BRATISLAVA. Hoci sa v ochrane mokradí podarilo urobiť za posledné roky posun k lepšiemu, táto oblasť je ešte stále pre ministerstvo životného prostredia i ochranárov výzvou. Minister životného prostredia József Nagy na dnešnej tlačovej besede pri príležitosti Svetového dňa mokradí, ktorý pripadá na 2. februára, uviedol, že najväčšie zásahy do mokradí tvorí najmä priemyselná výstavba a stavba dopravných spojení, či už diaľnic alebo železničných tratí.
Nagy uviedol, že takýmto negatívnym zásahom bola napríklad aj výstavba časti diaľnice medzi Martinom a Ružomberkom v časti Hubová - Ivachnová, na čo Slovensko upozornila aj Európska únia. Napriek zásahom má však Slovensko niekoľko výnimočných mokradí. "Máme mokrade medzinárodného významu, napríklad Dunajské luhy či mokrade Oravskej kotliny, ale aj špecifické mokrade podzemného systému jaskýň Demänovskej doliny alebo Domice či podzemných systémov Akteleckého krasu na hraniach Slovenska a Maďarska," uviedol minister.
Slovenská republika sa v roku 1990 pripojila k Ramsarskému dohovoru, ktorý je zameraný na ochranu mokradí, vyhlasovanie týchto území za chránené a zabezpečenie múdreho využívania mokradí. V roku 2011 uplynie už 40 rokov od vzniku dohovoru. V súčasnosti má 160 zmluvných strán, ktoré do celosvetového Zoznamu mokradí medzinárodného významu prihlásili vyše 1 900 lokalít s celkovou výmerou 187 miliónov hektárov. "Ramsarský dohovor je hlavne dohoda o rozumnom využívaní mokradí. Za 40 rokov sa nám podarilo niekam posunúť, no stále ostávajú výzvy," uviedol dnes generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a tvorby krajiny MŽP Rastislav Rybanič.
Na ochranu mokradí bol zameraný aj päťročný projekt Štátnej ochrany prírody SR na východe Slovenska, ktorý financovala Európska únia. Tento projekt zabezpečil vhodné podmienky pre prežitie vzácnych druhov vtákov a rastlín na území chráneného vtáčieho územia Senné a Medzibodrožie.
"Výsledkom nie je len ochrana vtáctva, ale aj zadržanie vody v krajine, vybudovanie nových mokradí a obnova mokradí, pretože mokrade sú dynamické a stále sa menia," uviedol výkonný riaditeľ Slovenskej ornitologickej spoločnosti - BirdLife Slovensko Miroslav Demko. Chránené vtáčie územia Senné a Medzibodrožie patria medzi najvýznamnejšie hniezde a migračné lokality vzácnych, ohrozených a zraniteľných vodných vtákov na Slovensku a podľa Demka je to výnimočné územie nielen v slovenskom, ale aj európskom kontexte.
Mokraďami sú všetky biotopy, ktorých existencia je podmienená prítomnosťou vody. Medzi mokrade patria všetky územia prírodného aj umelého pôvodu, kde je vodná hladina na povrchu alebo blízko povrchu pôdy alebo kde povrch pokrýva plytká voda, ako je to v prípade močiarov a rašelinísk, ďalej sú to potoky, rieky a vodné nádrže.