Angličtina sa na školách povinne bude vyučovať od septembra, no zákon neurčuje, od ktorého ročníka. Polročné vysvedčenia skončili.
BRATISLAVA. Povinná angličtina v školách predsa len bude. Rozhodli o tom v hlasovaní poslanci Národnej rady SR, ktorí opätovne schválili prezidentom Ivanom Gašparovičom vrátenú novelu školského zákona z dielne ministerstva školstva.
Nestotožnili sa s jeho pripomienkou, že zavedenie povinnej angličtiny nie je dobrý krok a žiak by si mal sám vybrať ľubovoľný cudzí jazyk.
Angličtina sa na školách povinne bude vyučovať od septembra, no zákon neurčuje, od ktorého ročníka. Maturitu z angličtiny norma neprikazuje.
Koniec polročným vysvedčeniam
Novela školského zákona, ktorá bude účinná od 1. marca, tiež ruší polročné vysvedčenia. Žiaci ich už nedostanú celoplošne, možno však písomne požiadať o výpis.
Vysvedčenie ako verejná listina má podľa rezortu význam, ak sa potrebuje žiak preukázať svojimi výsledkami pri prestupe na inú školu, prijímaní na inú školu alebo do zamestnania. V praktickom živote sa polročné vysvedčenie využíva len minimálne.
Prázdniny na tri roky dopredu
Novela zavádza tiež prepisovanie existujúcich a vydávanie nových učebníc v Braillovom písme a obsahuje ustanovenie, podľa ktorého bude ministerstvo školstva povinné zverejňovať termíny školských prázdnin na tri roky dopredu.
Rezort školstva na svojej internetovej stránke už v súčasnosti prázdniny na tri roky dopredu zverejnil.
Ministerstvo tvrdí, že týmto krokom vychádza v ústrety dopravcom a podnikateľským subjektom, najmä v oblasti cestovného ruchu. Termíny prázdnin im majú pomôcť pri tvorbe cestovných poriadkov a príprave sezónnych pobytov.
Jurzyca porovnával so svetom
Minister školstva Eugen Jurcyza reagoval v rozprave na výhradu týkajúcu na povinnej angličtiny slovami, že aj v súčasnosti existuje systém uprednostňujúci šesť svetových jazykov.
Upozornil na to, že ak odpočítame štáty únie, v ktorých je angličtina úradným jazykom, vo viac ako polovici je anglický jazyk povinný. "A takisto sa preferuje aj v Nemecku," poznamenal.
Jeho predchodca, exminister školstva a poslanec SNS Ján Mikolaj, pripomenul, že ani jeden z predmetov, ktorý sa v školách v SR vyučujú, nie je v štátnom vzdelávacom programe prikázaný zákonom.
Vášáryová hovorila o civilizačnej zmene
Podľa jeho vyjadrenia chce angličtinu študovať asi 80 percent detí. Tvrdil, že ide skôr o politický ako odborný ťah s prvkami populizmu. Poukázal na to, že po odbornej stránke nie sú slovenské školy na kvalifikovanú výučbu angličtiny pripravené.
Poslankyňa SDKÚ Magda Vášáryová prirovnala prechod na angličtinu k "civilizačnej zmene", ktorá však prichádza neskoro. Podľa nej sa nečuduje protestom veľvyslancov z nemecky hovoriacich krajín, keďže prichádza čas odklonu od nemčiny.
Na príklade Nórska ukázala, ako sa na anglicky hovoriaci svet preorientovala táto severská krajina už po druhej svetovej vojne.