BRATISLAVA. Ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko Jozef Ridzoň je sklamaný, že sa opakuje postup, pri ktorom verejnosť so záujmom o ochranu Tatier nie je zúčastnená na príprave zonácie TANAP-u od začiatku.
Ako dnes informoval agentúru SITA, parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie vo štvrtok iniciatívne rokoval o problematike zonácie TANAP-u. Rokovanie bolo prezentované ako rokovanie širokého spektra odborníkov a dotknutých inštitúcií.
Podľa neho napriek tomu však na rokovaní chýbali mimovládne organizácie, ktoré sa ochrane prírody v Tatrách dlhodobo intenzívne venujú. Pozvanie nedostali ani vedci z Univerzity Komenského, SAV a iných inštitúcií, riešiacich špeciálne aj otázky zonácie národných parkov.
"Zapojenie všetkých dotknutých inštitúcií a verejnosti je predpokladom prípravy takej zonácie, ktorá bude široko akceptovaná, stabilná a nepovedie k deštrukcii prírody alebo naopak k prílišnému obmedzeniu vlastníkov a užívateľov. Ignorovanie pripomienok verejnosti pritom v minulosti vyústilo do takého návrhu, ktorého schválenie by vážne ohrozilo tatranskú prírodu,“ vysvetľuje Ridzoň.
Mimovládne organizácie vyjadrujú rozhorčenie nad názorom niektorých politikov, že verejnosť je v tomto prípade až tretia v poradí a veria, že toto nebol dôvod na ich nepozvanie.
„V štandardnej demokratickej spoločnosti sú názory a pripomienky verejnosti jedným z hlavných faktorov, ktoré určujú smerovanie štátu. Preto nás veľmi mrzí, že na rokovaní výboru chýbali zástupcovia verejnosti reprezentujúcej takmer 50 000 občanov, ktorí podpísali medzinárodnú petíciu za prípravu transparentného návrhu zonácie v súlade s medzinárodnými smernicami,“ dodal Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.
„Ochrana prírody v Tatrách významom presahuje hranice Slovenska i Európy. Zachovanie prírodných hodnôt Tatier si žiada medzinárodne prijateľný celostný prístup a dôsledné zváženie všetkých odborných argumentov, spoločenských záujmov a očakávaní. Preto nepôsobí dôveryhodne, keď sa zonácia navrhuje bez toho, aby boli predtým riadne pripravené a schválené pravidlá - metodika a bez toho, aby sa na príprave zúčastnila široká verejnosť vrátane medzinárodných odborníkov,“ vyjadruje nesúhlas s postupom Ján Topercer z Univerzity Komenského. Mimovládne organizácie a vedci preto veria, že v ďalších krokoch prípravy zonácie budú prizvaní aj ich zástupcovia a aj medzinárodní experti.