Bratislava 16. júna (TASR) - Na oficiálnu štátnu návštevu Slovenska pricestuje v pondelok bulharský prezident Georgi Parvanov. Počas jeho pobytu v SR bude podpísaná medzivládna dohoda o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave medzi SR a Bulharskou republikou a dohoda medzi oboma ministerstvami dopravy a spojov o spolupráci v oblasti pôšt a telekomunikácií. Pri tejto príležitosti TASR prináša chronológiu vzájomných vzťahov slovenských a bulharských politických predstaviteľov.
19. - 21. 6. 1995 - Minister obrany Bulharskej republiky Dimitar Pavlov absolvoval oficiálnu návštevu SR, ktorá sa uskutočnila na pozvanie ministra obrany SR Jána Siteka. Jednou z jej hlavných tém bola bezpečnostná situácia na Balkáne. Bulharského ministra na záver jeho návštevy prijal v Bratislave prezident SR Michal Kováč. Obaja predstavitelia zhodne konštatovali, že spolupráca medzi oboma krajinami sa po roku 1990 začala rozvíjať na základe nových vzťahov.
27. - 31. 7. 1995 - Predseda Strany demokratickej ľavice a poslanec Národnej rady SR Peter Weiss odcestoval na štvordňovú návštevu Bulharskej republiky. V Sofii sa ako hosť zúčastnil na Národnom kongrese Bulharskej socialistickej strany (BSS), ktorý sa zaoberal jej pôsobením vo vláde. Peter Weiss sa pri tejto príležitosti stretol aj s predsedom BSS a premiérom Žanom Videnovom. Rozhovor oboch predstaviteľov sa týkal predpokladov integrácie oboch krajín do Európskej únie (EÚ), problémov transformácie a spolupráce demokratických ľavicových strán.
19. 9. 1995 - Minister zahraničných vecí Bulharskej republiky sa zúčastnil na oficiálnej návšteve Slovenska, kde rokoval so svojím rezortným partnerom Jurajom Schenkom. Výsledkom stretnutia bolo podpísanie dvoch zmlúv - o bezvízovom styku občanov a tzv. readmisnej dohody o odovzdávaní a prijímaní štátnych príslušníkov. Obaja ministri súčasne potvrdili záujem pokročiť na všetkých úsekoch bilaterálnej spolupráce a prerokovali aj otázky regionálnej spolupráce.
7. - 8. 12. 1995 - Delegácia Slovenskej republiky na čele s predsedom vlády Vladimírom Mečiarom sa zúčastnila na oficiálnej návšteve Bulharskej republiky. Mečiar a bulharský premiér Žan Videnov sa zaoberali možnosťami rozvoja vzťahov medzi SR a Bulharskom. Za veľmi významnú označili obe strany podpísanú dohodu o voľnom obchode.
11. - 15. 3. 1996 - Otázkami vedecko-technickej spolupráce v oblasti výskumu, techniky, skúšobníctva a opráv výzbroje sa zaoberali v Bratislave delegácie Ministerstva obrany SR a Ministerstva obrany Bulharskej republiky. Na záver rokovaní podpísali protokol o vzájomnej spolupráci v uvedených oblastiach na ďalšie obdobie.
28. 8. 1996 - Minister obrany SR Ján Sitek sa v rámci svojej oficiálnej návštevy Bulharska stretol s predsedom parlamentu Bulharskej republiky Blagovestom Zendovom a premiérom Žanom Videnovom. Predmetom rozhovorov s predstaviteľmi Bulharska bolo vzájomné informovanie o stave transformácie armád oboch krajín, ako aj snahe začleniť sa do západoeurópskych bezpečnostných štruktúr, vrátane plnohodnotného členstva v NATO a Európskej únii.
24. 9. 1997 - Ministerka zahraničných vecí SR Zdenka Kramplová sa na pôde OSN v New Yorku stretla so svojou bulharskou partnerkou Nadeždou Michajlovovou. Rokovania sa týkali spolupráce oboch krajín najmä v ekonomickej oblasti.
3. 9. 1997 - Rad Bieleho dvojkríža I. triedy odovzdal v Bratislave prezident Slovenskej republiky Michal Kováč bulharskému prezidentovi Petarovi Stojanovovi za zásluhy o rozvoj dobrých vzťahov medzi Bulharskou republikou a SR. Prezident Bulharskej republiky Petar Stojanov odovzdal prezidentovi Slovenskej republiky Michalovi Kováčovi Rad Stará Planina so šerpou, ktorý mu udelil za mimoriadne zásluhy pri upevňovaní a rozvoji dobrých vzťahov medzi SR a Bulharskou republikou. Prezidenti sa vzájomne zhodli, že vzťahy medzi SR a Bulharskom sú bezproblémové a že spoločný cieľ krajín smeruje k vstupu do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
6. 4. 1999 - Na spolupráci a vzájomnej podpore v integračných snahách oboch krajín a zintenzívnení dvojstranných vzťahov vo všetkých oblastiach sa počas stretnutia v Bratislave dohodli predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a predseda vlády Bulharskej republiky Ivan Kostov. Vzájomné vzťahy Slovenska a Bulharska hodnotili obaja premiéri ako otvorené a bezproblémové.
29. 9. 1999 - Dohodu o spolupráci v oblasti štátneho dozoru nad bezpečnosťou pri využívaní jadrovej energie pre mierové účely medzi SR a Bulharskom podpísali počas 43. generálnej konferencii Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni predsedovia oboch štátnych dozorov.
19. 10. 1999 - O slovensko-bulharských vzťahoch, hodnotiacej správe Európskej únie (EÚ), ako aj o Pakte stability pre juhovýchodnú Európu rokovali v Budapešti premiéri Slovenska a Bulharska Mikuláš Dzurinda a Ivan Kostov. Slovenský premiér počas stretnutia zdôraznil záujem SR podieľať sa na výstavbe modernej infraštruktúry v tejto balkánskej krajine. Upozornil na nevyčerpané rezervy vzájomnej hospodárskej a obchodnej spolupráce. Slovensko sa podľa M. Dzurindu chce podieľať najmä na projektoch v oblasti plynofikácie, energetiky a budovania diaľnic v Bulharsku.
4.- 5. 11. 1999 - Na dvojdňovej návšteve Bulharskej republiky bola delegácia Ministerstva vnútra SR pod vedením ministra vnútra Ladislava Pittnera. Jej výsledkom bolo okrem iného podpísanie dohody medzi vládami SR a BR o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu.
12. 11. 1999 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a jeho bulharská rezortná kolegyňa Nadežda Michajlovová podpísali dohodu o zabránení dvojitého zdanenia. Po podpísaní dokumentu boli predmetom ich rokovaní otázky ekonomickej a politickej spolupráce medzi SR a Bulharskom.
7.- 8.3. 2000 - Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Bulharsko, kde sa stretol s najvyššími predstaviteľmi krajiny - prezidentom Petarom Stojanovom a predsedom vlády Ivanom Kostovom. Témou rokovania R. Schustera s bulharským prezidentom P. Stojanovom bolo posúdenie súčasného stavu vzájomnej spolupráce a perspektívy rozvoja bilaterálnych vzťahov. Vymenili si tiež názory a skúsenosti v oblasti integrácie do európskych a euroatlantických integračných štruktúr a prerokovali aktuálne otázky spojené s realizáciou Paktu stability v juhovýchodnej Európe.
14. - 15. 6. 2000 - Predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda absolvoval oficiálnu návštevu Bulharska. Počas dvojdňového pracovného pobytu ho v Sofii prijali najvyšší ústavní predstavitelia krajiny - prezident Petar Stojanov, predseda Národného zhromaždenia Jordan Sokolov a predseda vlády Ivan Kostov. M. Dzurindu sprevádzal minister hospodárstva SR Ľubomír Harach a minister dopravy, pôšt a telekomunikácii SR Jozef Macejko, ktorý v Sofii podpísal so svojím rezortným kolegom Dohodu o kombinovanej doprave medzi vládou Slovenska a Bulharska.
14. - 15.1. 2001 - Hlavnou témou rozhovorov predsedu Národnej rady (NR) SR Jozefa Migaša s najvyššími predstaviteľmi Bulharskej republiky bola otázka rozširovania Európskej únie (EÚ), problematika voľného pohybu kapitálu a pracovnej sily, ako i otázky poľnohospodárstva a ekológie. V rámci oficiálnej dvojdňovej návštevy Sofie slovenskú delegáciu prijal bulharský prezident Petar Stojanov, premiér Ivan Kostov, ministerka zahraničných vecí Nadežda Michajlovová, ako i hlavný vyjednávač Bulharska s EÚ Vladimir Kissiov a predseda Národného zhromaždenia Bulharskej republiky (NZ BR) Jordan Sokolov.
5.4. 2001 - Vytváranie nových pracovných príležitostí, zvyšovanie zamestnanosti a otázky týkajúce sa bezpečnosti boli leitmotívom prejavu predsedu vlády SR a predsedu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Mikuláša Dzurindu na stretnutí predstaviteľov Európskej ľudovej strany (EPP) v bulharskej metropole Sofia. Summit organizoval bulharský Zväz demokratických síl premiéra Ivana Kostova.
2.5. 2001 - Počas trojdňového pracovného pobytu Bulharskej republiky sa minister pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš zúčastnil na medzinárodnom stretnutí poľnohospodárskych ministrov z celého sveta, na ktorom predniesol referát o zdravotnej bezpečnosti potravín na Slovensku. Agroobchodné fórum sa konalo pod názvom Príroda a bezpečnosť potravín v Sofii.
30.5. 2001 - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši a minister práce a sociálnej politiky Bulharska Ivan Nejkov v Sofii podpísali Zmluvu medzi SR a Bulharskou republikou o sociálnom zabezpečení, ako aj vykonávaciu dohodu k tejto zmluve.
11.3. 2002 - Kópie poverovacích listín od dezignovaného veľvyslanca Bulharskej republiky Jaroslava Goleva prijal pri jeho nástupnej návšteve minister zahraničných vecí SR (MZV) Eduard Kukan. Obaja vyjadrili záujem o prehĺbenie bilaterálnych vzťahov vo všetkých oblastiach s dôrazom na obchodno - ekonomickú spoluprácu.