BRATISLAVA. Celkovo ich tak má k dispozícii 28. Vyplýva to z materiálu, ktorý sa nachádza v pripomienkovom konaní.
"Intenzita rokovaní, kvalita či potreba ich výstupov, respektíve ich fungovanie je otázne. V tomto ohľade je potrebné pristúpiť k redukcii poradných orgánov, zefektívneniu rokovaní a výstupov tak, aby prinášali potrebné výsledky," argumentuje Úrad vlády SR.
Agendu niektorých z nich by mala následne prerokovávať vznikajúca Ministerská rada. Pôjde o medziministerský poradný, konzultačný a koordinačný orgán vlády. Na jej čelo sa postaví premiérka, ktorá bude zvolávať zasadnutia. Členmi sa stanú jednotliví ministri.
Rada na základe štatútu prerokuje návrhy opatrení a úloh, ktoré sú politickou prioritou kabinetu, navrhne ich riešenie a bude koordinovať súčinnosť jednotlivých rezortov pri ich realizácii. Podľa povahy a témy sa na rokovanie môžu prizývať aj odborníci na konkrétne oblasti a poslanci Národnej rady SR.
Súčasná agenda šiestich poradných orgánov zriadených vládou prejde pod radu pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
Tým pádom sa zrušia rady pre národnostné menšiny a etické skupiny, pre mimovládne neziskové organizácie, pre seniorov, pre osoby so zdravotným postihnutím, pre rodovú rovnosť a výbor ministrov pre deti.
Za bezpredmetnú považuje súčasný kabinet Cenovú radu vlády, ktorá bola vytvorená ako marketingový nástroj v súvislosti so zavedením eura.
Ako nepotrebný označil i Riadiaci výbor pre systémový audit pripravenosti subjektov zapojených so systému implementácie fondov Európskej únie na programové obdobie 2007-2013.
Zanikne aj Rada pre hospodársku krízu, keďže samotná vláda má dostatok nástrojov na boj s krízou. Svoju činnosť má takisto ukončiť Rada vlády pre vzdelávanie a prípravu, kabinet odporúča ministerstvu školstva, aby si zriadilo takýto poradný orgán.
Z momentálne fungujúcich 19 vládou zriadených poradných orgánov tak zostane iba Úverový a záručný výbor a pandemická komisia.