Pri prvých dvoch pokusoch sa prihlásilo menej ako 76 poslancov, čo znamená neuznášaniaschopnosť parlamentu.
BRATISLAVA. Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) dnes až na tretí pokus otvoril rokovanie 12. schôdze parlamentu, ktorá je prvým zasadnutím snemovne v roku 2011.
Na úvod schôdze musia poslanci riešiť päť zákonov, ktoré vetoval prezident SR Ivan Gašparovič. Prvým je novela zákona o sudcoch a prísediacich, na základe ktorej sa majú voľné miesta sudcov obsadzovať výlučne cez výberové konania. Právna norma zároveň sprísňuje podobu majetkových priznaní sudcov, ktorí majú po novom uvádzať každú hnuteľnú vec v hodnote presahujúcej 6600 eur.
Nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov NR SR musí na prelomenie veta získať aj novela zákona o štátnom jazyku, ktorá zmierňuje reguláciu slovenčiny, zužuje možnosti sankcionovania za nedodržanie zákona a znižuje výšky pokút. Okrem toho hlava štátu vetovala aj novelu školského zákona, novelu zákona o zdravotných poisťovniach a novelu zákona o financovaní základných, stredných škôl a školských zariadení.
Široká diskusia sa v rámci 12. schôdze očakáva pri koaličnom návrhu zmeny rokovacieho poriadku, ktorým chcú vládne strany dosiahnuť, aby bola voľba kandidáta na generálneho prokurátora, uchádzačov o posty sudcov Ústavného súdu SR či voľba predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu SR verejná. Tento návrh vyplynul z viacerých neúspešných pokusov koalície zvoliť v tajnej voľbe za generálneho prokurátora vlastného kandidáta, na ktorom sa partneri dohodli. Smer-SD avizovanú zmenu voľby z tajnej na verejnú ostro kritizuje, keďže ju považuje za zmenu pravidiel počas hry.
Intenzívne rokovania sa očakávajú aj pri novele zákona o štátnom občianstve, ktorou chce koalícia odstrániť trestanie občanov odňatím ich slovenského občianstva v prípade, že dobrovoľne zažiadajú o iné. Či táto právna úprave prejde, je zatiaľ otázne. Štyria poslanci združení okolo Igora Matoviča (SaS) deklarujú, že novelu nepodporia, ak neprejde ich pozmeňovací návrh. "Prišli sme s návrhom, ktorý vylepší Ficov 'buranský zákon', a tak umožní získať občianstvo ľuďom, ktorí majú v danej krajine dlhodobý pobyt, študujú, sú zamestnaní, podnikajú, alebo majú silné rodinné väzby," priblížil Matovič. Pozmeňovací návrh má zároveň doplniť zákon o stať z koaličnej novely zákona o tom, že zadefinuje absolútnu neplatnosť zákonov iných krajín na území SR, ak tieto neboli prijaté v súlade s medzinárodným právom a zvyklosťami.
S miernejšou verziou zákona o štátnom občianstve, ktorý v minulom volebnom období presadil vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) ako reakciu na maďarský zákon, prichádza aj jeho strana. Smer-SD chce umožniť občanom Slovenska nadobudnúť cudzie štátne občianstvo bez straty slovenského, ak majú na území krajiny, o ktorej občianstvo žiadajú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov.
Snemovňa sa opätovne vráti k nedávno schválenému zákonu o Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS). Dôvodom je plat generálneho riaditeľa, ktorý poslanci po prezidentovom vete znížili na štvornásobok priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve. Novelou ho chcú zvýšiť na sedemnásobok.
Poslancov čakajú aj viaceré voľby. Rozhodnúť majú o kandidátovi na sudcu disciplinárneho súdu, členoch Rady RTVS a dvoch členoch Rady pre vysielanie a retransmisiu. Parlament bude rokovať aj o návrhu vyhlásenia k aktom násilia a prenasledovania príslušníkov kresťanských komunít na viacerých miestach vo svete.