Chronológia vzťahov medzi Bulharskou republikou a Slovenskou republikou

Bratislava 16. júna (TASR) - Na oficiálnu štátnu návštevu Slovenska pricestuje v pondelok bulharský prezident Georgi Parvanov. Počas jeho pobytu v SR ...

Bratislava 16. júna (TASR) - Na oficiálnu štátnu návštevu Slovenska pricestuje v pondelok bulharský prezident Georgi Parvanov. Počas jeho pobytu v SR bude podpísaná medzivládna dohoda o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave medzi SR a Bulharskou republikou a dohoda medzi oboma ministerstvami dopravy a spojov o spolupráci v oblasti pôšt a telekomunikácií. Pri tejto príležitosti TASR prináša chronológiu vzájomných vzťahov slovenských a bulharských politických predstaviteľov.

19. - 21. 6. 1995 - Minister obrany Bulharskej republiky Dimitar Pavlov absolvoval oficiálnu návštevu SR, ktorá sa uskutočnila na pozvanie ministra obrany SR Jána Siteka. Jednou z jej hlavných tém bola bezpečnostná situácia na Balkáne. Bulharského ministra na záver jeho návštevy prijal v Bratislave prezident SR Michal Kováč. Obaja predstavitelia zhodne konštatovali, že spolupráca medzi oboma krajinami sa po roku 1990 začala rozvíjať na základe nových vzťahov.

27. - 31. 7. 1995 - Predseda Strany demokratickej ľavice a poslanec Národnej rady SR Peter Weiss odcestoval na štvordňovú návštevu Bulharskej republiky. V Sofii sa ako hosť zúčastnil na Národnom kongrese Bulharskej socialistickej strany (BSS), ktorý sa zaoberal jej pôsobením vo vláde. Peter Weiss sa pri tejto príležitosti stretol aj s predsedom BSS a premiérom Žanom Videnovom. Rozhovor oboch predstaviteľov sa týkal predpokladov integrácie oboch krajín do Európskej únie (EÚ), problémov transformácie a spolupráce demokratických ľavicových strán.

19. 9. 1995 - Minister zahraničných vecí Bulharskej republiky sa zúčastnil na oficiálnej návšteve Slovenska, kde rokoval so svojím rezortným partnerom Jurajom Schenkom. Výsledkom stretnutia bolo podpísanie dvoch zmlúv - o bezvízovom styku občanov a tzv. readmisnej dohody o odovzdávaní a prijímaní štátnych príslušníkov. Obaja ministri súčasne potvrdili záujem pokročiť na všetkých úsekoch bilaterálnej spolupráce a prerokovali aj otázky regionálnej spolupráce.

7. - 8. 12. 1995 - Delegácia Slovenskej republiky na čele s predsedom vlády Vladimírom Mečiarom sa zúčastnila na oficiálnej návšteve Bulharskej republiky. Mečiar a bulharský premiér Žan Videnov sa zaoberali možnosťami rozvoja vzťahov medzi SR a Bulharskom. Za veľmi významnú označili obe strany podpísanú dohodu o voľnom obchode.

11. - 15. 3. 1996 - Otázkami vedecko-technickej spolupráce v oblasti výskumu, techniky, skúšobníctva a opráv výzbroje sa zaoberali v Bratislave delegácie Ministerstva obrany SR a Ministerstva obrany Bulharskej republiky. Na záver rokovaní podpísali protokol o vzájomnej spolupráci v uvedených oblastiach na ďalšie obdobie.

28. 8. 1996 - Minister obrany SR Ján Sitek sa v rámci svojej oficiálnej návštevy Bulharska stretol s predsedom parlamentu Bulharskej republiky Blagovestom Zendovom a premiérom Žanom Videnovom. Predmetom rozhovorov s predstaviteľmi Bulharska bolo vzájomné informovanie o stave transformácie armád oboch krajín, ako aj snahe začleniť sa do západoeurópskych bezpečnostných štruktúr, vrátane plnohodnotného členstva v NATO a Európskej únii.

24. 9. 1997 - Ministerka zahraničných vecí SR Zdenka Kramplová sa na pôde OSN v New Yorku stretla so svojou bulharskou partnerkou Nadeždou Michajlovovou. Rokovania sa týkali spolupráce oboch krajín najmä v ekonomickej oblasti.

3. 9. 1997 - Rad Bieleho dvojkríža I. triedy odovzdal v Bratislave prezident Slovenskej republiky Michal Kováč bulharskému prezidentovi Petarovi Stojanovovi za zásluhy o rozvoj dobrých vzťahov medzi Bulharskou republikou a SR. Prezident Bulharskej republiky Petar Stojanov odovzdal prezidentovi Slovenskej republiky Michalovi Kováčovi Rad Stará Planina so šerpou, ktorý mu udelil za mimoriadne zásluhy pri upevňovaní a rozvoji dobrých vzťahov medzi SR a Bulharskou republikou. Prezidenti sa vzájomne zhodli, že vzťahy medzi SR a Bulharskom sú bezproblémové a že spoločný cieľ krajín smeruje k vstupu do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

6. 4. 1999 - Na spolupráci a vzájomnej podpore v integračných snahách oboch krajín a zintenzívnení dvojstranných vzťahov vo všetkých oblastiach sa počas stretnutia v Bratislave dohodli predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a predseda vlády Bulharskej republiky Ivan Kostov. Vzájomné vzťahy Slovenska a Bulharska hodnotili obaja premiéri ako otvorené a bezproblémové.

29. 9. 1999 - Dohodu o spolupráci v oblasti štátneho dozoru nad bezpečnosťou pri využívaní jadrovej energie pre mierové účely medzi SR a Bulharskom podpísali počas 43. generálnej konferencii Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni predsedovia oboch štátnych dozorov.

19. 10. 1999 - O slovensko-bulharských vzťahoch, hodnotiacej správe Európskej únie (EÚ), ako aj o Pakte stability pre juhovýchodnú Európu rokovali v Budapešti premiéri Slovenska a Bulharska Mikuláš Dzurinda a Ivan Kostov. Slovenský premiér počas stretnutia zdôraznil záujem SR podieľať sa na výstavbe modernej infraštruktúry v tejto balkánskej krajine. Upozornil na nevyčerpané rezervy vzájomnej hospodárskej a obchodnej spolupráce. Slovensko sa podľa M. Dzurindu chce podieľať najmä na projektoch v oblasti plynofikácie, energetiky a budovania diaľnic v Bulharsku.

4.- 5. 11. 1999 - Na dvojdňovej návšteve Bulharskej republiky bola delegácia Ministerstva vnútra SR pod vedením ministra vnútra Ladislava Pittnera. Jej výsledkom bolo okrem iného podpísanie dohody medzi vládami SR a BR o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu.

12. 11. 1999 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a jeho bulharská rezortná kolegyňa Nadežda Michajlovová podpísali dohodu o zabránení dvojitého zdanenia. Po podpísaní dokumentu boli predmetom ich rokovaní otázky ekonomickej a politickej spolupráce medzi SR a Bulharskom.

7.- 8.3. 2000 - Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Bulharsko, kde sa stretol s najvyššími predstaviteľmi krajiny - prezidentom Petarom Stojanovom a predsedom vlády Ivanom Kostovom. Témou rokovania R. Schustera s bulharským prezidentom P. Stojanovom bolo posúdenie súčasného stavu vzájomnej spolupráce a perspektívy rozvoja bilaterálnych vzťahov. Vymenili si tiež názory a skúsenosti v oblasti integrácie do európskych a euroatlantických integračných štruktúr a prerokovali aktuálne otázky spojené s realizáciou Paktu stability v juhovýchodnej Európe.

14. - 15. 6. 2000 - Predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda absolvoval oficiálnu návštevu Bulharska. Počas dvojdňového pracovného pobytu ho v Sofii prijali najvyšší ústavní predstavitelia krajiny - prezident Petar Stojanov, predseda Národného zhromaždenia Jordan Sokolov a predseda vlády Ivan Kostov. M. Dzurindu sprevádzal minister hospodárstva SR Ľubomír Harach a minister dopravy, pôšt a telekomunikácii SR Jozef Macejko, ktorý v Sofii podpísal so svojím rezortným kolegom Dohodu o kombinovanej doprave medzi vládou Slovenska a Bulharska.

14. - 15.1. 2001 - Hlavnou témou rozhovorov predsedu Národnej rady (NR) SR Jozefa Migaša s najvyššími predstaviteľmi Bulharskej republiky bola otázka rozširovania Európskej únie (EÚ), problematika voľného pohybu kapitálu a pracovnej sily, ako i otázky poľnohospodárstva a ekológie. V rámci oficiálnej dvojdňovej návštevy Sofie slovenskú delegáciu prijal bulharský prezident Petar Stojanov, premiér Ivan Kostov, ministerka zahraničných vecí Nadežda Michajlovová, ako i hlavný vyjednávač Bulharska s EÚ Vladimir Kissiov a predseda Národného zhromaždenia Bulharskej republiky (NZ BR) Jordan Sokolov.

5.4. 2001 - Vytváranie nových pracovných príležitostí, zvyšovanie zamestnanosti a otázky týkajúce sa bezpečnosti boli leitmotívom prejavu predsedu vlády SR a predsedu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Mikuláša Dzurindu na stretnutí predstaviteľov Európskej ľudovej strany (EPP) v bulharskej metropole Sofia. Summit organizoval bulharský Zväz demokratických síl premiéra Ivana Kostova.

2.5. 2001 - Počas trojdňového pracovného pobytu Bulharskej republiky sa minister pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš zúčastnil na medzinárodnom stretnutí poľnohospodárskych ministrov z celého sveta, na ktorom predniesol referát o zdravotnej bezpečnosti potravín na Slovensku. Agroobchodné fórum sa konalo pod názvom Príroda a bezpečnosť potravín v Sofii.

30.5. 2001 - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši a minister práce a sociálnej politiky Bulharska Ivan Nejkov v Sofii podpísali Zmluvu medzi SR a Bulharskou republikou o sociálnom zabezpečení, ako aj vykonávaciu dohodu k tejto zmluve.

11.3. 2002 - Kópie poverovacích listín od dezignovaného veľvyslanca Bulharskej republiky Jaroslava Goleva prijal pri jeho nástupnej návšteve minister zahraničných vecí SR (MZV) Eduard Kukan. Obaja vyjadrili záujem o prehĺbenie bilaterálnych vzťahov vo všetkých oblastiach s dôrazom na obchodno - ekonomickú spoluprácu.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 28 926
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 069
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 468
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 929
 5. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 542
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 541
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 529
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 329
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 307
 10. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 153

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.

SVET

Stala sa nehoda? Treba natáčať

Prácu záchranárov komplikujú ľudia, ktorí sa chcú pochváliť zábermi.

Neprehliadnite tiež

Domov

Bývalý úradník Guman: Čerpanie peňazí na Rómov je čisté zúfalstvo

Rómske osady nevyrieši štát ani mimovládky, ale dobrý starosta, tvrdí bývalý zástupca riaditeľa úradu práce v Bardejove Viktor Guman.

Domov

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

Domov

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Domov

Zástupcovia vysokoškolákov tvrdia, že odstúpenie Plavčana nestačí

Odstúpenie Plavčana je podľa Študentskej rady vysokých škôl iba vyvodením politickej zodpovednosti.