Pre takmer dve tretiny Slovákov je dôležitá predovšetkým chuť, aj keď je jedlo menej zdravé. Konzumácia zdravých jedál je veľmi dôležitá pre takmer štvrtinu obyvateľov Slovenska.
BRATISLAVA.
"Našu výživu charakterizuje nadmerné množstvo tuku a živočíšnych bielkovín a na druhej strane nedostatok sacharidov, tie práve preferujeme z hľadiska racionálnej výživy," skonštatoval Igor Kajaba zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Poukázal na to, že za posledných 40 rokov nespĺňajú Slováci odporúčané dávky takmer všetkých vitamínov, z minerálnych látok najmä vápnika.
Chýba nám vápnik
Ako pozitívum Kabaja vníma, že sa zaznamenáva vzostup konzumácie citrusových plodov a južného ovocia. Zlepšujúci sa trend odborníci pozorujú aj v prípade znižovania príjmu tukov a bielkovín. Naopak alarmujúco nízka je spotreba mlieka a mliečnych výrobkov, čo sa odráža v nedostatku vápnika u obyvateľstva.
Zo štúdie Stravovacie zvyklosti Slovákov 2009 vyplýva, že napriek neustále propagovanému zdravému životnému štýlu na Slovensku pretrváva trend konzumovania v prvom rade chutných ako zdravých jedál.
Pre takmer dve tretiny Slovákov je dôležitá predovšetkým chuť, aj keď je jedlo menej zdravé. Konzumácia zdravých jedál je veľmi dôležitá pre takmer štvrtinu obyvateľov Slovenska, sú to prevažne ženy a ľudia, ktorí dbajú o svoju hmotnosť a zdravú výživu.
Obéznych pribúda
Na základe posledných odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie globálne trpí asi 1,6 miliardy dospelých nadváhou a asi 400 miliónov dospelých obezitou. "Výskyt obezity stúpa alarmujúcim tempom. Predpokladá sa, že pri súčasnom trende sa do roku 2015 tento počet skoro zdvojnásobí," upozornil hlavný hygienik SR Gabriel Šimko. Na Slovensku má podľa zistení Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj vo vekovej štruktúre od 25 do 64 rokov, takmer 38 percent ľudí nadváhu a asi 20 percent je obéznych.
"Naša spoločnosť vníma nadhmotnosť a obezitu len ako estetický problém. Nie. Obezita je choroba spojená so zvýšenou mortalitou a morbiditou, so zníženým pocitom telesnej a duševnej pohody, so sociálnou izoláciou," povedal Šimko. Zdôraznil, že nadváha a obezita hrajú významnú rolu v rozvoji najzávažnejších chronických neinfekčných chorôb ako kardiovaskulárne ochorenia, metabolické ochorenia, niektoré onkologické a gynekologické ochorenia, kožné choroby, choroby kĺbov, kostrového a svalového aparátu.