania na tiesňové linky, problémom boli peniaze. Ponuku ministerstvo pred voľbami odmietlo.
BRATISLAVA. Ministerská úradníčka mala pred rokom na stole návrh Slovak Telekomu, ktorý mohol zabrániť výpadku tiesňových liniek, aký sa stal minulý týždeň v Žiline a Trenčíne. Pomôcť mala nová technológia.
Ministerstvo ju niekoľko mesiacov posudzovalo a pred voľbami projekt stoplo, dôvodom bol nedostatok peňazí.
O zabezpečení tiesňových liniek doteraz len rokujú. Počas ich výpadku minulý týždeň zomrela žena, ku ktorej sused nedokázal privolať záchranku.
Kaliňák: Nebolo to dobré
„Operátor ponuku predložil v roku 2009. Predmetom je signalizačná linka SS7, ktorá by bola riešením, ako sa v budúcnosti vyhnúť takejto situácii,“ povedala Natália Hattalová z ministerstva vnútra.
V decembri 2009 ponuku Slovak Telekomu predložili na schválenie generálnej riaditeľke sekcie informatiky. Tá investíciu pre nedostatok peňazí stopla minulý rok v marci. Slovak Telekom tvrdí, že o zmenách sa rokovalo dlhodobo.
„Predstavili nejaký model, ktorý by aj tak doteraz myslím nestál. Sám som nič neodmietol, ale myslím že otázka funkcionality nie je úplne istá,“ povedal Robert Kaliňák, ktorý bol v tom čase ministrom vnútra za Smer.
Ponúkaná technológia by podľa neho aj tak výpadku liniek celkom zabrániť nedokázala. Išlo vraj len o riešenie pre mobilné telefóny.
Nepáči sa mu tiež, že Telekom žiadal o investíciu ministerstvo. Operátor má ručiť za služby, za ktoré mu ministerstvo platí.
O akú sumu ide, sa zatiaľ zistiť nepodarilo, linky v krajoch platia obvodné úrady.
„V každom prípade ministerstvo malo sedem mesiacov – ak to chcú riešiť, mali to riešiť. Nám takýto výpadok nenastal, tento problém sme nemali,“ dodal Kaliňák.
Ponuka stále platí
Viac odborníkov pre SME potvrdilo, že správne nastavený systém s linkou SS7 mohol tiesňové volania správne presmerovať aj v prípade výpadku ústredne.
„Návrh bol zaktualizovaný a momentálne o tom so spoločnosťou intenzívne rokujeme,“ povedala Hattalová.
Ide vraj o takú zásadnú vec, ktorú nedostatok peňazí nezastaví.
Koľko bude stáť, zatiaľ nevedia, o cene rokujú. Najbližšie bude stretnutie v piatok. Telekom je vraj s ponukou pripravený.
Pridali mobilné čísla
Po minulotýždňovom výpadku sa čiastočne zmenili aj predpisy, ako sa majú v krízových situáciách zachovať záchranári. Pribudli ďalšie linky.
„Máme krízové telefónne čísla pre prípad zlyhania primárnych,“ povedala Magda Magdová z firmy Falck, ktorá prevádzkuje záchranky. Čísla sú do sietí mobilných operátorov. Ak bude treba, pripravené majú aj vlastné operačné stredisko.
Krízové čísla ešte nemajú všade, chýbajú napríklad v Košiciach. „Mobilná sieť v kritických situáciách zlyháva,“ povedala za Košickú záchranku Andrea Lešková.
Vysielačky v sanitkách majú zatiaľ len v Bratislave.
Vrtuľník zastaví len zlé počasie, nie telefón
Záchranári z vrtuľníkov komunikujú vysielačkami.
BRATISLAVA. Ak by sa posádka záchranného vrtuľníka dostala do situácie, v ktorej treba vzlietnuť, a nevedela by sa dovolať do žiadneho operačného strediska, jej prácu by dokázalo riadiť aj vlastné stredisko. Z Popradu určuje taktiku už dnes.
Vo vrtuľníkoch majú vysielačky. „Dá sa spojiť aj s horskou službou, políciou, hasičmi, zdravotníckymi zariadeniami a krajským operačným strediskom v Bratislave,“ povedala Silvia Galajda, hovorkyňa AirTransport Europe, súkromnej záchranky, ktorá na Slovensku prevádzkuje sedem vrtuľníkov.
Ak treba, dokáže vyslať posádku aj do iného kraja. Súčasťou práce pilota je aj sledovať aktuálne počasie. Aj to rozhoduje, odkiaľ vrtuľník poletí.
Vysielačkou dokážu vrtuľníky počas zásahu komunikovať s operačným strediskom čísla 155, len ak hovoria s Bratislavou, inde sa musia spoľahnúť na mobily.
„Dobudovanie siete a rozšírenie možností je stále predmetom rokovaní v pripravovanej zmene integrovaného záchranného systému,“ povedala Galajda.
Vrtuľníky vlani vzlietli 1356-krát. Najviac, 173 letov, napočítali v júli. Najčastejšie zasahovali pri nehodách a infarktoch, a pri úrazoch v horách.
Michal Trško

Beata
Balogová
