BRATISLAVA. Koaličné strany budú odstrašovať poslancov, aby nepodporili návrh novely zákona o dvojakom občianstve z dielne Obyčajných ľudí. Ako možnosť to v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 priznal poslanec Národnej rady SR za SaS a šéf hnutia Igor Matovič.
Obyčajní ľudia potrebujú pätnásť podpisov, aby sa o novele hovorilo v parlamente, a Matovič verí, že ich zoženú. Od jedného poslanca, ktorého nechcel konkretizovať, aby mu "nespôsobil problémy", dostal SMS s podporou a vraj aj individuálne vie, že by ich návrh poslanci podporili.
"Možno to nebude v súlade so straníckou disciplínou," tvrdí Matovič. Ak nepochodí u koaličných, obráti sa na opozičných poslancov so žiadosťou o podporu svojho návrhu.
Kompromis nepripúšťa
Keď poslanci nepodporia ich novelu, Obyčajní ľudia zase nepodporia koaličný návrh a nastane patový stav. Kompromis nevidí Matovič reálne, pretože s jeho názorom nič nepohne.
Matovič podľa vlastných slov už v auguste avizoval, že koaličnú novelu nepodporia, individuálne to povedal aj predsedom dvoch koaličných strán. "Teraz ich to počkalo," tvrdí.
Novela podľa Matoviča nebola dostatočne prekonzultovaná a na budúci týždeň má dohodnuté stretnutie so šéfom Mostu-Híd Bélom Bugárom a šéfom poslaneckého klubu SaS Jozefom Kollárom.
Matovič navyše veľakrát cíti, že poslanci sú v parlamente len na stláčanie gombíčkov, no keďže doteraz nikdy nehlasoval v rozpore so svojím svedomím, neprekážalo mu to.
Poslanec odmietal podporiť čokoľvek, čo zaváňa poklonkovaním Viktorovi Orbánovi, pretože ten síce bol zvolený v v demokratických voľbách, no teraz po demokracii šliape, tvrdí Matovič.
"Buranský" stav
Šéf Obyčajných ľudí vyhlásil, že súčasný stav je buranský, pretože odoberá občianstvo aj tým, čo by nemal.
Poslanec je ochotný nechať ho ľuďom, ak majú silné väzby s krajinou. Koaličný návrh je zase podľa neho detinský, lebo je druhý extrém.
"Koalícia sa v Orbánovmu zákonu stavia, že sa nás netýka," tvrdí Matovič s tým, že ich návrh rozumný kompromis. Nepáčilo by sa mu, aby po zmene vlády chceli zákon zase meniť. Nevidí sa mu ani návrh KDH.
Prečo by niekto, kto si tu nenašiel prácu a išiel do zahraničia, keď sa vráti domov, nemohol by robiť akúkoľvek robotu a budú naňho pozerať ako na druhotriedneho občana, pýtal sa Matovič.
"Ak sa nakoniec prijme nejaká zmluva o dvojakom občianstve, to je fajn, to je fér," uzavrel Matovič.