Rafaj súhlasí s výhradou prezidenta, že dávanie pokút zo strany rezortu kultúry za porušenie zákona nemá byť fakultatívne, ale obligatórne.
BRATISLAVA. Politici na Slovensku urobili zo štátneho jazyka mŕtvolu, keďže ten v podstate existuje už len v názve konkrétneho zákona.
V rozprave k návrhu novely zákona o štátnom jazyku, ktorú parlamentu vrátil na prerokovanie prezident SR Ivan Gašparovič, to uviedol predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
"Viem, dámy a páni, že vás mrle mrvia, ale takáto je pravda. Štátny jazyk je obsahovo mŕtvy, minimálne je v kóme," zdôraznil národniarsky poslanec, ktorý vystupuje proti koaličnej novele zákona o štátnom jazyku od začiatku. Rafaj aj preto uvítal prezidentovo veto.
"Došlo k deformácii prioritného postavenia štátneho jazyka v spoločnosti. Máme za to, že je tu možný rozpor tejto normy s Ústavou SR a poslanci za SNS v prípade, že novela bude schválená, budú v tejto veci konať," avizoval.
Rafaj hovorí o zrovnoprávnení s jazykmi menšín
Podľa Rafaja právna norma z dielne ministerstva kultúry, ktorá zmierňuje súčasnú podobu regulácie slovenčiny vyplývajúcu z platného zákona z dielne vlády Roberta Fica (Smer), zrovnoprávňuje štátny jazyk so zákonmi menšín.
Rafaj súhlasí s výhradou prezidenta, že dávanie pokút zo strany rezortu kultúry za porušenie zákona nemá byť fakultatívne, ale obligatórne.
Jozef Viskupič (SaS) Rafaja upozornil, že jeho vystúpenie bolo nezákonné, keďže hovoril aj o veciach, ktoré prezident vo svojich pripomienkach k zákonu nespomínal. Podľa Viskupiča takýto postup rokovací poriadok neumožňuje.
V tejto súvislosti napomenul Rafaja počas jeho prejavu aj predsedajúci schôdze Pavol Hrušovský (KDH).
"Ďakujem, že vôbec môžem vystúpiť. Mám pocit, že opozícia a poslanci za SNS by najlepšie urobili, ak by držali hubu a krok. Ja som starší poslanec ako vy a rokovací poriadok ovládam," odkázal Rafaj Viskupičovi.
Maďarič spomínal veľkomaďarskú politiku
V súčasnosti platný zákon o štátnom jazyku má na celom území SR zabezpečiť, aby sa v dôležitých veciach verejného styku komunikovalo aj štátnym jazykom.
To zjavne narúša predstavu veľkomaďarskej politiky u občanov SR maďarskej národnosti, ktorí čím menej budú vnímať informácie v slovenčine, tým viac budú politicky inklinovať k Maďarsku. Počas dnešnej rozpravy k návrhu novely zákona o štátnom jazyku to uviedol exminister kultúry Marek Maďarič (Smer).
"Žiaľ, vláda Ivety Radičovej (SDKÚ) vychádza v ústrety tejto veľkomaďarskej politike. Podporujete beztrestnú prax porušovania práv Slovákov najmä tým, že sankcie sa nemusia uložiť. Prax ukázala, že aj hrozba pokuty má schopnosť preventívne ochrániť práva občanov SR, ktorí chcú mať právo komunikovať aj v štátnom jazyku," upozornil Maďarič.
Pfundtner: Sankcii predchádza výzva
Edita Pfundtner (Most-Híd) zdôraznila, že prípadnej sankcii predchádza písomná výzva na vykonanie nápravy.
"Úmysel zákonodarcu je netrestať hneď a automaticky. Sankcia je možná, avšak až následne. Možnosť uloženia pokuty myslí na potrebný veľmi citlivý prístup pri posúdení charakteru a intenzity porušenia zákona o štátnom jazyku," povedala.
Maďarič reagoval, že upozornenie na porušenie zákona je aj v súčasnom zákone a pokuta nasleduje až po neodstránení nedostatku.