BRATISLAVA. Text na blogu SME o údajnej korupcii nahneval šéfa bratislavskej cudzineckej polície. Pár hodín po jeho žiadosti, aby správca servera text stiahol, na stránku zaútočili hackeri.
Človek, ktorý sa vydával za Ferdinanda Kysuckého, v článku tvrdil, že v cudzineckej polícii dlho pracoval a opisoval údajne dlhoročné podivné praktiky.
Spomenul aj skutočné mená ľudí z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Prechodný pobyt u nás podľa neho získali minulý rok za štyri dni.
„Ráno o pol jedenástej sa na tento článok začal masívny takzvaný DDoS útok,“ hovorí Tomáš Ulej z portálu sme.sk. Desaťtisíce počítačov zo zahraničia podľa neho začali hromadne navštevovať článok, až kým servery pod záťažou nespadli.
„Pri tomto type si väčšinou útočník prenajíma zavírené počítače bežných používateľov, ktorí zväčša o útoku nič nevedia,“ povedal Ulej. Každú sekundu tak útočilo na blog viac ako dvetisíc počítačov. Väčšina z Uzbekistanu, Turkménska a ďalších krajín v regióne.
Poškodili mu osobnosť
„Žiadam vás o okamžité stiahnutie článku. Nezakladá sa na pravde, ide o poškodzovanie osobnosti a anonymné oznámenie“, napísal predtým Ľubomír Smetana, šéf cudzineckej polície v bratislavskej Petržalke správcovi blog.sme. sk.
Hovorí, že Kysucký u nich nikdy nepracoval. „Týmto momentom podávam trestné oznámenie za poškodzovanie osobnosti.“
Pravidlá používania blogu na sme.sk hovoria, že za obsah textov zodpovedá autor. Musí však písať pod vlastným menom.
Správca sa rozhodol autora preveriť, ten na žiadosť o potvrdenie údajov nezareagoval. Išlo zrejme o vymyslenú identitu a správca text o 24 hodín stiahol. Hackeri ho však predbehli a útok pokračoval aj po odstránení textu.
Poslal paragrafy
Polícia spojenie s prípadom vylučuje. „Policajný zbor nemá oprávnenie využívať takzvané hackerské útoky,“ odpísala Andrea Dobiášová z policajného prezídia. Za útok hrozí väzenie na šesť mesiacov až tri roky.
Smetana odpovedal citáciou paragrafov o ochrane osobnosti. „Blog.sme.sk uverejnil neoverené články, ktoré nekontroluje a sú v nich osobné údaje. Takto poškodzuje občanov a v tomto prípade aj moje meno.“
Na otázku o hackerskom útoku nereagoval. Len zopakoval hrozbu trestného oznámenia. Tvrdenia v blogu však policajná inšpekcia preverí.
„Informácie považuje inšpekčná služba za relevantný podnet, ktorý bude preverený,“ povedala Lucia Garajová z ministerstva vnútra.
Doteraz nijaké trestné konanie proti ľuďom spomenutým v blogu neviedli. Inšpekcia mala vraj k prípadu zvláštnu poradu a prvé informácie povie čoskoro.
Čísla na nich nemajú
Pátranie po Ukrajincoch či Rusoch zmienených v blogu je pomerne náročné.
Dve ukrajinské živnostníčky majú v obchodnom registri len trvalé bydlisko, telefónne číslo sa nájsť nedá.
Ruský občan, ktorý u nás má firmu s predmetom činnosti od obrábania kovov až po finančný lízing, na internete tiež nie je. V bratislavskom Starom Meste má firma schránku spolu s ďalšími šestnástimi.
„Konatelia tu teraz nie sú, kontakt na nich nemáme,“ odpovedajú v ich advokátskej kancelárii.

Beata
Balogová
