Pripravované zmeny počítajú s tým, že generálny prokurátor bude volený len na jedno funkčné obdobie.
BRATISLAVA.
"On nebol účastný na voľbe podľa podoby zákona, ktorý by mal byť prijatý. Neplatí retroaktivita," vysvetlila predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ), prečo bude môcť Trnka kandidovať, hoci pripravované zmeny počítajú s tým, že generálny prokurátor bude volený len na jedno funkčné obdobie.
Premiérka dodala, že generálny prokurátor sa bude voliť až po prijatí zmien. Tvrdí, že vládna koalícia uprednostňuje najskôr upraviť kompetencie šéfovi prokurátorov a prokuratúry ako takej a až potom uskutočniť voľbu. "Aby kandidát vedel do čoho ide, s čím bude pracovať a ako môže pracovať," zdôvodnila.
Informovala, že úprava kompetencií je predmetom návrhu zmien v zákone o generálnej prokuratúre, ktorý by už mala mať generálna prokuratúra k dispozícii na pripomienkovanie.
"Až po ich pripomienkovaní zaradíme túto novelu do štandardného legislatívneho procesu," avizovala.
Trnka v stredu končí
Súčasný šéf prokurátorov Trnka bude vo svojej funkcii už len do stredy 2. februára. Od štvrtka 3. februára ho na poste nahradí prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý. Generálnu prokuratúru povedie do zvolenia nového šéfa prokurátorov.
Nový generálny prokurátor mal byť už známy, no parlamentu sa ho doteraz nepodarilo zvoliť. Podľa zákona o prokuratúre do zvolenia nového generálneho prokurátora riadi inštitúciu prvý námestník.
Predseda Národnej rady SR a líder SaS Richard Sulík po rokovaní Koaličnej rady (11.1.) oznámil, že meno Trnkovho nástupcu by malo byť známe v priebehu piatich až šiestich mesiacov.
"Ideme veľmi rýchlo zmeniť rokovací poriadok tak, aby sme zmenili voľby na verejné," avizoval. Okrem toho ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) pripravuje zmeny v postavení generálneho prokurátora.
"Predpokladám, že budú predložené na marcovú schôdzu. Hneď potom vyhlásim lehotu na predkladanie kandidátov," ubezpečil Sulík.