Najviac problematických študentov majú Bulhari a Rumuni, kým najnižší podiel čitateľsky negramotných má Fínsko a Estónsko.
BRUSEL.
Podľa dostupných údajov komisie až každému piatemu človeku vo veku 15 rokov chýbajú adekvátne schopnosti v čítaní a písaní, mladí Slováci a Slovenky sú ešte horší než priemer Európskej únie.
Tento hendikep je potenciálnym dôvodom, pre ktorý sú títo ľudia vystavení riziku ťažkého hľadania zamestnania i vylúčenia zo spoločnosti.
Pracovnej skupine bude predsedať holandská princezná Laurentien, ktorá je osobitným vyslancom pre gramotnosť na účely rozvoja z poverenia Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).
Z posledných výsledkov Programu pre medzinárodné hodnotenie študentov (PISA), t.j. celosvetového zisťovania schopností 15-ročných v čítaní literatúry, matematike a prírodovedných predmetoch, vyplýva, že každý piaty mladý človek má nedostatočné schopnosti v oblasti čítania.
Tieto závery, ktoré každé tri roky zostavuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), dokazujú, že v Európe došlo od roku 2000 len k miernemu zlepšeniu.
Rada únie pre vzdelávanie, mládež a šport, teda členské krajiny určili pritom za cieľ zníženie podielu študentov s problémami s čítaním na 15 percent.
Plány únie na zvýšenie gramotnosti súvisia s ústrednými iniciatívami stratégie Európa 2020 "Mládež v pohybe" a "Program pre nové zručnosti a nové pracovné miesta", ktorých spoločným cieľom je zlepšenie zručností v Európe prostredníctvom lepšej kvality vzdelávania a odbornej prípravy.
Slovenskí študenti si na základe vyhodnotených údajov z roku 2009 mierne polepšili - oproti roku 2006 je o 5,5 percentuálneho bodu menej mladých ľudí, ktorí majú problémy čítať s porozumením.
Podiel 22,3 percenta (7. najhorší výsledok v únii) je však aj tak vysoký a nachádza sa nad európskym priemerom, ktorým je číslo 19,6.
Najviac problematických študentov majú Bulhari (41 percent) a Rumuni (40,4 percenta), kým najnižší podiel čitateľsky negramotných má Fínsko (8,1 percenta) a Estónsko (13,3 percenta).