Parlament má prvého nezávislého poslanca Andreja Ďurkovského. Už máte väčšinu len o tri hlasy. Nebojíte sa?
„Parlament má prvého nezávislého poslanca, ktorý sa vyjadril, že bude podporovať koalíciu.“
Vyjadril sa, ale nič ho k tomu nazaväzuje.
„Tak ako ani ostatných.“
Stretnete sa s Ďurkovským, aby ste sa uistili, že vás bude podporovať?
„Pán Ďurkovský kandidoval za KDH, takže táto otázka patrí predsedovi KDH.“
Ale s OKS ste sa stretli.
„Stretla som sa aj s Obyčajnými ľuďmi, stretávam sa aj s inými poslancami. Pokiaľ ide o navrhovanie zákonov či predkladanie iniciatív, vždy sa s poslancami stretávam.“
Nie je to najhoršie riešenie, že pán Ďurkovský odišiel z KDH, ale zostal poslancom?
„Nenazvala by som to zatiaľ riešením. Je to momentálne rozhodnutie.“
Čo iné sa ešte môže udiať?
„Nebudem predpovedať záver, ale pokiaľ som informovaná, 16. decembra avizoval bratislavský primátor Milan Ftáčnik trestné podanie.“
Myslíte, že to zájde tak ďaleko, že bude trestne stíhaný?
„Nie som vyšetrovateľ ani sudca. Len konštatujem, že pán primátor avizoval trestné oznámenie.“
Pred pol rokom ste povedali, že vaša vláda nebude zvyšovať dane, lebo je to prekážka tvorby nových pracovných miest, ktorá môže naštartovať kolotoč nezamestnanosti. Dane išli hore, naštartuje sa teraz ten kolotoč?
„Celkové daňové zaťaženie na tento rok je nižšie ako v roku 2008. Pri riešeniach, ktoré sa ponúkajú, sa vždy rozhodujeme medzi rôznymi typmi daní a odvodmi. Ide o to, aby sa náklady na pracovnú silu ako celok nezvyšovali, ale znižovali. Po týždňových diskusiách a analýzach napokon najtvrdší zástanca nezvyšovania DPH – SaS – konštatoval, že už nemáme kde škrtnúť.“
Budú v tomto roku nejaké ďalšie väčšie škrty?
„Sú pripravené systémové zmeny v celej verejnej sfére, ktoré by mali priniesť významnú úsporu – pri obstarávaniach zatiaľ hrubým odhadom 30 percent.“
O tom, ako ušetria na obstarávaniach 20 percent, hovoril už váš predchodca.
„Ja nerozprávam, ale konám. Úspory o 10 percent sa už reálne stali, či už formou zníženia miezd, alebo počtu zamestnancov. Sedíte na úrade vlády, ktorý má z pôvodných 530 zamestnancov 320, kde prišlo k zníženiu miezd všetkých zamestnancov, ku zrušeniu odmien a za minulé tri mesiace k úsporám päť miliónov eur. A to je malý úrad. Usporené prostriedky išli na riešenie následkov povodní.“
Šetrenie bude teda vychádzať najmä z väčšej transparentnosti obstarávania?
„Ide o kombináciu. Je pripravených vyše 40 veľmi konkrétnych opatrení pre fungovanie štátu a verejnej správy. Hotové to bude do konca februára.“
Ktorá inštitúcia sa má cítiť najviac ohrozená?
„Týmto slovom by som to nenazývala. Budeme zvažovať, či niektoré inštitúcie musia byť rozpočtovými inštitúciami štátu, aký majú efekt, čo konkrétne prinášajú. Momentálne robíme prehľad všetkých inštitúcií, ktoré má štát a verejná správa, všetkých nehnuteľností.“
Takže zatiaľ nie je zrejmé, kde sa ide škrtať?
„Ja nie som Jánošík, ktorý meria od buka do buka. Chcem vidieť kompletnú analýzu a sumár, čo všetko financujeme, prečo to financujeme a aké to prináša efekty. Pretože to nikto nevie.“
Už ste pripravili jeden rozpočet, takže by ste mali mať predstavu o tom, čo financujete.
„Vy možno viete, ktoré inštitúcie sú potrebné a ktoré nie. Ja to momentálne neviem. Viem, že ich financujeme, ale potrebujem normálne vyhodnotenie, na čo sú užitočné. Poviem príklad: Na úrade vlády je Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby. Má mať na starosti e–government. Nefunguje. Dávam návrh na zrušenie celého slávneho NASES–u, ktorý má obrovské sumy peňazí, nehovoriac o tom, že podpísal zmluvu o prenájme za absolútne nevýhodných podmienok. Do konca januára budeme mať kompletný zoznam toho, čo ponecháme a čo nie.“
Aby to nedopadlo podobne ako so železnicami. Nakoniec sa ukáže, že sú tu potreby voličov, všade pracujú ľudia, ktorí potrebujú mať zamestnanie.
„A ako dopadli železnice?“
Tak, že sa nevie, ako dopadnú.
„Železnice sú otázkou dopravnej politiky štátu a záujmu tejto krajiny. Kladieme si zásadnú otázku: Ako chceme mať budovanú dopravnú infraštruktúru? Otázka vôbec neznie, koľko zamestnancov máte prepustiť, ale či osobná a nákladná železničná doprava je súčasťou dopravného systému tejto krajiny a do akej miery. Či štát, ktorý si platí za tieto služby, bude alebo nebude platiť za tieto služby.“
Ako sa pozeráte na to, že sa diaľnice stavajú aj vďaka zákonu, ktorý to umožňuje aj na nevyvlastnených pozemkoch?
„Myslím, že je to na ústavnom súde.“
Ale mali ste pol roka, aby ste ho zrušili.
„Štandardný legislatívny proces istý čas trvá. V najkratšom možnom prípade je to štyri a pol mesiaca. Vláda predložila parlamentu a parlament schválil 80 vládnych zákonov. Chceme tento zákon zmeniť. Ochrana súkromného vlastníctva je našou prioritou. Ak mi vyčítate, že to nebolo v prvej várke zákonov, tento názor vám neberiem.“
Povedali ste, že by sa nemali privatizovať štátne podniky, ktoré sú v zisku. Je to iba váš názor alebo názor celej koalície?
„Privatizácia nie je cieľ, ale nástroj na vytváranie súťaže. A zvlášť v prípade krachujúcich podnikov. Ale dávame stop privatizácii strategických podnikov, ktoré majú monopol. Všetky úvahy, ktoré sa momentálne vedú, budú podložené analýzami, čo prinesie občanom, ak by si štát ponechal príjem z dividend a naopak z jednorazového príjmu z privatizácie.“
Prečo ste nemali po „vážnom rozhovore“ s ministrom zdravotníctva Uhliarikom spoločnú tlačovú konferenciu?
„Nebol dôvod. Naši hovorcovia informovali o celom priebehu rokovania. Navyše mi pán minister doniesol dve haldy dokumentov a venovali sme sa ich preštudovaniu. Na ich základe sme zverejnili naše stanovisko.“
Nie je lepšie, keď sa k možnému odvolaniu ministra vyjadrí priamo premiér?
„Keby som zvažovala odvolanie, určite pôjdem médiá informovať osobne.“
Čakali sme, že ho potľapkáte po ramene a usmejete sa s ním do kamery.
„Zoberiem vám ho pred kamery v stredu po vláde a potľapkám ho. Dobre? Keď to potrebujete, aj pusinku mu môžem dať.“
Čo z tej haldy dokumentov vás presvedčilo, že má vašu dôveru?
„Fakt, že veľa detí je v procese očkovania, ktorý nemožno zastaviť. Nemožno počas neho vymeniť vakcínu. A pokiaľ je niečo povinným očkovaním, musí to hradiť poisťovňa. Minister navyše ušetril na verejných financiách vyše 800–tisíc eur a zrušil doplatky rodičov na vakcínu.“
V čom si myslíte, že médiá najviac krivdili predchádzajúcej vláde?
„Nekrivdili ste im v ničom. Naopak, stav, v ktorom sme našli verejné financie, bol oveľa horší, než ste o ňom informovali.“
Ako sa potom cítite, keď vás práve Fico označuje za bábku?
„To, či je niekto silný alebo slabý premiér, sa neprejavuje silou hlasu, drzosťou a aroganciou. Meria sa to tým, v akom stave zanechá krajinu. Porozprávajme sa na túto tému o štyri roky, dobre?“

Beata
Balogová
