BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra má do konca marca pripraviť nový zákon o kontrole hraníc a pobyte cudzincov na území Slovenska. Ten bude upravovať nielen podmienky na ich vstup, ale aj zaistenie či administratívne vyhostenie.
Riešiť bude tiež pôsobnosť Policajného zboru pri zabezpečovaní kontroly hraníc. Predpokladá sa, že legislatívny predpis nadobudne účinnosť od 15. júna tohto roka.
Ide o jeden z bodov koncepčných zámerov migračnej politiky SR na roky 2011 až 2015, ktorý dnes schválila vláda SR.
Do konca apríla sa má definovať národná imigračná politika s dôrazom na prijímanie a zamestnávanie cudzincov v súlade s potrebami trhu práce.
Ako po skončení dnešného rokovania vlády priblížil minister vnútra Daniel Lipšic, na základe vypracovaných kritérií a získaných bodov sa určia migranti, ktorým Slovensko povolí pobyt. Hlavnými parametrami má byť vzdelanie, kvalifikácia a civilizačná blízkosť krajín.
"Aby bolo zrejmé, v akých prípadoch budeme emigráciu aktívne podporovať. V iných krajinách aj vďaka nekontrolovanej migrácii projekt multikulturalizmu zlyhal. Tento neúspešný pokus nechceme opakovať," podčiarkol s tým, že návrh migračnej politiky SR by mal byť hotový do konca júna.
Slovensko sa zároveň bude zúčastňovať na aktivitách súvisiacich s presídľovaním migrantov z krajín únie zaťažených takýmto náporom. V tejto súvislosti bude prihliadať na svoje ekonomické možnosti.
Tento rok sa na Slovensko presídlia dve rodiny z Malty v počte desať ľudí, ktoré sú pod medzinárodnou ochranou. Lipšic priblížil, že ide o utečencov s malými deťmi. Podľa neho je to zo strany SR skôr symbolické gesto ako členského štátu Európskej únie.
SR chce takisto tento rok prednostne podpísať bilaterálne readmisné dohody s krajinami, ktoré sú pre ňu imigračne najdôležitejšie. Takáto dohoda je účinným nástrojom pri navracaní cudzincov bez povolenia na pobyt.
Rezort vnútra hodností migračnú situáciu v slovenských podmienkach ako stabilizovanú.
"Charakteristickým znakom posledných rokov je pokles počtu cudzincov žiadajúcich o poskytnutie ochrany v zmysle medzinárodných záväzkov a znižujúci sa tlak nelegálnych migrantov na vonkajšiu hranicu Európskej únie," priblížil v materiáli.
Počet udelených povolení na pobyt cudzincov na území SR sa za predchádzajúce obdobie pohybuje do 20 000 osôb za jeden rok.