BRATISLAVA. Britský The Economist v svojom novom čísle pod titulkom Osamelá tigrica hodnotí doterajšie vládnutie Ivety Radičovej.
Tvrdí, že pol roka po nadšení z odchodu „zmiešanej ľavicovo-populisticko-národnostnej vlády Róberta Fica" popularita premiérky Ivety Radičovej, sociologičky, ktorá študovala aj na Oxforde, padá.
Najväčšie rozdiely medzi vládou Róberta Fica a Radičovej kabinetom vidí Economist v snahe o otvorenosť, napríklad zverejňovaním zmlúv na internete alebo reformou justície, zdôrazňovaním fiškálnej zodpovednosti a snahou o znovuzískanie „reputácie Európskeho tigra".
Radičovej vízii však podľa Economistu nemusia zodpovedať jej politické schopnosti. Týždenník upozorňuje, že Radičová nie je šéfom jej strany, ktorú vedie bývalý premiér a dnes minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.
Pripomína aj nie ľahkú spoluprácu s koaličnými partnermi. Nezhody vyvrcholili pri voľbe generálneho prokurátora, ktorú Economist nazýva fraškou, pri ktorej chodili poslanci voliť v dvojičkách alebo si navzájom fotografovali a kontrolovali hlasovacie lístky.
Týždenník konštatuje, že Radičová to nemá ľahké ani za hranicami, kde si pohnevala lídrov eurozóny svojim negatívnym postojom ku gréckej pôžičke. Zdôrazňuje však, že podľa niektorých tento postoj pochádza od trhovo orientovaného ministra financií Ivana Mikloša, autora slovenských reforiem spred desiatich rokov.
Radičová tak už zistila, že definovanie problému je ľahšie ako jeho samotné vyriešenie, uzatvára Economist.

Beata
Balogová
