Pôvodný text sme nahradili autorským textom SME.
BRATISLAVA. Pripravované skončenie interupcií na požiadanie v bratislavských štátnych nemocniciach nebude. Platiť mal od februára. Nemocnice na Kramároch a Antolskej budú zákrok ďalej poskytovať.
„Myslím si že je dobre, že sa vraciame tam kde sme boli. V zásade sa nemenilo vôbec nič,“ povedal Miroslav Borovský, prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Antolskej v Bratislave.
Posledné udalosti boli podľa neho také „mediálne nedorozumenie. Radi by sme zabudli na týchto pár dní, pretože to len zbytočne rozvírilo vodu.“
Vedenie Univerzitnej nemocnice, pod ktorú obe zariadenia patria sa rozhodlo robiť zákroky, napriek tomu, „že je to proti filozofii nového smerovania rozvoja gynekologicko-pôrodníckych kliník.“
„Univerzitná nemocnica je prekvapená negatívnymi emóciami, ktoré nastali po tom, čo si jednotlivé kliniky uplatnili svoje základné právo - slobodnú vôľu,“ napísala Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice.
„Sme radi, že to dopadlo ako to dopadlo, že robíme všetko a žena má právo si vybrať, tak ako jej to zákony umožňujú,“ povedal Borovský.
Minister a vedenie
Minister Ivan Uhliarik (KDH) ako o dôvode skončenia interrupcii hovoril v stredu o výhrade svedomia všetkých bratislavských gynekológov. Časť z nich priznala, že zasiahlo vedenie.
„Myslím že je zjavné, že išlo o tlak vedenia nemocnice až ministerstva, inak by to takto ľahko nemohli meniť,“ aktivistke za ženské práva Oľga Pietruchová.
Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok po hovorkyni len odkázalo, že právo lekárov na výhradu vo svedomí rešpektuje a aj ďalej bude.
„Mám pocit, že to viac ako na lekároch bolo na rozhodnutí vedenia nemocnice. Myslím si, že to nebolo správne.,“ povedala SME Renáta Knezović z Ústavu sociálneho lekárstva a lekárskej etiky. Rozhodnutie by podľa nej malo byť na každom z lekárov.
„Interupcie sú zlo, ale nemyslím si, že sa dá vyriešiť nejakým zákazom,“ povedal Borovský. Situáciu podľa neho treba vyriešiť možnosťami, aby sa žena pre interrupciu nerozhodla. „Ak sa už rozhodne je určite lepšie to urobiť v nemocnici, ako niekde v garáži,“ povedal Borovský. Podobné prípady sú známe z Poľska, kde sú interrupcie zakázané.
Verejná diskusia zachovala možnosť
„Veľmi vítam, že prebehla táto verejná diskusia a že sa ukázalo, že v našej spoločnosti už nie je také jednoduché presadzovať názor mocenskou cestou,“ povedala Pietruchová.
„Tento zákrok by nemal vymiznúť zo štátnych nemocníc, pretože to potom dáva možnosť len niektorým ľuďom a nahráva súkromnému sektoru,“ povedala Knezović.
Mimo štátnych nemocní by sa podľa nej stal pre časť žien menej dostupný, prípadne by ženy nútil k vyhľadaniu felčiarov. „Štát by mal túto možnosť dovoliť aj sociálne slabším, ktorí napríklad už majú tri či štyri deti,“ povedala Knezović.
Pre gynekológov sú vyžiadané interrupcie už len okrajová téma. „My ich prakticky už takmer nerobíme. Nechceli sme, aby to bolo preto že nechceme, skrátka je ich našťastie menej,“ povedal Miroslav Borovský.
Pôvodné rozhodnutie o zastavení interrupcii ocenila vo štvrtok aj Konferencia biskupov Slovenska „ako prejav opravdivej ľudskosti.“ Správu zverejnili až po rozhodnutí o pokračovaní zákrokov.
Stanovisko Univerzitnej nemocnice Bratislava k téme umelého prerušenia tehotenstva
Univerzitná nemocnica Bratislava vždy rešpektovala a aj rešpektuje všetky práva ako aj charty, ktoré má občan Slovenskej republiky. Základný zákon ktorým je ústava SR hovorí, že každý občan má právo na adekvátnu bezplatnú zdravotnú starostlivosť.
Okrem toho, že UNB si vždy plnila svoje poslanie, nové vedenie nemocnice sa zameralo aj na šírenie a presadzovanie pozitívnych tém a pozitívneho vplyvu smerom k svojim zamestnancom ako aj pacientom. Víziou toho bolo aj zameranie sa gynekologicko - pôrodníckych kliník na pomoc rodinám, ktoré majú problémy s otehotnením.
Aj preto tu vznikla možnosť jednotlivých kliník naplno sa venovať tejto téme a neriešiť umelé prerušenia tehotenstva na žiadosť pacientky.
Univerzitná nemocnica Bratislava je preto prekvapená negatívnymi emóciami, ktoré nastali po tom, čo si jednotlivé kliniky v Bratislave uplatnili svoje základné právo - slobodnú vôľu.
Zákrok UPT na žiadosť pacientky sa bude v UNB vykonávať aj naďalej, napriek tomu, že je proti filozofii nového smerovania rozvoja gynekologicko-pôrodníckych kliník v UNB.
Zároveň privítame vašu snahu a pomoc, milí novinári. Pretože, ak sa viete tak naplno venovať téme, ktorej pomer v celkových výkonov na našich gynekológiách tvorí iba 3,5 %, tak určite môžete venovať takú pozornosť aj téme, ktorá viac ako v 90 % trápi naše pacientky.
A to sú rôzne problémy s vážnymi ženskými chorobami a najmä problémy rodín otehotnieť a priviesť zdravé dieťatko na svet.
Aj preto nové vedenie UNB rozhodlo, že všetky finančné prostriedky, ktoré nemocnica získa zo zákrokov UPT na žiadosť pacientky, venuje práve gynekologicko-pôrodníckym klinikám na rozvoj a podporu fertilizačného programu, čiže na pomoc rodinám , ktoré majú problém s otehotnením a tiež na zlepšenie podmienok programu Nemocnice priateľskej deťom.
Toto stanovisko považujte ako konečné k téme UPT na žiadosť pacientky.
Zuzana Čižmáriková
hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava

Beata
Balogová
