BRATISLAVA. Povinné zverejňovanie zmlúv, objednávok a faktúr na internete má mať jednotné pravidlá.
Prvé dni praxe ukázali, že najmä samosprávy zverejňujú dokumenty neefektívne.
Ministerstvo financií, pod ktoré spadá informatizácia verejnej správy, preto minulý týždeň vydalo usmernenie, ako na to.
Úrady majú zverejňovať zmluvy v prehľadnej tabuľke, ktorá má obsahovať informácie o tom, čoho sa týkajú, kto a kedy ich uzatvoril, na aké obdobie i cenu.
Pozor na falšovanie
Dokumenty majú byť vo formáte, v ktorom sa dá vyhľadávať a kopírovať.
Najjednoduchší spôsob je podľa ministerstva ten, aby samosprávy zmluvy na internet vešali tak, ako ich majú v počítači.
Skenovať potom stačí len podpisy a pečiatky, ktoré do dokumentov vložia ako obrázok.
Ministerstvo upozorňuje, že „zverejňovanie skenovaných podpisov zvyšuje riziko falšovania dokumentov".
Úrady sa preto podľa usmernenia môžu rozhodnúť, či budú zverejňovať iba mená podpisujúcich, alebo aj podpisy.
„Zákon striktne nepredpisuje doplnenie fyzického podpisu, žiada iba súlad zverejnenej zmluvy so skutočným stavom," píše sa v ňom.
Faktúry aj do počítača
Ďalšou možnosťou je postupovať podobne, ako zverejňujú dokumenty štátne orgány v Centrálnom registri zmlúv.
Zmluvy posielajú v dvoch kópiách. Jednu ako oskenovaný originál s podpismi a pečiatkou, druhú bez nich, ale vo formáte, s ktorým sa dá pracovať.
Ak majú úrady iba papierovú zmluvu, ministerstvo odporúča dokument oskenovať a upraviť ho do rozoznávateľnej formy v špeciálnom programe. „Tieto aplikácie sú bežnou súčasťou vybavenia skenerov, dostupné sú aj osobitne."
Faktúry, ktoré dostávajú často len na papieri, by si mali v elektronickej podobe pýtať od dodávateľov.
Radnice zašívajú zmluvy do obrázkov
Neprehľadné zoznamy zmlúv sú vraj iba dočasné. Mestá i župy ladia systém.
BRATISLAVA. Zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok na stránkach časti miest, obcí a žúp stále vyzerá ako nezmyselné zoznamy čísiel. V dokumentoch sa nedá vyhľadávať, uložené sú ako obrázky.
Ak chce bádateľ zistiť, čoho sa týkajú, musí každý otvoriť a prelúskať sa ním. Čítať v takýchto dokumentoch nedokážu ani internetové vyhľadávače, čo znemožňuje aj jednoduché porovnávanie, za čo nakupujú rovnaký tovar a služby rôzne samosprávy.
Úrady tvrdia, že na vylepšení systému už pracujú. „Od zavedenia povinnosti zverejňovania zmlúv po spustenie procesu bolo veľmi málo času na kvalitnú prípravu.
Svedčí o tom aj usmernenie ministerstva financií, ktoré prišlo 26 dní po nadobudnutí účinnosti zákona," vraví hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.
„Momentálne riešenie je dočasné, prebieha výberové konanie na centralizovaný systém evidencie zmlúv, faktúr a objednávok," odpovedala aj Banskobystrická župa.
V Martine vraj už nový systém testujú. „Zoraďuje všetky údaje do tabuľky, dá sa v ňom vyhľadávať podľa ľubovoľných kritérií. Naostro ho spustíme tento týždeň," tvrdí hovorca Jozef Petráš.
Michal Piško

Beata
Balogová
