Strana Roberta Fica dnes chcela prijať uznesenie, ktorým by požiadala predsedu parlamentu o vyhlásenie termínu na podanie návrhov kandidátov na generálneho prokurátora.
BRATISLAVA. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR iniciovaná poslancami Smeru k voľbe generálneho prokurátora nebude.
Plénum totiž neschválilo program zasadnutia, ktoré sa dnes malo konať. Za program navrhnutý Smerom zahlasovalo len 67 zo 146 prítomných členov snemovne.
V radoch sociálnych demokratov to vyvolalo nespokojnosť, ktorú demonštrovali roztiahnutím troch transparentov s výrokmi koaličných politikov o pripravovanej tajnej voľbe generálneho prokurátora: "Podporím verejnú voľbu za predpokladu, že sa na tom nájde širšia ako koaličná zhoda", (Radoslav Procházka, KDH),
"Tajná voľba by mala byť seriózna, dôstojná a hlavne nespochybniteľná", (premiérka Iveta Radičová, SDKÚ), "Tajnú voľbu považujeme za výdobytok Nežnej revolúcie", (Peter Osuský, Most-Híd). Po roztiahnutí transparentov vyhlásil predseda NR SR Richard Sulík (SaS) polhodinovú prestávku, "aby sa opozícia mohla demokraticky prezentovať".
Schôdza podľa Sulíka nemala opodstatnenie
Mimoriadna schôdza k voľbe generálneho prokurátora zvolaná na podnet opozičného Smeru nemala žiadne opodstatnenie. Myslia si to koaliční poslanci, vďaka ktorým sa nepodarilo schváliť jej program.
„Opozícia má právo žiadať o zvolanie mimoriadnej schôdze, aj keď veľmi dobre vie, že chcú presadiť niečo, čo nemá oporu v zákone,“ zhodnotil predseda Národnej rady SR Richard Sulík. Ako zdôraznil, koalícia má zase právo odmietnuť podieľať sa na hrách, kde nejde o vyriešenie situácie, ale len o divadlo pre médiá.
Podľa očakávaní to s mimoriadnou schôdzou dopadlo aj podľa Ivana Štefanca z SDKÚ. Pripomenul, že v koalícii je jasná dohoda na verejnej voľbe generálneho prokurátora.
Koalícia konala hanebne, tvrdí Fico
Vládna koalícia hanebným spôsobom zmarila mimoriadnu schôdzu k voľbe generálneho prokurátora, ktorú iniciovala najsilnejšia opozičná strana Smer. Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda strany Robert Fico.
"Páni vo vládnej koalícii ukazujú, akí sú demokrati. Chcem odkázať koalícii, že úzke stranícke záujmy politického zlepenca nemôžu stáť pred zákonom. Nadobudli rozmer, že môžu všetko, lebo majú 79 hlasov," upozornil Fico.
V tejto súvislosti pripomenul utorkové zasadnutie mediálneho výboru, na ktorom koalícia posunula do ďalšieho výberu aj tých 13 kandidátov do vedenia RTVS, ktorí podľa Smeru nespĺňali podmienky.
"Čo tam po tom, že bol porušený zákon, dôležité je, že to vyhovuje koalícii," zdôraznil Fico.
Na margo voľby nového generálneho prokurátora povedal, že šéf Národnej rady Richard Sulík by sa mal správať ako predseda parlamentu. Podľa Fica tým, že opakovane nevyhlasuje voľbu generálneho prokurátora, porušuje Ústavu SR.
"Nevytvoril podmienky na voľbu, hoci Dobroslavovi Trnkovi už skončilo sedemročné funkčné obdobie," prízvukoval expremiér.
Dôvodom takéhoto konania koalície nie je podľa neho nefunkčnosť parlamentu, ale neschopnosť vládnych strán dohodnúť sa na kandidátovi napriek vyhláseniam o ich jednote a o tom, že spoločného kandidáta majú.
"Citujem jedného predstaviteľa vládnej koalície: 'Táto vládna koalícia má väčšinu len vtedy, ak je verejná voľba, nemá väčšinu, ak je voľba tajná'. To ale nie je ústavný dôvod, ktorý by oprávňoval Sulíka nevyhlasovať opakovane tajné voľby," uviedol Fico.
Dúfa, že Gašparovič zákon nepodpíše
Opozičný líder sa novinárov pýtal, čo by robili, ak by takúto situáciu spôsobil vládny Smer. "Čo by ste robili, ak by sme išli zmeniť tajnú voľbu na verejnú len preto, lebo zlepenec je nefunkčný? Zmenu voľby považujeme za absolútne nedemokratickú, je dôsledkom hlbokej nedôvery vo vládnej koalícii. Veď oni sa boja vlastných poslancov. Budú stáť s mečom či bičom nad každým z nich, či hlasoval tak, ako sa dohodli. Pôjde o neslobodnú voľbu generálneho prokurátora. Toto vytvára veľmi zásadný ústavný problém, ktorému sa budeme venovať," avizoval.
Smer v tejto súvislosti uvažuje o právnych krokoch či iných postupoch. "Keď sa 62 poslancov Smeru postaví a odíde zo svojich miest, to je akoby parlament nemal jednu či dve nohy," podotkol.
Fico zároveň vyslovil presvedčenie, že prezident SR Ivan Gašparovič nikdy nepodpíše zákon, ktorým sa tajná voľba zmení na verejnú a vráti ho parlamentu.
"Definitívne sa skončilo obdobie, aby nám ktokoľvek z týchto pánov hovoril o demokracii a Nežnej revolúcii," vyhlásil s tým, že ak k verejnej voľbe predsa len dôjde, Smer ju bude atakovať.
Novinárom zároveň odporučil, aby sa spýtali premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ), aký zákon o prokuratúre koalícia pripravuje.
"Je to fakticky likvidácia a politizácia prokuratúry. Vytvárajú sa výberové komisie, ktoré budú odvolávať a prehodnocovať všetkých okresných a krajských prokurátorov. Prakticky sa likviduje inštitút prokurátorského čakateľa, teda budú môcť dať na prokuratúru akéhokoľvek právnika, ktorého si politicky vyberú. Nad generálnou prokuratúrou bude mať dominanciu ministerstvo spravodlivosti, to sú protiústavné kroky," dodal Fico a doplnil, že takáto politizácia prokuratúry a súdnictva tu nikdy nebola.
Koalícia plánuje verejnú voľbu
Vládny štvorlístok sa ale po viacerých neúspešných pokusoch zvoliť generálneho prokurátora dohodol na verejnej voľbe, na čo potrebuje zmeniť zákon o rokovacom poriadku.
Novelizáciou má prejsť aj samotné fungovanie generálnej prokuratúry. Koaliční lídri preto avizujú, že celý proces vrátane zvolenia nového šéfa prokurátorov bude zavŕšený v priebehu niekoľkých mesiacov.
Poslanci sa teraz vrátia k prerušenej riadnej 12. schôdzi parlamentu. V rámci nej budú pokračovať prerušenou rozpravou k vetovanej novele zákona o financovaní základných, stredných škôl a školských zariadení.
Následne prerokujú vládny návrh zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorý vláda navrhuje riešiť v skrátenom legislatívnom konaní.