BRATISLAVA.
Reagoval tak na jedno z kľúčových posolstiev amerického prezidenta Baracka Obamu v prejave o stave únie, prednesenom v Kongrese.
Podľa amerického diplomata má Obama teraz vo svojom tíme viac ekonómov, čo sa do budúcnosti prejaví.
Pripomenul, že kým republikáni chcú len šetriť, Obamova vláda chce aj investovať do nových technológií či vzdelávania, aby USA nestratili ťah a silu politického i ekonomického lídra.
Biely dom to so šetrením očividne myslí vážne, pretože aj veľvyslancov plat na dva roky zmrazili. V otázkach bezpečnosti a obrany je však obmedzovanie výdavkov zložitejšie, pripomenul Sedgwick.
Republikáni by napríklad ocenili, keby bola federálna vláda štíhlejšia, čo by mohlo byť tiež časťou riešenia, podotkol veľvyslanec.
Dialóg medzi demokratmi a republikánmi označil Sedgwick za nosný prvok americkej vnútornej politiky na najbližšie dva roky. Zdôraznil potrebu robiť isté kompromisy ako napríklad pri predĺžení daňových úľav, zavedených ešte za Georgea W. Busha.
Sedgwick konštatoval, že Obama "rozumie realite v Kongrese" a zdôraznil, že pre oba americké politické subjekty je dôležité, aby zostali pozitívne.
Podľa diplomata to bolo podobné za vlády prezidenta Billa Clintona - demokrati a republikáni museli nájsť spoločnú reč.
V súvislosti s príchodom nových investorov na Slovensko veľvyslanec povedal, že "stále hovoríme o potenciálnych investoroch" a bude to rásť.
Konštatoval, že rovná daň je zaujímavá, ale investori vždy porovnávajú podmienky - s Maďarskom či Poľskom. Podľa jeho slov je tiež možné, že niektorí Slováci začnú podnikať v USA.
Diplomat sa vyhol priamej odpovedi na otázku o znovuzvolení Obamu. Pripomenul však, že do volieb v USA zostávajú dva roky a je to "zaujímavý čas".
Nechcel ani robiť prognózy, či by šéf Bieleho domu dovtedy mohol navštíviť Slovensko. Konštatoval len, že Európa patrí k častým cieľom Obamových návštev.