BRATISLAVA. Najsilnejšia opozičná strana Smer už zozbierala viac ako 30 podpisov poslancov a večer zasiela prvou triedou podanie na Ústavný súd (ÚS) SR. Dôvodom je schválený zákon, ktorý znížil platy poslancom, a tým pádom aj sudcom, čo Smer považuje za protiústavné.
"Sľubujeme si od toho výrok ÚS, že znižovanie platov sudcov je zásahom výkonnej a zákonodarnej moci do nezávislosti súdnictva, že je nad rámec Ústavy SR a že neboli splnené zákonné podmienky na znižovanie platov a že bolo porušené ustanovenie zákona o sudcoch, ktoré hovorí o tom, že funkčný plat sudcu nemožno znížiť," vysvetlil pre TASR poslanec Smeru Róbert Madej.
Zároveň predpokladá, že oprávnené nároky na pôvodnú výšku platov sudcov budú naplnené.
Smer sa opiera o nález ÚS SR, ktorý v minulosti vyhlásil odopieranie nárokov sudcov na 13. a 14. plat za protiústavné, a tiež zákon, ktorý ustanovuje, že funkčný plat sudcu nie je možné znížiť.
Madej si myslí, že ak sudcovia majú rozhodovať nezávisle a nestranne, nemôže byť ich odmeňovanie viazané na schodok štátneho rozpočtu. Jednak preto, že tento schodok nemôžu ovplyvniť, ale aj preto, že môžu rozhodovať v kauzách, ktoré môžu mať dosah na štátny rozpočet.
"Ak má rozhodnúť nestranne, tak nemôže byť ovplyvňovaný svojím odmeňovaním a výškou odmeňovania podľa toho, ako rozhodne v kauzách, ktoré vplyv na štátny rozpočet majú," uviedol Madej. Okrem strany Smer má už ústavnú sťažnosť pre zníženie platov sudcov pripravenú aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Nedávno adresovalo takmer 250 sudcov Národnej rade SR a vláde SR petíciu, v ktorej žiadajú, aby im boli vrátené také platy, aké mali pred novelou zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.
Sudcom klesli platy o desať percent, tvrdia, že nezákonne. Argumentujú tým, že jednou z garancií nezávislosti súdnictva je aj materiálna nezávislosť samotných sudcov. Dôvodom na zníženie ich príjmov vraj nemôže byť ani ťaživá sociálna a hospodárska situácia štátu.
"Zákon o sudcoch stanovuje, že plat sudcu sa nemôže znížiť s výnimkou jeho disciplinárneho postihu. Táto zákonná ochrana výšky platov sudcov je dôležitou materiálnou garanciou nezávislého postavenia sudcov a oddelenia moci súdnej od moci výkonnej a zákonodarnej," povedala organizátorka petície Katarína Javorčíková.