BRATISLAVA. Pripravovaná a už aj čiastočne realizovaná reforma súdnictva negatívne zasahuje do jeho nezávislosti, potláča vplyv sudcovskej samosprávy na správu a riadenie súdov a v rozpore Ústavou SR a medzinárodnými dokumentmi narúša v SR prvky zabezpečujúce nezávislosť súdnictva, ktoré sú štandardné v členských krajinách Európskej únie.
Vyplýva to z uznesenia pléna Krajského súdu (KS) v Bratislave, ktoré prijala výrazná väčšina členov pléna - okrem dvoch, ktorí sa hlasovania zdržali. TASR o tom dnes informoval hovorca KS Pavol Adamčiak.
Plénum sa zišlo vo štvrtok 20. januára a bolo zvolané pre prerokovanie aktuálnych zmien v postavení sudcov a justície.
V uznesení sa zároveň upozorňuje, že zmeny v odmeňovaní sudcov, ako aj prípadné zmeny dotýkajúce sa odchodného a príplatku k dôchodku pri odchode sudcu do dôchodku, ovplyvnili masívnejší odchod dlhoročných a skúsených sudcov do starobného dôchodku, čo spôsobuje, že je ohrozený chod súdnych konaní bez zbytočných prieťahov, pričom Ministerstvo spravodlivosti SR na opakované upozornenia vedenia KS na túto situáciu nereaguje.
"Dokumentuje to aj evidenčný počet sudcov, ktorý bol k 31. decembru 2009 v počte 81 sudcov a k 18. januára 2011 v počte 74 sudcov, pričom ďalších šesť sudcov avizuje odchod do dôchodku v 1. štvrťroku 2011.
Bez akútneho riešenia situácie je ohrozený výkon súdnictva na KS Bratislave a bude nutné pristúpiť k ďalšiemu rušeniu senátov a prerozdeľovaniu vecí, čím bude sťažený prístup k spravodlivosti," uvádza sa ďalej okrem iného v uznesení.
Plénum sudcov znepokojuje, že obraz justície vo verejnosti je už dlhodobo neakceptovateľný pre verejne prezentovaný negatívny postoj politikov a médií k justícii.
Nemožno akceptovať vyhlásenia o amorálnom správaní sa sudcov legitímne si uplatňujúcich svoje práva na súde súvisiace s ich diskrimináciou, ktorá bola konštatovaná nálezom Ústavného súdu SR, čím sa dehonestuje ich postavenie v spoločnosti a znevažuje doterajšia náročná a zodpovedná práca, informoval ďalej hovorca KS Adamčiak.