SME

Cirkvi médiá potrebujú, preto majú vlastné

Náboženské médiá sa prihovárajú najmä svojim veriacim. Chcú však osloviť aj neveriacich a inovercov.

ilustračné fotoilustračné foto (Zdroj: TASR)

Najmediálnejšia cirkev je zrejme katolícka. Novinári majú „na najvyšších miestach“ aj svojho patróna – svätého Františka Saleského. Vatikán má svoj rozhlas, televíziu, noviny, pápež má hovorcu, Pápežská rada pre spoločenské komunikačné prostriedky vydáva rozličné mediálne inštrukcie.

Podobne je to aj na Slovensku, KBS má tlačovú kanceláriu i mediálnu radu, ktorú vedie bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, všetky diecézy majú hovorcov. Na katolíckom mediálnom poli fungujú Katolícke noviny, rádio Lumen, televízia LUX a množstvo iných odborných i farských periodík.

SkryťVypnúť reklamu

Zakázaná alternatíva

V pastoračnom pláne cirkvi v rokoch 2001 až 2006 sa objavili viaceré návrhy pre médiá, napríklad realizácia prieskumu na tému, čo príjemcovia očakávajú od katolíckych médií. V aktuálnom pláne cirkvi na roky 2007 až 2013 sa však s médiami prekvapivo nepočíta.

Podľa kňaza Mariána Gavendu je „sedemročnica“ skôr príručkou ako plánom. „Dokument má teologicko-pastoračnú štruktúru, médiá tak vypadli.“ Z trhu sa však nestratili.

Šiestu priečku v náklade týždenníkov s 85-tisícmi výtlačkov obsadzujú Katolícke noviny.Čo sa v nich objaví, je v súlade s učením Cirkvi. Podľa šéfredaktora Ivana Šulíka biskupi do výberu tém nezasahujú, iba ak by noviny išli proti katolíckej náuke. „Sú ohľaduplní a nevyvíjajú nátlak na to, čo má alebo nemá byť v Katolíckych novinách,“ hovorí Šulík.

SkryťVypnúť reklamu

Za socializmu existoval samizdat Zrno, ktorý po roku 1989 vystupoval ako alternatíva popri Katolíckych novinách. Do roku 2006 mal aj cirkevné schválenie, ktoré mu však odobral vtedajší košický arcibiskup Alojz Tkáč. „Najprv bývalý arcibiskup Sokol zakázal Zrno predávať v kostoloch svojej diecézy, o niekoľko mesiacov neskôr ho nasledovali ostatní biskupi, pričom miestne príslušný biskup (podľa sídla vydavateľstva), ktorý napokon odobral Zrnu cirkevné schválenie, patril k posledným,“ vraví prešovský vydavateľ Michal Vaško.

Na hľadanie dôvodov „zákazu“ už rezignoval, doteraz ich nepozná. Zrno, s názvom vyjadrujúcim zrelosť, nádej a orientáciu, v dnešnej dobe len prežíva, hoci stále má svojich priaznivcov. „Vonkajšie obmedzenia sú zjavné – za komunistov periféria spoločnosti a hrozba väzenia, slobodný trh zase hrozí bankrotom. Najsilnejšie obmedzenia sú vnútorné. Nie všetko, čo napíšeme, je užitočné, aj keď pravdivé,“ tvrdí Vaško.

SkryťVypnúť reklamu

Obrana pred sektou

Evanjelici môžu čítať Evanjelického posla spod Tatier, Dúhu alebo Cirkevné listy. A započúvať sa napríklad do internetového Rádia7, ktoré už dva roky disponuje frekvenciou v Banskej Bystrici.

Liptovský konsenior a neskorší generálny biskup Juraj Janoška založil Evanjelického posla spod Tatier najmä na obranu pred sektárskym hnutím na Liptove. „Videl, že evanjelikom chýba časopis, ktorý by napomáhal šíriť a utvrdzovať evanjelické povedomie. Janoška už v tej dobe vedel o vplyve a význame médií, o tom, aké sú noviny dôležité,“ vraví šéfredaktorka Martina Kováčiková. Prvýkrát sa Posol objavil v roku 1910, spod Tatier sa neskôr rozšíril aj do Maďarska, Rumunska, Ameriky či Austrálie. Dnes ho číta okolo desaťtisíc ľudí.

Dlhšiu históriu, ale menej čitateľov ako Evanjelický posol majú Cirkevné listy. Iniciátorom ich vzniku v roku 1863 bol Jozef Milosav Hurban, neskoršie ich opäť k životu priviedol biskup Janoška. „Veľmi nekompromisne a smelo sa ozývali ako v otázkach cirkevných, tak národnostných, proti maďarizácii, za zrovnoprávnenie Slovákov v Rakúsko-Uhorsku, úplne jedinečne sa postavili proti obidvom svetovým vojnám ústami Rázusa, Ruppeldta, Osuského,“ vysvetľuje redaktor Ján Hroboň.

SkryťVypnúť reklamu

Vydavateľom tohto mesačníka, ktorý si nachádza cestu k približne 900 čitateľom, je liptovskomikulášsky Tranoscius. „V evanjelickej cirkvi je to jediný odborný teologický časopis,“ pripomína Hroboň.

Aj kontroverzné témy

Mediálne činné sú aj menšie cirkvi. V Cirkvi bratskej sa napríklad tvorí mesačník Dialóg. Má budovať najmä spolupatričnosť medzi „bratmi“, no nevyhýba sa ani polemike na citlivé témy.

Podľa šéfredaktora Bohuslava Piatka najprv Dialóg mapoval Cirkev bratskú, neskôr otvoril vnútrocirkevné vyjasňovanie si postojov v otázkach ako rozvodovosť, manželstvá po rozvodoch, antikoncepcia, predmanželský sex, homosexualita či interrupcie.

Už takmer sto rokov jestvuje baptistický Rozsievač, ktorý svoju mediálnu púť začal v roku 1914 v Bekescabe pričinením laického kazateľa Juraja Stanka, pôvodným povolaním murára, ktorého publikačná činnosť bola mimoriadne bohatá.

SkryťVypnúť reklamu

Rozsievač, ktorý má 1300 odberateľov, sa stretá s typickými problémami (nielen) menších periodík - ako časopis zabezpečiť finančne a obsahovo. „Snažíme sa, aby sme čitateľom ukázali praktické aspekty Božieho plánu záchrany ľudí prostredníctvom Ježiša Krista, a ukazujeme reálne pôsobenie Božej moci v dnešnom svete,“ uvádza šéfredaktor Stanislav Kráľ.

Čo Žid, to vlastné noviny

Hebrejské slovo „delet“ znamená dvere a tento názov nesú aj židovské noviny, ktoré vydáva rovnomenné združenie. Michael Szatmary a Robert Haas ho založili v roku 2003. „Úlohou je zaplniť informačnú dieru. Delet prináša čitateľom informácie z domova, zahraničia, kultúry, histórie, náboženstva i témy, ktoré trápia židovskú komunitu,“ približuje Szatmary.

Delet vychádzal pôvodne v tlačenej podobe, momentálne je len na internete. „Možno sme sa už po siedmich rokoch vydávania na kolene a bez prostriedkov vyčerpali,“ ozrejmuje Szatmary.

SkryťVypnúť reklamu

Internetovými dverami do židovského sveta vstupuje denne približne 600 návštevníkov z celého sveta. Na území Slovenska však židovské noviny nie sú historickým unikátom. „Moje informácie siahajú do prvej republiky, keď vychádzali Židovské listy a noviny židovských športových klubov,“ približuje Szatmary. „Antisemitské stránky uvádzajú, že v Uhorsku bolo 1000 novín, z toho 837 židovských. Každý Žid mal teda vlastné,“ glosuje s úsmevom.

Moslimovia majú dvojmesačník

Nevšedným zjavom na mediálnom trhu je časopis Al-Islám, vydávaný Islamskou nadáciou na Slovensku. Periodikum sa už od svojho vzniku borí s finančnými problémami, no v roku 2010 vychádzalo pravidelne na mesačnej báze.

„V jeho vydávaní plánujeme pokračovať aj v novom roku, no ako dvojmesačník. Cieľovou skupinou je predovšetkým nemoslimská odborná verejnosť,“ objasňuje Mohammed Hasna z nadácie. Počet čitateľov Al-Islámu odhaduje na niekoľko stoviek. Podľa Hasnu sa témy vyberajú tak, aby poukázali na úspešné modely spolunažívania medzi moslimami a príslušníkmi iných náboženstiev, vyvracali nepravdy o islame a komentovali aktuálne udalosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Cieľom časopisu je motivovať kritické myslenie, podporovať mierové spolunažívanie medzi prívržencami rôznych náboženstiev a v neposlednom rade osloviť aj potenciálnych záujemcov o islam a o moslimov vôbec,“ dopĺňa Hasna.

Prežijú aj komerciu

Napriek všetkým ťažkostiam, ktoré sú spojené s vydávaním náboženských médií, ich tvorcov neopúšťa optimizmus. Vraj prežijú aj komerciu. „Kresťanské médiá majú úžasné privilégium: hovoriť o veciach, ktoré sú platné a overené už niekoľko tisíc rokov. Pritom majú úžasného „sponzora“ – Boha,“ tvrdí Kráľ.

Gavenda vidí úlohu náboženských médií najmä v oslovovaní vlastných veriacich. „Môžu im ponúkať informácie a duchovné podnety,“ vymenúva. Médiá a náboženstvá sú nerozlučne spojené. „Ak chcú byť médiá objektívne a pravdivo informovať o tom, čo hýbe spoločnosťou a ľuďmi, ktorí v nej žijú, určite sa nemôžu vyhnúť náboženským témam,“ dokončuje Šulík.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Matúš Demko, autor je publicista

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 880
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 912
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 993
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 815
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 747
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu