Aj Inguša Aslana Jandieva hľadá Moskva. Obviňuje ho z terorizmu, on je preto už viac ako štyri roky na úteku.
BRATISLAVA. Po dvoch Čečenoch bude musieť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ zvážiť, čo urobí s ďalším utečencom, o ktorého bude mať záujem Moskva.
Inguš Aslan Jandiev pochádza zo Severného Osetska na Severnom Kaukaze a uteká pred sporným obvinením ruskej prokuratúry z niekoľkých teroristických útokov.
Cudzinecká polícia ho zadržala minulý týždeň v piatok, krajský súd v Trnave ho vzal do predbežnej väzby. Sedí v Leopoldove. Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že ruská strana ešte o jeho vydanie nepožiadala.
„Ak ho Slovensko vydá do Ruska, bude to strašné,“ povedal SME Aslanov brat Timur. „Stopercentne ho budú mučiť. Proces je zmanipulovaný od začiatku.“
Jediné, čo proti Aslanovi podľa Timura ruské orgány majú, je svedectvo vynútené mučením. Má lekárske správy, že svedkovia boli najskôr zbití. Dokumenty poslal ľudskoprávnym aktivistom.
Tak, ako o prípad dvoch Čečenov Anzora Čentieva a Aliho Ibragimova, sa aj o Jendieva zaujímajú aktivisti
z Česka na čele s bývalým ministrom pre ľudské práva Michaelom Kocábom. Na jeho prípad upozornila ruská aktivistka Svetlana Gannuškinová z organizácie Memorial.
Aslan Jandiev je na úteku už vyše štyri roky. Na Slovensko prišiel zrejme cez Ukrajinu v roku 2008, keď aj prvý raz požiadal o azyl. Z obavy, aby ho Slovensko nevydalo Rusom, použil falošnú identitu. Keď azyl nedostal, utiekol do Švajčiarska, vrátili ho a znova nedostal azyl. Nasledoval útek do Belgicka a opäť návrat k nám.
Timur naposledy hovoril s bratom minulý týždeň. Vtedy bol ešte na slobode a povedal mu, že ho právnička z Ligy pre ľudské práva Zuzana Števulová presvedčila, aby sa priznal k vlastnej identite, že sa mu nič nestane. Keby ho varovala, že pôjde do väzby, neurobil by to.
Števulová včera potvrdila, že Jandieva zastupuje v azylovom konaní. Povedala, že nevie, kde je. K ďalším otázkam sa preto bez jeho súhlasu nechcela vyjadriť. Nepovedala ani, prečo mu poradila prezradiť sa, keď bol naňho vydaný zatykač.
Pre českú ľudskoprávnu aktivistku Hanu Demeterovú je to nepochopiteľné. Ak by vedeli o Aslanovi, snažili by sa mu pomôcť, podobne ako Čečenovi s gruzínskym pasom Timurovi Borčašvilimu, ktorého skrýval český senátor Jaromír Štětina. Česi napokon tohto Čečena Rusom nevydali.
Rusi urgujú vydanie Čečenov
Hovorca veľvyslanectva nám po výbuchu na moskovskom letisku pripomenul utečencov.
BRATISLAVA. Na vydanie čečenských utečencov Aliho Ibragimova a Anzora Čentieva čaká Rusko už skoro päť rokov.
Ministerstvo spravodlivosti priznáva, že ruská strana ich vydanie urgovala. Oficiálne, diplomatickou cestou, sa však zatiaľ nesťažovala.
Kriticky sa vyjadril lenv pondelok hovorca ruského veľvyslanectva Andrej Teluškin, ktorý v súvislosti s moskovským útokom pre televíziu TA3 povedal, že „je poľutovaniahodná pozícia niektorých našich partnerov, medzi nimi aj slovenských, ktorí z rôznych dôvodov odmietajú exportovať do Ruska páchateľov, ktorí sú zodpovední za spáchanie trestných činov“.
Na oboch Čečenov sa však vzťahuje predbežné opatrenie štrasburského súdu pre ľudské práva, a kým ten nerozhodne, vydať ich nemôžeme.
Obaja tiež požiadali opäť o azyl. Či ho získajú, je otázne, najmä po vyjadreniach ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH, ktorý v súvislosti s nimi povedal, že nepripustí, aby sa u nás zneužívalo azylové konanie.
Ľudskoprávni aktivisti veria, že Slovensko sa vydá podobnou cestou ako Fínsko. Fínsky súd v decembri zamietol žiadosť ruskej prokuratúry o vydanie Čečena obvineného z účasti na ozbrojenom útoku na vojakov
v roku 2002, pri ktorom zomrelo osem vojakov.
Dôvodom bolo aj to, že v roku 2002 ešte trval ozbrojený konflikt medzi Rusmi a Čečenmi, a tento čin tak nemôže byť posudzovaný ako obvyklý zločin a samotná akcia ako teroristická. Nešlo o útok na civilistov.
(vev)

Beata
Balogová
