Agentúrne texty sme o 20:48 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Po dvanástich rokoch prišiel na oficiálnu návštevu Slovenska maďarský premiér. Oproti decembrovej pracovnej návšteve Viktora Orbána bola atmosféra o poznanie menej srdečná.
S premiérkou Ivetou Radičovou z SDKÚ Orbán podpísal zmluvu o spoločnej výstavbe severojužného plynovodu, ktorý môže pomôcť najmä Slovensku v prípade ďalšieho výpadku plynu z východu. Rokovali tiež o prepojení ropovodov a elektrických sietí a dostavbe diaľnice medzi Košicami a maďarským Miškovcom.
Stretnutie poznamenali rozpory okolo maďarského zákona o dvojakom občianstve a v hodnotení niektorých krokov maďarskej vlády, napríklad kritizovaného mediálneho zákona.
Radičová chce problém občianstva riešiť slovensko-maďarskou medzištátnou zmluvou, Orbán veľmi neochotne pripustil, že by maďarská strana mohla o niečom podobnom uvažovať.
Orbán premiérke nič nesľúbil
Od roku 1999 na Slovensko nezavítal maďarský premiér na oficiálnu návštevu a dvanásťročnú medzeru v piatok zaplnil práve Viktor Orbán, ktorý bol posledný, kto k nám prišiel.
Frekvencia stretnutí dokumentuje stav vzájomných vzťahov. Ešte v roku 2001 Budapešť oficiálne navštívil vtedajší slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Potom sa nadlho premiéri susedných krajín a spojencov v NATO a Európskej únii stretávali len pri pracovných návštevách a na multilaterálnych summitoch. Aspoň v rámci Európy išlo určite o unikátnu situáciu.
Bratislava má návrh
Uskutočnenie oficiálnej návštevy je teda prelomové, no piatkové rokovania Orbána s premiérkou Ivetou Radičovu ukázali, že aj keď sa slovensko-maďarské vzťahy oproti posledným rokom o poznanie zlepšili a rozhovory prebiehajú pragmatickejšie, rozpory medzi oboma stranami sú stále hlboké.
Jasná nezhoda panuje v otázke maďarského dvojakého občianstva, ktoré Orbán pre krajanov presadil vlani hneď po prebratí moci.
Radičová oznámila, že na zasadaní medzivládnej komisie 14. februára Bratislava predloží návrh medzištátnej dohody, v ktorej by obe strany dohodli podmienky dvojakého občianstva. Podobnú dohodu má Slovensko napríklad s Českom. Orbán len pripustil, že Maďarsko by mohlo takúto dohodu zvážiť.
Medzištátna dohoda by podľa Radičovej mala riešiť aj volebné právo pre občanov s dvojakým občianstvom. „Je neprijateľné, aby ten istý občan volil napríklad do Európskeho parlamentu v dvoch krajinách,“ odpovedala premiérka na otázku SME.
Obyčajní ľudia Igora Matoviča nechcú zastaviť odoberanie slovenského občianstva, Orbána však privítali so srdcom. FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Podľa Radičovej obe strany rokovali aj o maďarskom mediálnom zákone, ktorý vyvolal búrku kritiky v Európskej únii aj od medzinárodných novinárskych organizácií. Orbán sa k téme verejne vyjadrovať zjavne nechcel.
Radičová hovorila aj o tom, že jej partner jej tiež sľúbil, že budapeštianska vláda nebude na Slovensku robiť kampaň, v ktorej by presviedčali našich občanov, aby požiadali o maďarské občianstvo. Keď sa Orbán rozhovoril, ako sa ukázalo, že maďarské dvojaké občianstvo neprináša žiadne problémy, svojho partnera prerušila a povedala mu, aby takúto kampaň nerobil.
Exkluzívna SMK
Po oficiálnych stretnutiach s prezidentom Ivanom Gašparovičom, ktorý napriek avizovanému prechladnutiu krátku schôdzku s Orbánom nezrušil, a šéfom Národnej rady Richardom Sulíkom, odcestoval do Dunajskej Stredy.
Tam sa zúčastnil na rokovaní predsedníctva SMK, kde informoval o svojich rokovaniach v Bratislave. S predsedom SMK Józsefom Berényim sa tak videl dvakrát za dva dni – ešte pred návštevou v Budapešti s ním totiž preberal, čo je nové okolo slovenského zákona o občianstve.
Návšteva maďarského premiéra vo fotografiách
Politicky podporili nový plynovod
Prejav politickej vôle ešte nemusí znamenať, že plynovod postavíme. Rozhodnú investori.
BRATISLAVA. „Podpísali sme dohodu o prepojení plynových systémov,“ povedala premiérka Iveta Radičová
z SDKÚ počas stretnutia s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Prepojenie, o ktorom hovorila, má znížiť našu závislosť od dodávok ruského plynu tranzitom cez Ukrajinu. Politická dohoda na to však nemusí stačiť.
Plynovodné spojenie Maďarska a Slovenska má byť súčasťou severojužného prepojenia plynovodov – z chorvátskeho Omišalju do poľského Svinoustia. Na týchto miestach by mali stáť splyňovacie terminály. Do nich by dovážali skvapalnený plyn v podstate odkiaľkoľvek.
V termináloch by sa skupenstvo opäť zmenilo na plynné a po dostavbe prepojení by plyn mohol prúdiť aj k nám. V prípade krízy by Slovensko mohlo využívať plyn napríklad z Kataru, ale aj z iných krajín. Zdrojom by mohlo byť aj Maďarsko, ktoré má vlastné ložiská plynu.
„Napriek tomu sa nemusí nič postaviť, lebo o tom rozhodnú firmy, ktoré budú investovať,“ povedal analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Ševce.
Na Slovensku je to Eustream a v Maďarsku prepravca plynu FGSZ. Obe strany už vyhodnocovali, či je projekt výhodný. Prvý pokus na maďarskej strane zlyhal. Čaká sa, ako projekt vyhodnotia druhýkrát.
(dak)
Bugár: Ignorujú nás
Most žiadal o stretnutie maďarského premiéra aj prezidenta.
BANSKÁ BYSTRICA. Najvyšší predstavitelia strany Most-Híd, predseda Béla Bugár a podpredseda Zsolt Simon, rokovali počas návštevy maďarského premiéra Viktora Orbána na Slovensku s primátorom Banskej Bystrice Petrom Gogolom o podpore. Bugár tvrdí, že Budapešť ich ignoruje, ale žiť s tým vedia.
Most-Híd sa s Orbánom stretnúť chcel, rovnako ako minulý týždeň s maďarským prezidentom Pálom Schmittom. Informovali maďarské veľvyslanectvo, ale nedostali odpoveď. „Ani neodpovedajú. Keď chcete, ignorujú nás dvakrát,“ povedal Bugár.
Hovorí, že vláda Viktora Orbána nemá záujem komunikovať. Jej partnerom je dlhodobo už mimoparlamentná SMK, ktorej Bugár kedysi predsedal. Prihlásil sa však k plneniu úloh, pre ktoré stranu podľa neho voliči dostali do parlamentu. „Napríklad dvojaké štátne občianstvo. Problém vyrobili v Maďarsku, my to riešime na Slovensku.“
Bugár dodáva, že rokovali s KDH, a vyzerá to tak, že sa dohodli na znení nášho zákona, ktorý reaguje na maďarský. Musia ešte presvedčiť Igora Matoviča z SaS.
„Ak sa to podarí, žiadny občan Slovenska sa nebude musieť obávať, že ak bude chcieť nielen maďarské, ale hocijaké iné občianstvo, bude zbavený slovenského občianstva,“ povedal.
Daniel Vražda
Orbán: Ak sa Rómovia neintegrujú, budú kočovať
Maďarsko sa bude snažiť, aby západné krajiny EÚ pochopili, že ak Rómovia, ktorí sa už niekde usadili, nebudú podporení v integrácii, vrátia sa ku kočovnému spôsobu života. Na margo rómskej stratégie, ktorú Maďarsko ako predsedajúca krajina EÚ pripravuje, to dnes uviedol maďarský premiér Viktor Orbán po stretnutí s predsedníčkou slovenskej vlády Ivetou Radičovou.
Orbán zdôraznil, že Rómovia ako občania členských štátov EÚ majú právo na slobodný pohyb. Záujem na integrácii by preto mali mať nielen krajiny, kde žije významná rómska menšina, ale aj ostatné štáty únie.
Zdôraznil, že zodpovednosť a kompetencie v oblasti rómskej agendy budú mať naďalej predovšetkým členské krajiny a nie únia. Pripravovaná stratégia chce zhrnúť doterajšie skúsenosti pri riešení rómskej problematiky. „Za maďarskú vládu môžem vyhlásiť, že sme už minuli veľa peňazí s veľmi nízkou efektivitou,“ vyhlásil Orbán s dodatkom, že prístup treba preto prehodnotiť.
Návrh stratégie by mal byť zverejnený v apríli tak, aby o ňom mohli vlády diskutovať. Schválenie Orbán očakáva na júnovom summite lídrov EÚ.
sita
Gašparovič chce zmiešané komisie
Prezident Ivan Gašparovič navrhol maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, aby sa sporné otázky ohľadne zákonov o dvojakom občianstve a štátnom jazyku riešili na odbornej úrovni.
Ako dnes zaznelo na pôde Prezidentského paláca v Bratislave, problematickými oblasťami vzájomných vzťahov by sa mali zaoberať zmiešané pracovné skupiny.
Orbán podľa slov hovorcu prezidenta Mareka Trubača súhlasil s tónom, akým hlava štátu začala rozhovory na túto tému.
"Sú problémy, ktoré by sme riešili odlišným spôsobom, ale súhlasím, aby ich riešili spoločné medzivládne odborné komisie," povedal maďarský premiér.
Poznamenal, že bude rád, keď slovensko-maďarské vzťahy budú čerpať zo spoločných úspechov. "Potrebujeme viac hospodárskych úspechov, zlepšiť diaľničné prepojenie, cezhraničnú spoluprácu a vytvoriť viac nových pracovných miest," citoval jeho slová prezidentov hovorca. Orbán si želá "úspešné Slovensko ako dobrého suseda, ktorému chce Maďarsko pomáhať".
Prezident zopakoval, že Slovensko vyjadruje absolútnu podporu maďarskému predsedníctvu v Únii. Keďže po Maďarsku preberá vedenie únie Poľsko, tento rok bude podľa jeho slov rokom stredoeurópskeho regiónu a V4. Zmluvu o dobrom susedstve a spolupráci medzi SR a MR považuje za dobrú, preto by sa malo vychádzať z jej princípov.
tasr

Beata
Balogová
