BRATISLAVA. Prokuratúru od zajtra povedie Ladislav Tichý, ktorý bol od roku 2005 námestníkom Dobroslava Trnku. Odchádzajúci generálny prokurátor tvrdí, že sa do funkcie ešte vráti.
„Som presvedčený o tom, že sa vrátim,“ povedal Trnka.
Podľa pracovného návrhu zákona o prokuratúre, ktorý má denník SME k dispozícii, Trnka nebude môcť opäť kandidovať. Návrh opätovnú kandidatúru neumožňuje.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) však tvrdí, že zákaz sa nebude vzťahovať na neho.
Premiérka chce, aby sa prokurátor volil už podľa nových pravidiel.
Zmeny v postavení prokuratúry naštartovala neúspešná tajná voľba.
Trnka sa pred hlasovaním stretol na večeri s šéfom Mosta-Híd Bélom Bugárom, o čom Bugár doposiaľ mlčal. Každý prichádza s inou verziou stretnutia, no obaja zhodne tvrdia, že o voľbe nehovorili.
Trnkova verzia o Trnkovi nie je pravdivá, píše Marián Leško
Návrh nie je konečný Veľké prípady Trnka a kauzy
Majský
Vďaka Trnkovi sa podnikateľ Jozef Majský, obvinený z tunelovania nebankových subjektov, dostal na slobodu. Generálny prokurátor v roku 2004 podpísal jeho prepustenie z väzby.
Tipos
Najvyšší súd rozhodol, že štát má zaplatiť dve miliardy korún cyperskej spoločnosti Lemikon. Trnka podal
mimoriadne dovolanie, súd mu dal sčasti za pravdu.
Hedviga Malinová
Kauza sa ťahá od roku 2006. Trnka čelí kritike, že doteraz nebola uzavretá. Generálna prokuratúra sa bráni tým, že musí čakať na lekársky posudok.
Financovanie Smeru a SDKÚ
Vyšetrovanie podozrení z nečistého financovania hlavných politických strán išlo do stratena.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka ohlásil návrat, zabrániť mu v tom navždy môže návrh ministerstva spravodlivosti.
„Tá istá osoba nemôže byť opakovane vymenovaná za generálneho prokurátora,“ píše sa v navrhovanej novele zákona o prokuratúre, ktorú má SME k dispozícii.
Ministerstvo spravodlivosti sa k textu novely včera odmietlo vyjadriť s vysvetlením, že ešte nejde o konečnú verziu.
Trnka dnes končí vo funkcii šéfa Generálnej prokuratúry. „Som presvedčený o tom, že sa vrátim,“ vyhlásil v TA3.
Právnička: Trnku vylúčia Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) včera povedala, že nový generálny prokurátor by sa mal voliť až potom, keď spomínaná novela vstúpi do platnosti. V takom prípade by podľa právničky Lucie Kurilovskej z Ústavu štátu a práva SAV už Trnka kandidovať nemohol.
„Ak novela nadobudne účinnosť v tejto podobe, neexistuje, aby Dobroslav Trnka mohol kandidovať.“
Nové pravidlá ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) by mali začať platiť od 1. mája. Aj ona tvrdí, že voľby budú až potom. „Je taká koaličná dohoda.“
Podľa Radičovej je férové, aby kandidát na šéfa Generálnej prokuratúry vedel, za akých podmienok bude pracovať.
Premiérka včera uviedla, že zákaz opätovne kandidovať sa na Trnku nevzťahuje. „On nebol predtým účastný voľby podľa tohto zákona. Neplatí retroaktivita.“
Kurilovská s tým nesúhlasí. Podľa nej by muselo byť v zákone jasne ustanovené, že nové pravidlá sa vzťahujú až na budúcich kandidátov. Takéto ustanovenie však v Žitňanskej návrhu nie je.
Smer chystá schôdzu Trnka sa včera k pripravovaným zmenám nevyjadril. Nedvíhal mobil.
Trnku sa opäť chystá navrhnúť opozičný Smer. Poslanec Pavol Paška včera navrhol, aby parlament zaviazal predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) zvolať tajnú voľbu.
„Dobroslavovi Trnkovi sa končí funkčné obdobie dnes a je vašou povinnosťou tieto voľby vypísať,“ apeloval Paška na Sulíka. Smer však s iniciatívou neuspel.
Už dnes na mimoriadnej schôdzi plánuje Smer túto snahu zopakovať a prekaziť zmenu rokovacieho poriadku. Koalícia ho chce novelizovať, aby sa prokurátor volil verejne, keďže pri tajnom hlasovaní ho parlament nebol schopný zvoliť.
V prípade, ak Smer dnes neuspeje, chce Trnku nominovať aj do verejnej voľby. Koaličné strany chcú opäť predložiť ako svojho kandidáta Jozefa Čentéša, ktorý rovnako ako Trnka v tajnej voľbe neuspel.
Prokuratúru chcú oslabiť Žitňanskej návrh počíta aj s oslabením právomocí generálneho prokurátora, ktoré boli doteraz podľa koalície prisilné.
Nadriadený prokurátor by už napríklad nemohol podriadenému prikázať, aby nezačal trestné stíhanie alebo nevzal podozrivého do väzby. Ruší tiež vojenských prokurátorov. Krajskí a okresní šéfovia prokuratúr by mali rovnako ako generálny obmedzené volebné obdobie.
Zanikli by aj právni čakatelia na prokurátorov. Tých by vyberali v konkurze. Na ich výber by malo vplyv aj ministerstvo spravodlivosti cez svojho nominanta.
Žitňanská odmieta posilňovanie ministerstva na úkor prokuratúry. „Určite nejdeme cestou štátneho zastupiteľstva.“
Prokuratúru zatiaľ povedie Tichý
Ladislav Tichý bol Trnkovým námestníkom päť rokov.
BRATISLAVA. Generálnu prokuratúru od zajtra vedie prvý námestník Ladislav Tichý. Pravou rukou Dobroslava Trnku bol od roku 2005.
Vystriedal Martina Lauka, ktorého vtedy Trnka odvolal bez udania dôvodu. Lauka často spomína líder Smeru Robert Fico ako prokurátora blízkeho KDH.
O svojich plánoch na prokuratúre Tichý včera nechcel hovoriť s vysvetlením, že má veľa práce.
Tichý roky pôsobil ako prokurátor so zameraním na obchodné právo, byty, exekúcie či konkurz. Bol aj vedúcim občianskosúdneho oddelenia netrestného odboru Generálnej prokuratúry.
Po obsadení postu námestníka sa zviditeľnil kúpou luxusného auta. Prokuratúra mu objednala limuzínu za 2,7 milióna korún (90tisíc eur).
Týždenník Plus 7 dní v roku 2006 informoval, že Tichý je susedom podnikateľa Juraja Širokého v luxusnej bratislavskej štvrti Strmé vŕšky.
Zuzana Petková
Priateľskú večeru Bugár popiera
Trnka tvrdí, že pred prvou voľbou generálneho prokurátora zavolal šéfa Mosta na večeru. Bugár má inú verziu.
BRATISLAVA. Odchádzajúci generálny prokurátor Dobroslav Trnka tvrdí, že ešte pred prvým kolom tajnej voľby zavolal na večeru šéfa strany MostHíd Bélu Bugára.
„Mal som potrebu ísť s ním na večeru, lebo sme priatelia, býva vo vedľajšej dedine. Ale netýkalo sa to voľby generálneho prokurátora,“ povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny.
Bugár včera večeru s Trnkom potvrdil, jeho verziu však spochybnil. Išlo vraj o celoslovenské stretnutie psičkárov v hoteli Kormorán v Čilistove.
„Chodím na ich akcie. Všetci ma tam videli. Podávali sme si ruky.“
Bugár býva v Šamoríne. Trnka má dom v Hamuliakove. Na otázku, či sú kamaráti, Bugár priamo neodpovedal. „V politike som veľa kamarátov nezískal.“
Stretli sa či nestretli? V decembri Bugár pre SME povedal, že sa s Trnkom nestretol už niekoľko mesiacov. Včera vysvetľoval, že mal na mysli rokovania medzi štyrmi očami, stretnutia na spoločenských akciách nikdy nepopieral.
Kedy sa konala akcia v Čilistove, povedať nevedel. O voľbe generálneho prokurátora sa však podľa jeho slov určite nebavili.
Trnka včera telefón nedvíhal.
Schôdzky mal aj s SDKÚ Nejasné boli aj okolnosti Trnkovej schôdzky s poslancom SDKÚ Pavlom Kubovičom, ktorá sa tiež konala pred voľbou prokurátora.
Stretli sa spolu v polovici novembra na Okresnej prokuratúre v bratislavskom Ružinove. Najskôr to obaja popierali, Kubovič sa napokon priznal. Povedal, že išlo o náhodné stretnutie, ktoré s voľbou nesúviselo.
Trnka získal v druhej voľbe viac hlasov ako koaličný kandidát Jozef Čentéš. Podozrenie z jeho podpory vtedy padlo na Most aj SDKÚ.
Matúš Burčík

Beata
Balogová
