Chronológia vzťahov medzi Bulharskou republikou a Slovenskou republikou

Bratislava 16. júna (TASR) - Na oficiálnu štátnu návštevu Slovenska pricestuje v pondelok bulharský prezident Georgi Parvanov. Počas jeho pobytu v SR ...

Bratislava 16. júna (TASR) - Na oficiálnu štátnu návštevu Slovenska pricestuje v pondelok bulharský prezident Georgi Parvanov. Počas jeho pobytu v SR bude podpísaná medzivládna dohoda o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave medzi SR a Bulharskou republikou a dohoda medzi oboma ministerstvami dopravy a spojov o spolupráci v oblasti pôšt a telekomunikácií. Pri tejto príležitosti TASR prináša chronológiu vzájomných vzťahov slovenských a bulharských politických predstaviteľov.

19. - 21. 6. 1995 - Minister obrany Bulharskej republiky Dimitar Pavlov absolvoval oficiálnu návštevu SR, ktorá sa uskutočnila na pozvanie ministra obrany SR Jána Siteka. Jednou z jej hlavných tém bola bezpečnostná situácia na Balkáne. Bulharského ministra na záver jeho návštevy prijal v Bratislave prezident SR Michal Kováč. Obaja predstavitelia zhodne konštatovali, že spolupráca medzi oboma krajinami sa po roku 1990 začala rozvíjať na základe nových vzťahov.

27. - 31. 7. 1995 - Predseda Strany demokratickej ľavice a poslanec Národnej rady SR Peter Weiss odcestoval na štvordňovú návštevu Bulharskej republiky. V Sofii sa ako hosť zúčastnil na Národnom kongrese Bulharskej socialistickej strany (BSS), ktorý sa zaoberal jej pôsobením vo vláde. Peter Weiss sa pri tejto príležitosti stretol aj s predsedom BSS a premiérom Žanom Videnovom. Rozhovor oboch predstaviteľov sa týkal predpokladov integrácie oboch krajín do Európskej únie (EÚ), problémov transformácie a spolupráce demokratických ľavicových strán.

19. 9. 1995 - Minister zahraničných vecí Bulharskej republiky sa zúčastnil na oficiálnej návšteve Slovenska, kde rokoval so svojím rezortným partnerom Jurajom Schenkom. Výsledkom stretnutia bolo podpísanie dvoch zmlúv - o bezvízovom styku občanov a tzv. readmisnej dohody o odovzdávaní a prijímaní štátnych príslušníkov. Obaja ministri súčasne potvrdili záujem pokročiť na všetkých úsekoch bilaterálnej spolupráce a prerokovali aj otázky regionálnej spolupráce.

7. - 8. 12. 1995 - Delegácia Slovenskej republiky na čele s predsedom vlády Vladimírom Mečiarom sa zúčastnila na oficiálnej návšteve Bulharskej republiky. Mečiar a bulharský premiér Žan Videnov sa zaoberali možnosťami rozvoja vzťahov medzi SR a Bulharskom. Za veľmi významnú označili obe strany podpísanú dohodu o voľnom obchode.

11. - 15. 3. 1996 - Otázkami vedecko-technickej spolupráce v oblasti výskumu, techniky, skúšobníctva a opráv výzbroje sa zaoberali v Bratislave delegácie Ministerstva obrany SR a Ministerstva obrany Bulharskej republiky. Na záver rokovaní podpísali protokol o vzájomnej spolupráci v uvedených oblastiach na ďalšie obdobie.

28. 8. 1996 - Minister obrany SR Ján Sitek sa v rámci svojej oficiálnej návštevy Bulharska stretol s predsedom parlamentu Bulharskej republiky Blagovestom Zendovom a premiérom Žanom Videnovom. Predmetom rozhovorov s predstaviteľmi Bulharska bolo vzájomné informovanie o stave transformácie armád oboch krajín, ako aj snahe začleniť sa do západoeurópskych bezpečnostných štruktúr, vrátane plnohodnotného členstva v NATO a Európskej únii.

24. 9. 1997 - Ministerka zahraničných vecí SR Zdenka Kramplová sa na pôde OSN v New Yorku stretla so svojou bulharskou partnerkou Nadeždou Michajlovovou. Rokovania sa týkali spolupráce oboch krajín najmä v ekonomickej oblasti.

3. 9. 1997 - Rad Bieleho dvojkríža I. triedy odovzdal v Bratislave prezident Slovenskej republiky Michal Kováč bulharskému prezidentovi Petarovi Stojanovovi za zásluhy o rozvoj dobrých vzťahov medzi Bulharskou republikou a SR. Prezident Bulharskej republiky Petar Stojanov odovzdal prezidentovi Slovenskej republiky Michalovi Kováčovi Rad Stará Planina so šerpou, ktorý mu udelil za mimoriadne zásluhy pri upevňovaní a rozvoji dobrých vzťahov medzi SR a Bulharskou republikou. Prezidenti sa vzájomne zhodli, že vzťahy medzi SR a Bulharskom sú bezproblémové a že spoločný cieľ krajín smeruje k vstupu do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

6. 4. 1999 - Na spolupráci a vzájomnej podpore v integračných snahách oboch krajín a zintenzívnení dvojstranných vzťahov vo všetkých oblastiach sa počas stretnutia v Bratislave dohodli predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a predseda vlády Bulharskej republiky Ivan Kostov. Vzájomné vzťahy Slovenska a Bulharska hodnotili obaja premiéri ako otvorené a bezproblémové.

29. 9. 1999 - Dohodu o spolupráci v oblasti štátneho dozoru nad bezpečnosťou pri využívaní jadrovej energie pre mierové účely medzi SR a Bulharskom podpísali počas 43. generálnej konferencii Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni predsedovia oboch štátnych dozorov.

19. 10. 1999 - O slovensko-bulharských vzťahoch, hodnotiacej správe Európskej únie (EÚ), ako aj o Pakte stability pre juhovýchodnú Európu rokovali v Budapešti premiéri Slovenska a Bulharska Mikuláš Dzurinda a Ivan Kostov. Slovenský premiér počas stretnutia zdôraznil záujem SR podieľať sa na výstavbe modernej infraštruktúry v tejto balkánskej krajine. Upozornil na nevyčerpané rezervy vzájomnej hospodárskej a obchodnej spolupráce. Slovensko sa podľa M. Dzurindu chce podieľať najmä na projektoch v oblasti plynofikácie, energetiky a budovania diaľnic v Bulharsku.

4.- 5. 11. 1999 - Na dvojdňovej návšteve Bulharskej republiky bola delegácia Ministerstva vnútra SR pod vedením ministra vnútra Ladislava Pittnera. Jej výsledkom bolo okrem iného podpísanie dohody medzi vládami SR a BR o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu.

12. 11. 1999 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a jeho bulharská rezortná kolegyňa Nadežda Michajlovová podpísali dohodu o zabránení dvojitého zdanenia. Po podpísaní dokumentu boli predmetom ich rokovaní otázky ekonomickej a politickej spolupráce medzi SR a Bulharskom.

7.- 8.3. 2000 - Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Bulharsko, kde sa stretol s najvyššími predstaviteľmi krajiny - prezidentom Petarom Stojanovom a predsedom vlády Ivanom Kostovom. Témou rokovania R. Schustera s bulharským prezidentom P. Stojanovom bolo posúdenie súčasného stavu vzájomnej spolupráce a perspektívy rozvoja bilaterálnych vzťahov. Vymenili si tiež názory a skúsenosti v oblasti integrácie do európskych a euroatlantických integračných štruktúr a prerokovali aktuálne otázky spojené s realizáciou Paktu stability v juhovýchodnej Európe.

14. - 15. 6. 2000 - Predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda absolvoval oficiálnu návštevu Bulharska. Počas dvojdňového pracovného pobytu ho v Sofii prijali najvyšší ústavní predstavitelia krajiny - prezident Petar Stojanov, predseda Národného zhromaždenia Jordan Sokolov a predseda vlády Ivan Kostov. M. Dzurindu sprevádzal minister hospodárstva SR Ľubomír Harach a minister dopravy, pôšt a telekomunikácii SR Jozef Macejko, ktorý v Sofii podpísal so svojím rezortným kolegom Dohodu o kombinovanej doprave medzi vládou Slovenska a Bulharska.

14. - 15.1. 2001 - Hlavnou témou rozhovorov predsedu Národnej rady (NR) SR Jozefa Migaša s najvyššími predstaviteľmi Bulharskej republiky bola otázka rozširovania Európskej únie (EÚ), problematika voľného pohybu kapitálu a pracovnej sily, ako i otázky poľnohospodárstva a ekológie. V rámci oficiálnej dvojdňovej návštevy Sofie slovenskú delegáciu prijal bulharský prezident Petar Stojanov, premiér Ivan Kostov, ministerka zahraničných vecí Nadežda Michajlovová, ako i hlavný vyjednávač Bulharska s EÚ Vladimir Kissiov a predseda Národného zhromaždenia Bulharskej republiky (NZ BR) Jordan Sokolov.

5.4. 2001 - Vytváranie nových pracovných príležitostí, zvyšovanie zamestnanosti a otázky týkajúce sa bezpečnosti boli leitmotívom prejavu predsedu vlády SR a predsedu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Mikuláša Dzurindu na stretnutí predstaviteľov Európskej ľudovej strany (EPP) v bulharskej metropole Sofia. Summit organizoval bulharský Zväz demokratických síl premiéra Ivana Kostova.

2.5. 2001 - Počas trojdňového pracovného pobytu Bulharskej republiky sa minister pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš zúčastnil na medzinárodnom stretnutí poľnohospodárskych ministrov z celého sveta, na ktorom predniesol referát o zdravotnej bezpečnosti potravín na Slovensku. Agroobchodné fórum sa konalo pod názvom Príroda a bezpečnosť potravín v Sofii.

30.5. 2001 - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši a minister práce a sociálnej politiky Bulharska Ivan Nejkov v Sofii podpísali Zmluvu medzi SR a Bulharskou republikou o sociálnom zabezpečení, ako aj vykonávaciu dohodu k tejto zmluve.

11.3. 2002 - Kópie poverovacích listín od dezignovaného veľvyslanca Bulharskej republiky Jaroslava Goleva prijal pri jeho nástupnej návšteve minister zahraničných vecí SR (MZV) Eduard Kukan. Obaja vyjadrili záujem o prehĺbenie bilaterálnych vzťahov vo všetkých oblastiach s dôrazom na obchodno - ekonomickú spoluprácu.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 824
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 280
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 531
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 862
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 729
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 248
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 470
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 025
 9. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 175
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 160

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Neprehliadnite tiež

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.

Kaliňák sa potichu zmieril so sporným stavbárom z Gorily

Rezort vnútra viedol sériu súdnych sporov so stavebnou firmou Euro-Building, ktorá figuruje vo viacerých kauzách. Potichu uzavreli zmier.

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop