SME

Prehľad domácich udalosti od 8. do 14. júna

8. júnaS nadšením privítali v kanadskom Toronte prezidenta Rudolfa Schustera rodáci. Na Schusterovu návštevu sa najstaršia a najvýznamnejšia krajanská organizácia Kanadská slovenská liga (KSL) pripravovala niekoľko mesiacov.

BRATISLAVA 15. jún (SITA) -

a
Na potrebe obnovenia dobrých vzťahov medzi krajinami Visegrádskej štvorky (V4) a na pravidelnom stretávaní predsedov parlamentov týchto krajín sa zhodli počas summitu predsedov parlamentov krajín EÚ a kandidátskych krajín v španielskom Madride maršalek poľského Sejmu Marek Borowski, predseda českého Senátu Petr Pithart, novozvolená šéfka maďarského parlamentu Katalin Szilli a predseda NR SR Jozef
Migaš.
Maďarsko má záujem vyriešiť všetky sporné otázky, ktoré viedli k napätiu vo vzťahoch krajín V 4, zdôraznila na rokovaní s Migašom jeho nová maďarská kolegyňa Katalin Szilli, s ktorou sa stretol na bilaterálnom rokovaní v Madride. Nová maďarská predsedníčka parlamentu v súvislosti krajanským zákonom vyjadrila ochotu nájsť rozumný kompromis a vyriešiť túto otázku.
Novú nádej občanom chce ponúknuť vo volebnom programe SDĽ. Ako povedal na nominačnom zjazde SDĽ v Bratislave predseda ľavičiarov Pavel Koncoš, prioritami programu budú zníženie nezamestnanosti, vyrovnávanie regionálnych rozdielov a oživenie podnikateľskej sféry. Za svojich ľavicových súperov označil Koncoš Smer a Sociálnodemokratickú alternatívu (SDA). Ľubomír Petrák a Stanislav Bartoš sa stali novými podpredsedami SDĽ. Vo funkciách nahradili Borisa Sopiru a Ladislava Orosza, ktorí sa svojich postov vzdali.
Politický, volebný program a politická deklarácia Aliancie nového občana (ANO) k možnej účasti vo vláde po septembrových parlamentných voľbách boli výsledkom prvého republikového kongresu aliancie, ktorý sa konal v Bratislave.
Čelo kandidátky Demokratickej strany (DS) na zostavenie kandidačnej listiny pre voľby do NR SR za Banskobystrický kraj tvoria predseda DS Ľudovít Kaník a poslanci mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici podpredseda DS Miroslav Toman a Jozef Donoval.
Špičkové stroje, najlepší piloti a svetové akrobatické skupiny boli lákadlom Medzinárodných leteckých dní SIAD 2002, ktoré boli počas víkendu na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika. Medzi najväčšie lákadlá patrili akrobatické skupiny Patrouille de France z Francúzska, Patrulla Aquila zo Španielska, Frecce Tricolori z Talianska, PC-7 TEAM zo Švajčiarska, Maďarskí husári z Maďarska, Orliki z Poľska, či domáce Biele Albatrosy a Očovskí bačovia.

9. júna
Misia podnikateľskej časti delegácie prezidenta Schustera v Kanade bola úspešná, povedal štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo, podľa ktorého boli kanadskí podnikatelia na rokovania dobre pripravení a niektorí z nich majú seriózny záujem investovať na Slovensku. Kanadská firma Magna International, ktorá vyrába automobilové komponenty chce postaviť v Európe nový závod, pričom zvažuje umiestniť ho na Slovensku. Firma chce rozšíriť svoju pôsobnosť na európskom trhu, kde má len 7-percentný podiel oproti až 37-percentnému na americkom trhu. Ak by sa Magna International rozhodla pre Slovensko, vytvorilo by sa podľa Brňa niekoľko sto nových pracovných miest.
USA tlmočili na najvyššej úrovni eminentný záujem, aby sa Slovensko dostalo do NATO, povedal vicepremiér Pál Csáky, ktorý sprevádzal prezidenta Schustera na rokovaniach v Bielom dome. Podľa Csákyho tento záujem potvrdzuje aj fakt, že sa ešte nikdy nestalo, aby bola nejaká krajina pozvaná pred summitom NATO do Bieleho domu. Prezident George Bush, minister zahraničných vecí Colin Powell i poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová naznačili a predstavitelia amerického ministerstva zahraničných vecí, s ktorými Csáky rokoval, otvorene povedali, že niektoré slovenské politické strany a politici sú neprijateľní.
USA majú záujem o Slovensko a ich predstavitelia "veľmi podrobene poznajú slovenské reálie", konštatoval minister obrany Jozef Stank len niekoľko hodín po svojom prílete z oficiálne návštevy USA. Rokovania v Pentagóne, ale aj senáte a kongrese využil minister na prezentovanie výsledkov, ktoré sa v rezorte obrany v poslednom čase dosiahli, " aby sme ukázali, že i malé Slovensko môže byť prínosom pre Severoatlantickú alianciu i samotné USA".
Nie je nám to jedno je názov najnovšej občianskej iniciatívy, ktorú organizujú združenia Hlava ´98 a Občianske oko. Jej cieľom je motivovať občanov zúčastniť sa na voľbách, pričom nepodporuje žiadnu politickú stranu a je otvorená pre všetkých jednotlivcov a organizácie, ktoré sa dokážu stotožniť s jej cieľmi. Prvými signatármi iniciatívy sa dnes stal herec Matej Landl a prekladateľka Soňa Šaradínová.
Za prítomnosti vyše 300 účastníkov sa v Šuranoch konalo 17. stretnutie signatárov šurianskych výziev pod názvom Za statočnosť Slovákov, k zodpovednosti za svoj štát. Ako v príhovore uviedol predseda Matice slovenskej (MS) Jozef Markuš, Slovensko stojí na dejinnom a integračnom rozhraní a práve preto by sme si mali uvedomiť, že o našej krajine by nemali rozhodovať iní. Súčasná vládna moc však zriedkavo hovorí o štáte, štátnosti a zvrchovanosti. Preto sa nemožno čudovať jej vzťahu k Matici slovenskej.

10. júna
Návštevu USA a Kanady zhodnotil prezident Rudolf Schuster po návrate do vlasti pozitívne. Rozhovor s americkým prezidentom Georgeom Bushom označil za vecný a otvorený. Bushovo vyjadrenie, že na Slovensku musí byť do summitu NATO zostavená dôveryhodná vláda prezident nepovažuje za ultimátum. Podľa jeho slov musíme rešpektovať podmienky spoločenstva, do ktorého chceme vstúpiť.
Na oficiálnu návštevu Rumunska odcestoval minister obrany Jozef Stank. Cieľom rokovaní s rumunským partnerom Ionom Mirceom Pascom bola výmena názorov na otázky spojené s rozširovaním NATO a EÚ, ako aj posúdenie situácie na Balkáne.
Minister školstva Peter Ponický a bavorský minister pre vedu, výskum a kultúru Hans Zehetmair podpísali dohodu medzi Ministerstvom školstva SR a Bavorským ministerstvom pre vedu, výskum a kultúru o podmienkach pôsobenia lektora slovenského jazyka a kultúry na Univerzite Regensburg.
Každý tretí dospelý Slovák očakáva, že výsledok parlamentných volieb určite ovplyvní prijatie Slovenska do EU a NATO, každý štvrtý si myslí, že skôr áno. Takýto vplyv neočakáva 35 percent respondentov a osem ľudí zo sto nevie na túto otázku odpovedať. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry RCA Research na vzorke 1067 respondentov starších ako 15 rokov.
Staré dlhy Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) voči Slovenským telekomunikáciám (ST) by sa mali jednorazovo oddlžiť z príjmov dividend z akcií ST. Na oddlženie STV sa použije 486,7 milióna Sk a na vyrovnanie dlhu SRo voči ST ďalších 224,3 milióna Sk. Ako povedal podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš, po dohode s majoritným akcionárom ST, firmou Deutsche Telekom, sa z minuloročného disponibilného zisku telekomunikácií rozdelí 41 percent. Keďže štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR a Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vlastní 49 percent akcií ST, príjem štátu z dividend bude predstavovať práve 711 miliónov Sk.
Aktuálne otázky vzájomných vzťahov Slovenska a Maďarska a možnosti rýchleho doriešenia problémov boli témou dnešného stretnutia štátneho tajomníka MZV Jaroslava Chleba s maďarským veľvyslancom Miklósom Borosom v Bratislave. Diskutovali najmä o odlišných dopadoch hodnotenia maďarského krajanského zákona.
Predseda HZDS-Ľudová strana Vladimír Mečiar, ktorý sa v piatok nedostavil na vypočutie do Trnavy, neurobil tak z dôvodu, lebo postup polície považuje za šikanovanie. Rovnako časovú lehotu 21 hodín vníma ako nedostačujúcu. Vyhlásil to na tlačovej besede v Prešove, kde vyslovil aj svoje ďalšie výhrady proti postupu polície. Finančná polícia sa popoludní v Poprade pokúsila s Vladimírom Mečiarom len skontaktovať a dohodnúť si s ním termín podania vysvetlenia, povedal to pre TA3 viceprezident PZ Jaroslav Spišiak. Hoci zákon polícii umožňuje Mečiara predviesť, keď sa na podanie vysvetlenia na základe predvolania nedostavil, policajti sa s ním pokúsili dohodnúť po dobrom, dodal zdroj z finančnej polície. Policajti sa pred tlačovou besedou predsedu HZDS Vladimíra Mečiara pokúsili skontaktovať. Keď vchádzal do penziónu Fortuna v Poprade-Spišskej Sobote, pristúpila k nemu žena a muž, legitimovali sa mu policajnými preukazmi. Mečiar im však povedal len "nechajte ma" a vošiel do penziónu, kde ho čakali novinári.
Pravá slovenská národná strana (PSNS) privítala piatkovú ponuku Predsedníctva Ústrednej rady SNS na vytvorenie spoločnej kandidačnej listiny pre tohtoročné parlamentné voľby. Ako zdôraznil predseda PSNS Ján Slota, praví národniari sú za integráciu národných a kresťanských síl a bola by veľká chyba, keby k tomu nedošlo.
Za neoprávnený a nepatričný zásah do vnútorných záležitostí a kompetencií SDSS považuje uznesenie sobotňajšieho VIII. zjazdu SDĽ o nesúhlase s kandidatúrou Jaroslava Volfa predsedníctvo Ústrednej rady (ÚR) SDSS. Okrem toho podľa nich uznesenie narušuje nedávno podpísanú dohodu o predvolebnej spolupráci SDSS a SDĽ.
Konkrétne projekty najmä v oblasti dopravy, ako aj možnosti spolupráce v školstve, kultúre a cestovnom ruchu boli témou rozhovoru delegácie krajinského parlamentu Dolného Rakúska, vedenej predsedom Edmundom Freibauerom s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BASK) Ľubom Romanom a regionálnymi poslancami.
Senát Krajského súdu v Bratislave potvrdil svoj rozsudok z 13. februára 2001 a odsúdil Mikuláša Polónyho na 14-ročný nepodmienečný trest v tretej, najťažšej nápravnovýchovnej skupine. Súd opätovne uznal, že Polóny zabil Jána Š., Tomáša A. a do ramena postrelil Mariána Š. Odsúdili ho za vraždu, pokus o vraždu, ublíženie na zdraví a za nedovolené ozbrojovanie. Obžalovaný sa proti verdiktu súdu okamžite odvolal na Najvyšší súd SR.

11. júna
Prezident Rudolf Schuster informoval premiéra Mikuláša Dzurindu o výsledkoch svojej minulotýždňovej oficiálnej návštevy Kanady a USA. Okrem iného uviedol, že rozhodnutie vyslať jednotku slovenských ženistov do Afganistanu prezident USA George Bush ocenil.
Prezident Schuster podpísal zákon, ktorým sa od 1. júla zvyšujú dôchodky o päť percent. Maximálna výška starobného dôchodku a všetkých dôchodkov v súčte bude 8 697 korún. Zvýšenie dôchodkov sa vzťahuje na starobné, invalidné, čiastočne invalidné dôchodky a dôchodky za výsluhu rokov.
Predseda SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda na straníckej pôde vyslovil obavy, že "nie všetci mienia rešpektovať verejnoprávnosť Slovenskej televízie, zvonku i zvnútra". Znepokojuje ho, že z STV odišli viacerí renomovaní redaktori po tom, ako bývalí moderátori relácie O päť minút 12 odmietli moderovať reláciu za účasti Pavla Ruska. Práve jeho osobu označil Dzurinda za nebezpečnú, pretože sa obáva v rámci demonštrácie jeho sily rozrastania Ruskovho impéria aj na pôdu STV. Premiér však dodal, že jeho vyjadrenia nesúvisia s tým, že Ruskovo ANO sa vo voľbách bude uchádzať práve o časť voličov SDKÚ. Dzurinda tiež kritizoval nevyváženosť spravodajstva v TV Markíza.
Premiér Mikuláš Dzurinda poveril svojho právneho zástupcu, aby spracoval žalobu na ochranu osobnosti proti denníku Nový Čas, ktorý mal nepravdivo informovať o jeho osobe. Dzurinda vyzval Nový Čas, aby sa mu ospravedlnil a uviedol veci na pravú mieru. Podľa Nového Času železnice uprednostnili pri výberovom konaní na kúpu 35 moderných vlakov firmu, ktorá ponúkla projekt o 822 miliónov korún drahší než ostatné firmy. Túto informáciu denníku potvrdil predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Jozef Stahl. Šéfom komisie, ktorá sa pod tento tender podpísala, bol Miroslav Dzurinda, brat predsedu vlády, píše Nový Čas. Mikuláš Dzurinda sa údajne usiloval o to, aby NKÚ svoje výhrady k výberovému konaniu nezverejnil. Dzurinda to poprel na tlačovej besede, Stahl priamo v článku.
Vytvorenie partnerstva medzi štátnou správou, samosprávou, komerčným sektorom a mimovládnymi organizáciami (MVO) s cieľom vytvoriť široký priestor na rozvoj a modernizáciu SR a budovanie informačnej spoločnosti je prvoradým cieľom občianskeho združenia (OZ) eSlovakia. Iniciátormi boli predseda vlády Mikuláš Dzurinda a prezident Slovenských telekomunikácií, a.s., Ladislav Mikuš.
Podpredseda vlády pre ľudské práva, menšiny a regionálny rozvoj Pál Csáky hodnotí svoje pôsobenie ako aj účasť SMK vo vláde pozitívne. Vyhlásil, že napriek tomu, že súčasná vláda mohla urobiť viac v niektorých oblastiach, bude v budúcnosti hodnotená ako najreformnejšia od roku 1992. Odmietol tvrdenia, že by vo funkcii vicepremiéra zastával len záujmy maďarskej menšiny.
Návrh novely zákona o odpadoch odporučila vláde schváliť Legislatívna rada vlády (LRV). Poslanecký návrh Kataríny Tóthovej a Jána Jasovského zabezpečuje, aby zákon zakázal vykupovať farebné kovy od iných osôb než od ich vlastníkov. Problematika krádeží farebných kovov tvoriacich časti trakčných vedení, zabezpečovacej techniky koľajových vozidiel a traťových zariadení, ako aj krádeže dopravných značiek je dlhodobejšia.
Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) začala správne konanie vo veci zrušenia registrácie spoločnosti UPC Slovensko, s.r.o., Bratislava a Trnavatelu, s.r.o., Trnava. Ako informoval predseda rady Peter Kováč, UPC stále nemá podpísané zmluvy s autorskými ochrannými zväzmi. O zrušení registrácie možno rozhodne rada už 16. júla, keď si vypočuje zástupcu káblových spoločností. Rozhodnutie RVR však nebude hneď právoplatné a odvolacie konanie bude v tomto prípade trvať "veľmi dlho". Po právoplatnosti rozhodnutia by museli spoločnosti ukončiť svoju činnosť a musel by sa nájsť iný subjekt, ktorý by uzatvoril zmluvu o poskytnutí káblových rozvodov. Úlohou RVR preto bude počas správneho konania prešetriť, ako ďaleko postúpili rokovania medzi UPC a Slovenským ochranným zväzom autorským (SOZA). Ak príčinou nepodpísania zmluvy je UPC, Rade umožňuje zákon odňať spoločnosti registráciu.

12. júna
Prezident Rudolf Schuster sa podrobil plánovanému stomatochirurgickému zákroku vo Vojenskej nemocnici v Bratislave. Hlavu štátu operoval pplk. Dr. Jozef Marko a zákrok vyžiadal krátkodobý pobyt v nemocnici.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen varoval v Štrasburgu pred odkladom rozšírenia kvôli rozdielom v názoroch členských štátov. V prejave pred poslancami Európskeho parlamentu zdôraznil, že Európska únia musí teraz ukázať solidaritu a rozptýliť vzniknutú neistotu v kandidátskych krajinách. "Nie je prekvapením, že v otázke priamych platieb pre farmárov nastali veľké ťažkosti," povedal. Podľa neho však ide o "spoločné zdieľanie bremena".
Európsky parlament (EP) vyzýva členské štáty, aby procesu rozšírenia nevytvárali žiadne nové prekážky a nežiadali od kandidátskych krajín plniť to, čo nie je v európskej legislatíve. Vyplýva to z návrhu rezolúcie o rozšírení, o ktorom začali v stredu v Štrasburgu rokovať poslanci EP. Pri predstavovaní návrhu rezolúcie jeho autor a predseda zahraničného výboru EP Elmar Brok povedal, že EÚ musí vyriešiť svoje problémy, vrátane Zmluvy z Nice, a nijaký odklad rozšírenia nemôže prameniť z neschopnosti EÚ dohodnúť sa. Kandidátske krajiny si podľa neho tiež musia splniť svoje domáce úlohy.
Vláda schválila návrh ústavného zákona o konflikte záujmov spolu s návrhom na jeho prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Vládny návrh obsahuje tri zmeny oproti pôvodnému poslaneckému návrhu. Účinnosť zákona sa posúva na 1. januára 2003, zavádza sa spočívajúci mandát pre štátnych tajomníkov, ak budú zvolení do NR SR. Zákon tiež umožní voleným predstaviteľom samospráv vykonávať poslanecký mandát v NR SR. Podľa vicepremiéra Mikloša tieto zmeny nie sú podstatné, ale vytvárajú predpoklad na schválenie zákona v parlamente.
Ani na tretí raz vláda neschválila návrh ministra školstva na vymenovanie členov Akreditačnej komisie (AK). Ako po skončení rokovania kabinetu pred novinármi povedal minister školstva Peter Ponický, dôvodom na nesúhlas s jeho návrhom bola nejasnosť, akým spôsobom má byť konštituovaná Akreditačná komisia.
O projekt Súdny manažment prejavil záujem arménsky minister spravodlivosti David Harutyunian, ktorý je v SR na krátkej návšteve.
Otvorenie už šiesteho bilingválneho slovensko-španielskeho gymnázia v októbri tohto roku na Slovensku ocenil počas stretnutia v Bratislave s ministrom školstva Petrom Ponickým veľvyslanec Španielskeho kráľovstva v SR Estanislao de Grandes Pasqual.
Predseda SOP Pavol Hamžík nie je spokojný s miestami, ktoré na kandidátke SDĽ dosiahla jeho strana, ale lepšiu dohodu sa nepodarilo uzavrieť. Osobne by bol radšej, keby boli natoľko silní, aby mohli ísť do volieb samostatne. Na druhej strane výhodu spoločnej kandidátky vidí Hamžík v tom, že by mohla byť dobrým východiskom na integráciu ľavice.
Poslanci NR SR za Pravú slovenskú národnú stranu (PSNS) nepodporia v parlamente schválenie vládneho návrhu na vyslanie slovenskej ženijnej jednotky do vojnovej zóny Afganistanu. Ako informoval predseda pravých národniarov Ján Slota, vláda týmto návrhom znehodnotila medzinárodný kredit mierových misií SR. Zároveň označil za vrchol cynizmu voči Slovákom vyjadrenia, že na vyslanie vojakov do vojnovej zóny naša krajina musí nájsť peniaze za každú cenu.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar by mal orgánom finančnej polície v Trnave podať vysvetlenie 8. júla. Tento termín s políciou v utorok predbežne dohodla pracovníčka jeho sekretariátu. Potvrdila to hovorkyňa HZDS Žaneta Pittnerová s poznámkou, že ide o ústretový krok voči vyšetrovateľom zo strany Vladimíra Mečiara. Finančná polícia mu totiž doručila predvolanie s tým, že sa má dostaviť do Trnavy o 21 hodín po doručení a Mečiar bol v tom čase na východe Slovenska na pracovnom výjazde.
Z decembrovej lúpeže tržby obchodného domu Metro v Košiciach obvinil policajný vyšetrovateľ štyroch policajtov Pohotovostnej motorizovanej jednotky Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach a manželku jedného z nich. Vyšetrovateľ spolu s prokurátorom už navrhli vziať všetkých do väzby. Ozbrojený lúpežný prepad sa stal v noci 6. decembra 2001, keď lupiči ozbrojení samopalmi a maskovaní kuklami prepadli pracovníkov SBS Group 4 Falck v momente, keď tí na dvore SBS-ky vystúpili z opancierovaného auta. Páchatelia zobrali so sebou bezpečnostné kufríky, v ktorých bola tržba z obchodného centra.

13. júna
Európsky parlament (EP) v Štrasburgu schválil rezolúciu o rozšírení EÚ, ktorá v časti venovanej Slovensku vyjadruje nádej, že nová vláda vznikne čo najskôr po septembrových voľbách a bude s EÚ spolupracovať rovnako pozitívne ako terajšia vláda. Rezolúcia konštatuje, že pri zachovaní súčasného tempa prípravy a rokovaní o vstupe by sa Slovensko malo v roku 2004 stať členom EÚ.
Rozvoj vzájomnej spolupráce, rozšírenie EÚ, ako aj cyperská otázka a podpora Slovenska na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN od roku 2005 patrili k témam rokovania ministrov zahraničných vecí Cypru a Slovenska Ioannisa Kasoulidesa a Eduarda Kukana v Bratislave.
Tohtoročné české parlamentné voľby sú výnimočné v tom, že po prvý raz budú môcť vďaka novele českého volebného zákona voliť aj Česi žijúci mimo územia Českej republiky. Na Slovensku sa to týka zhruba 12 000 občanov, ktorí tu majú trvalý alebo dlhodobý pobyt, prípadne sú nositeľmi dvojitého občianstva. Z nich využije možnosť voliť necelých 300 občanov, ktorí sa stihli do 5. mája zapísať vo zvláštnom voličskom zozname.
Najmenej prínosnou stranou súčasnej vládnej koalície je podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Strana demokratickej ľavice (SDĽ). Respondenti dali tejto strane pri hodnotení pôsobenia jednotlivých koaličných strán najhoršiu priemernú známku 3,95, pričom podľa 0,6 percenta respondentov by si ľavičiari za svoj prínos do koalície zaslúžili jednotku, podľa 31,3 percenta by im patrila päťka. Najprínosnejšou stranou je Strana maďarskej koalície (SMK) s priemernou známkou 3,59. Jej pôsobenie na jednotku hodnotilo 6,3 percenta respondentov, päťku si vyslúžili od 30,9 percenta respondentov. SDKÚ dostalo priemernú známku 3,6, KDH 3,7 a SOP 3,81. IVO uskutočnil prieskum od 2. do 9. apríla na reprezentatívnej vzorke 1 045 respondentov.
Ostrej kritike podrobili predsedovia KDH Pavol Hrušovský a SMK Béla Bugár kabinet Mikuláša Dzurindu. Za obyčajný populizmus považuje Bugár rozhodnutie vlády predložiť do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní vlastný návrh zákona o konflikte záujmov. Konštatovali, že poslanci KDH a SMK podporujú prijatie takéhoto zákona, ale nie za takýchto podmienok. Predpokladajú, že tento zákon bude prijatý v najskoršom možnom čase po vymenovaní novej vlády.
Vicepremiér Ivan Mikloš nerozumie obvineniam z populizmu zo strany KDH a SMK v súvislosti s tým, že vláda schválila návrh ústavného zákona o konflikte záujmov. Mikloš považuje vyjadrenie predsedov Pavla Hrušovského a Bélu Bugára o populizme vlády za nedorozumenie. Povedal, že kabinet upravil sporné ustanovenia neschváleného poslaneckého návrhu, ktoré prekážali aj KDH či SMK. Mikloš si myslí, že zákon v parlamente prejde a očakáva, že ak poslancom ide o vec, tak ho podporia.
Súhlas so začatím rozhovorov medzi SNS a PSNS vyjadrili predsedovia politických subjektov združených v Národnom bloku (NB). Predstavitelia NB dali jednoznačný signál aj ostatným národne a kresťansky orientovaným subjektom, že sa nezatvárajú pred spoluprácou a sú pripravení na ďalšie rozšírenie. Zástupcovia NB sa zhodli, že do parlamentných volieb pôjde SNS samostatne, pričom na jej kandidačnej listine dostanú miesto predstavitelia národných a kresťanských subjektov.
Minister vnútra Ivan Šimko bilancoval svoje ročné pôsobenie vo funkcii. Po nástupe do funkcie sa venoval na úseku bezpečnosti najmä štyrom problémom - snažil sa nastoliť poriadok v polícií, účinne bojovať s organizovaným zločinom, zvýšiť ochranu východnej hranice a po 11. septembri 2001 sa musel venovať aj boju s terorizmom. Minister pripustil vážne problémy v disciplíne policajtov ako sú alkohol, účasť policajtov na organizovanom zločine, či nedostatočná odvaha pri zásahoch. Preto prijal opatrenia, podľa ktorých sú záväzné psychotesty pri prijímaní do polície. Každý policajt pred nástupom do výkonu služby musí absolvovať policajnú školu. Výsledky boja s organizovaným zločinom zhodnotil minister ako veľmi dobré, podarilo sa tiež posilniť zelenú hranicu s Ukrajinou.
Prvú obličku na Slovensku transplantovali 22. júna 1972 v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Ako informoval urológ Ján Breza, doteraz sa na území SR uskutočnilo 1 318 transplantácií obličiek. "Na listine čakateľov na transplantáciu je stále viac ľudí, v súčasnosti ich je vyše 750," konštatoval Breza. "Voperovaná oblička výrazne zvyšuje kvalitu života pacienta, ktorý je inak odkázaný na dialýzu, teda umelé prečisťovanie krvi," upozornil Breza.

14. júna
Pre skrátené legislatívne konanie o návrhu ústavného zákona o konflikte záujmov nie sú podľa podpredsedu vlády pre legislatívu Ľubomíra Fogaša splnené všetky podmienky. Povedal, že vláda mala predložené všeobecné zdôvodnenie návrhu, ktoré sa opieralo predovšetkým o to, že v súvislosti s nerešpektovaním určitých pravidiel správania sa v spoločnosti môžu vzniknúť škody. Podľa Fogaša až parlament posúdi či predložený návrh je o tej istej veci ako už rozhodoval.
S príhovormi na slávnosti pri príležitosti ukončenia programu Amerických mierových zborov na Slovensku vystúpili v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave veľvyslanec USA na Slovensku Ronald Weiser, minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, riaditeľ mierových zborov na Slovensku Philip Stantial aj niekoľkí z amerických dobrovoľníkov, ktorí sa programu zúčastnili.
Návrh ústavného zákona o konflikte záujmov je podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica z vecného hľadiska dobrý, je však otázkou či pre jeho prijatie sa majú porušiť procesné pravidlá zakotvené v rokovacom poriadku. Ako Lipšic povedal, ide o konflikt dvoch princípov. Jeden z nich je, že chceme prijať efektívny zákon o konflikte záujmov. Druhým je, že nie sú splnené všetky procesné podmienky podľa zákona o rokovacom poriadku pre jeho opätovné predloženie do parlamentu a najmä nie v skrátenom legislatívnom konaní. "Mne dnes ešte nie je jasné, ktorému z princípov je potrebné dať prednosť", uviedol Lipšic.
Softvérové centrum zamerané na celý región Strednej Európy má záujem vybudovať na Slovensku bavorská vláda s cieľom kontaktovania sa firiem v oblasti produkcie počítačových programov. Tento projekt považuje štátny tajomník MZV SR Ján Figeľ za jeden z najzaujímavejších, na ktorých sa dohodli členovia slovensko-bavorskej komisie zasadajúcej v týchto dňoch v Bratislave. Za posledné dva roky vytvorili 66 spoločných projektov. Spoločné aktivity plánujú Slovensko a Bavorsko aj v oblasti cestovného ruchu, zlepšiť by sa mala spolupráca v riečnej doprave na Dunaji a v poľnohospodárstve.
"Nevieme si predstaviť našu účasť vo vláde spolu s Mikulášom Dzurindom," vyhlásil v Košiciach predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko. Reagoval tak na list poslanca NR SR Petra Kresánka v Novom Čase, podľa ktorého má nevýhodný tender na dodávku 35 ľahkých motorových jednotiek pre železničnú spoločnosť politické pozadie, pričom sa v ňom angažovala Dzurindova SDKÚ. Rusko pripustil dve alternatívy - buď Kresánek zavádza a zámerne diskredituje predsedu vlády, alebo je jeho list pravdivý a v tom prípade by mal Dzurinda zvážiť svoje ďalšie zotrvanie vo vláde.
Predseda vlády a líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda v Košiciach obvinil predsedu ANO Pavla Ruska z politickej pomsty voči jeho osobe. Jej naplnenie Dzurinda vidí v tom, že si TV Markíza "vzala na pretras" jeho brata Miroslava v kauze nevýhodného tendra na dodávku motorových jednotiek pre Železničnú spoločnosť a v dokumente aj 88-ročného premiérovho otca. "Na tlačovej besede SDKÚ som tento týždeň vyjadril obavy z rastúceho mediálneho vplyvu a manipulácie Pavla Ruska, predsedu ANO a spolumajiteľa TV Markíza, a to v súvislosti s jeho očividným pretláčaním sa do Slovenskej televízie a ďalších médií. Pomsta nedala na seba dlho čakať," uviedol Dzurinda.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 15 672
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 619
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 524
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 342
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 139
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 951
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 705
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


55
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


125
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


5
Trhy na Wall Street.

Príležitosťou môžu byť napríklad farmafirmy či biotechnologické tituly.


SkryťZatvoriť reklamu